Naga Markets webinar


Artykuł pochodzi z portalu brokera FXCM, na którym publikowane są także informacje rynkowe w języku angielskim.

Rozkwit Twittera

Platforma społecznościowo-networkingowa jaką jest Twitter zrewolucjonizowała sposób w jaki ludzie wzajemnie na siebie oddziałują. Poprzez rozpowszechnianie 140-znakowej treści mikrobloga (znanego po prostu jako “tweet”) użytkownicy mogą raportować newsy, reklamować swoje wyroby lub po prostu żartować sobie z gorących tematów danego dnia.

Od czasu powstania w 2006 roku, Twitter doświadczył silnego wzrostu liczby użytkowników oraz popularności. Począwszy od stycznia 2017, Twitter stał się czwartą na świecie pod względem wielkości siecią społecznościową poza Facebookiem, Google+ oraz Instagramem. Podane niżej dane dotyczące rozmiaru i zakresu bazy użytkowników Twittera zapewniają kontekst jego potencjalnego wpływu:

 • 100 milionów użytkowników dziennie
 • 320 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie
 • 500 milionów tweetów każdego dnia
 • 77% wszystkich kont Twittera pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych (1)

Z tak dużym zasięgiem, Twitter stał się nieocenionym narzędziem komunikacji dla polityków, którzy chcą bezpośrednio docierać do swoich wyborców w sprawach politycznych i kulturalnych.

45-ty Prezydent USA – Donald J. Trump korzystał z Twittera, by zwracać się do opinii publicznej na wiele różnych tematów zyskując chwałę u zwolenników i krytykę ze strony oponentów. Trump często wykorzystuje Twittera odnosząc się do pojedynczych firm, krajów i przyszłej polityki USA dotyczącej handlu, co z pewnością uczyniło z jego konto na Twitterze siłę wpływającą na rynek.

Obecność światowych przywódców na Twitterze

Na arenie polityki międzynarodowej Twitter często wykorzystywany jest nie tylko przez aktywnie rządzących przywódców, ale także przez kandydatów do pełnienia urzędu publicznego. Poniżej zaprezentowano kilka przykładów z 66-ciu prominentnych światowych przywódców, którzy aktywnie kontaktują się ze swoimi sympatykami i wyborcami za pomocą Twittera:

 • Nicolas Sarkozy: Były Prezydent Francji
 • Dmitry Medvedev: Premier Rosji
 • Vladimir Putin: Prezydent Federacji Rosyjskiej
 • Hugo Chavez Frias: Prezydent Wenezueli
 • David Cameron: Były Premier Zjednoczonego Królestwa
 • Benjamin Netanyahu: Premier Izraela (2)

W Stanach Zjednoczonych popularność Twittera eksplodowała wśród polityków. Stał się on niezbędną częścią życia publicznego prezydenta i prawie każdego aktywnego członka kongresu. Wiele cech wzrostu popularności na arenie politycznej było wytworem byłego Prezydenta Baracka Obamy,  w szczególności podczas wyborów prezydenckich w 2008 i 2012 roku. (3)

Wyniki uzyskane przez wprowadzenie Twittera Baracka Obamy posłużyły jako zobrazowanie wartości social-mediów dla kandydata na urząd publiczny. Zgodnie z tym, kandydaci na prezydenta USA w 2016-tym roku zainwestowali znaczne środki w rozwój solidnej sieci obserwujących na Twitterze:

 • Donald Trump: 21,8 miliona
 • Hillary Clinton: 12,6 miliona
 • Bernie Sanders: 5,07 miliona
 • Ted Cruz: 2,03 miliona (4)

Jako punkt odniesienia, były Prezydent USA Barrack Obama zgromadził 83,3 miliona obserwujących.

Debata na temat etycznego wykorzystania prezydenckiego Twittera

Stosunkowo krótki czas Twittera jako głównego źródła mediów mającego wpływ na globalny biznes i politykę jest często omawianym tematem. Wraz z tak dużą możliwością dla członków kongresu i prezydenta USA (POTUS) do natychmiastowego publikowania wiadomość i opinii, potencjalny wpływ nieoczekiwanego tweeta na globalne rynki finansowe stał się przedmiotem ostrej dyskusji.

