Naga MarketsKarykatura J. Dimona z JPMorgan. Źródło: Flickr, licencja CC
Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny J.P. Morgan Chase, jest nastawiony optymistycznie jeśli chodzi o gospodarkę USA, która znajduje się na końcowym etapie jednej z najdłuższych ekspansji w historii.

Nie jest jednak aż tak różowo, istnieją bowiem zagrożenia, które mogą wywoływać zaniepokojenie. Dimion największe obawy widzi w sporze handlowym USA z Chinami. Druga kwestia to działania banków centralnych, które zaczynają odwracać kurs.

Jak na razie spór handlowy nie jest jeszcze aż tak rozwinięty. Jeśli jednak przerodzi się w wojnę totalną, poczynione wcześniej przez administracje Trumpa postępy mogą zostać zniweczone.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co do banków centralnych, te już od dekady po globalnym kryzysie finansowym podejmują wysiłek mający na celu stymulację gospodarek, by przywrócić je do porządku. Zazwyczaj robią to przez ‘luzowanie ilościowe’ oraz utrzymywanie niskich stóp procentowych. Jednakże w ostatnim czasie widać, że banki powoli zaczynają zmieniać kurs i wygaszać programy skupu aktywów.

Jamie Dimon obawia tego, co stanie się po zakończeniu QE (luzowanie ilościowe). Nigdy wcześniej rynki nie znalazły się w takiej sytuacji.

W poniedziałkowym programie CNBC “Closing Bell” mówił: “Nie chcę przestraszyć publiki, ale nigdy wcześniej nie mieliśmy QE. Nie było też sytuacji, w której wycofywano się z tego programu. Regulacje są inne, przepływ pieniędzy jest  inny, rządy zaciągają zbyt wiele pożyczek, a ludzie mogą wpadać w panikę, kiedy wszystko się zmienia.” 

Dimon, najdłużej piastujący stanowiska CEO wiodącego amerykańskiego banku, to osoba, której słowa śledzą zarówno analitycy jak i inwestorzy. Mimo obaw dotyczących luzowania ilościowego oraz wojny handlowej, wciąż z optymizmem patrzy na siłę amerykańskiej gospodarki oraz perspektywy dla banków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here