Historia uczestniczenia POTUS (President of the United States) w mediach społecznościowych przez Twittera jest krótka. Prezydent Trump jest jedynie drugim urzędującym prezydentem aktywnie korzystającym z tej platformy, a pierwszym był jego poprzednik, Barack Obama. Prezydent George W. Bush nie angażował się we wczesne wcielenie Twittera podczas drugiej kadencji, a poprzedni prezydenci Bill Clinton i George H.W. Bush nie mieli ku temu okazji (obaj mają teraz aktywne konta).

Wątpliwości odnoszą się do etyki publikowania na Twitterze osobistych oświadczeń, które mogą odzwierciedlać przyszła politykę gospodarczą, w trakcie godzin handlu na rynku. Pojawiający się nie w porę tweet lub wymyślony na poczekaniu komentarz mogą mięć znaczny wpływ na zmienność w ciągu dnia przy handlu kontraktami terminowymi, akcjami czy na rynku Forex.

Wpływ Twittera na zmienność rynków finansowych

Ogólnie rzecz biorąc rynki finansowe nie są otwarte na niespodzianki i niepewność. Twitter natomiast ma możliwość zapewnienia obu z nich, okresowo podnosząc zmienność w krótkim terminie wobec szerokiej gamy otwartych dla handlu instrumentów finansowych.

Najlepszy przykład tego zjawiska wystąpił w 2013-tym roku przez fikcyjne doniesienia opublikowane na Twitterze odnośnie bezpieczeństwa i zdrowa POTUS. Zhackowane konto Associated Press (AP) na Twitterze fałszywie podało, że Prezydent Obama oraz inni pracownicy Białego Domu zostali ranni w wyniku dwóch osobnych eksplozji. Po wypuszczeniu tweeta, rynek akcji w USA zanurkował. W ciągu minut indeks Dow Jones spadł o 143,5 punktu, a S&P 500 stracił na jakiś czas wartość szacowaną na 136 mld USD (5). Chociaż rynki w krótkim czasie z powrotem wzrosły, traderzy oraz inwestorzy przeżyli dziki rajd. Wielu z nich doświadczyło znacznych strat na kapitale spowodowanych warunkami rynkowymi stworzonymi przez ten sztuczny bodziec.

O ile hackowanie oficjalnych kont na Twitterze i fałszowanie ‘newsów’ jest oczywiście etycznie nieuczciwe, pozostaje kwestia czy dla osób wtajemniczonych w poufne dane finansowe właściwe jest wypuszczanie osobistych opinii i informacji za pomocą Twittera.

Czy etyczne jest dla urzędującego prezydenta, członka Rezerwy Federalnej czy CEO spółki notowanej na giełdzie tweetowanie na tematy, które mogą ruszyć rynkami? Czy może to być traktowane jako przypadek manipulacji na rynku?

Kanał Prezydenta Trumpa na Twitterze: Wpływ na rządowych kontrahentów

Jednym z najczęściej dyskutowanych aspektów udanej drogi Donalda Trumpa do Białego Domu i poźniejszych rządów było wykorzystanie jego osobistego Twittera. Trump był użytkownikiem tego medium od 2009 roku, gromadząc przy tym ponad 20 milionów obserwujących i wypuszczając ponad 30.000 tweetów. (6)

Zagorzały zwolennik Twittera, Trump uważa, że jest to świetny sposób na bezpośredni kontakt z obywatelami Stanów Zjednoczonych bez potrzeby angażowania “stronniczych” mediów mainstreamowych. Jednakże krytycy twierdzą, że biuro POTUSu powinno powstrzymywać się od tweetów o charakterze osobistym, zapalnym lub podburzającym. Niezależnie od tego czy ktoś jest zwolennikiem, czy krytykiem Trumpa, trudno jest zignorować wpływ jego kanału na Twitterze, na wycenę określonych akcji.

Miesiąc po wyborach, grudzień 2016 dostarczył kilku przykładów stopnia wpływu tweetów Trumpa na wartość akcji rządowych kontraktorów, zwłaszcza z przemysłu lotniczego i obronnego.

Datowany na 6 grudnia 2016 tweet Trumpa uwzględniał jego obawy dotyczące kontraktu rządowego na budowę samolotu Air Force One. Napisał on: “Boeing buduje nowy model 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty wymykają się spod kontroli, o ponad 4 miliardy dolarów. Wycofać zamówienie!” (7). W rezultacie cena akcji Boeinga natychmiast zaliczyła 1-procentowy spadek wartości w oparciu o spekulację jakoby firma mogła stracić przychylność nowej administracji pozbawiającej ją aktualnych kontraktów. Korekta okazała się jednak tymczasowa, a akcje Boeinga szybko odbiły, by zamknąć sesję bez zmian. (8)

12-go grudnia 2016 r. Trump tweetował następujące oświadczenie odnośnie konkurenta Boeinga – Lockheed Martin zobowiązanego do opracowania samolotów myśliwskich dla Sił Zbrojnych USA: “Program F-35 i koszty są poza kontrolą. Miliardy dolarów mogą i będą zaoszczędzone na zakupach wojskowych (i innych) po 20-tym stycznia.” (9)

Oświadczenie to natychmiast zaowocowało szokiem w przemyśle lotniczym, wstrząsając wyceną akcji kilku kluczowych graczy:

 • Akcje Lockheed Martin początkowo straciły 4%, szacunkowa kwota to 4 mld USD. Do końca sesji giełdowej 12-go grudnia straty zmniejszyły się o połowę, zamykając się dwuprocentową stratą.
 • Akcje Boeinga spadły na początku o 0,72%, ale do końca sesji zamknęły się na plusie (+ 0,43%).
 • Akcje General Dynamics osunęły się o 2,87% przed rajdem do zamknięcia na -0,94%.
 • Znaczące ETFy przemysłu zbrojeniowego PowerShares Aerospace & Defense Portfolio oraz iShare U.S. Aerospace & Defense poniosły straty wynoszące 1% w trakcie sesji. (10).

W innym tweetcie datowanym na 22-go grudnia 2016, Trump ponownie zaserwował niespokojną atmosferę w handlu dla akcjonariuszy Boeing i Lockheed Martin: “Bazując na ogromnej cenie i przekroczeniu kosztów na F-35 od Lockheed Martin, poprosiłem Boeinga o wycenę porównywalnego F-18 Super Hornet!” Podobne jak w przypadku poprzednich wypowiedzi, wytworzyła się niestabilna atmosfera tradingowa dla tych dwóch kontraktorów z branży lotniczej i obronnej:

 • Akcje Lockheed Martin spadły o 2%, szacunkowa wartość 1,2 mld USD.
 • Akcje Boeinga wzrosły o 0,5% w trakcie bezpośredniego handlu. (11).

Kanał Prezydenta Trumpa na Twitterze: Wpływ na spółki w obrocie publicznym

Wpływ tweetów Prezydenta Trumpa na cały rynek akcyjny Stanów Zjednoczonych jest tematem dyskusji w całej społeczności finansowej. Traderzy oraz inwestorzy coraz bardziej dostrzegają natychmiastowy wpływ prezydenckiego tweeta na rynek.

Prawdopodobnie żadna spółka nie jest bezpieczna od krótkoterminowej zmienności wygenerowanej przez tweet Trumpa. Chociaż dochody firm z sektora obronnego takich jak Lockheed i Boeing z pewnością zależne są od zamówień rządowych, to większość firm będących w obrocie publicznym już nie. Nie ma jednak znaczenia zakres podstawowej działalności firmy, jeśli znajduje się w obrocie publicznym, wówczas oświadczenia wydane przez Trumpa za pośrednictwem Twittera mogą mieć wpływ na jej wycenę.

Jedno z badań przedstawionych przez Wall Street Journal zwane “Trump Target Index” dotyczyło właśnie tego problemu. Według badania, w roku wyborczym 2016 aż do pierwszego kwartału 2017, tweety Donalda Trumpa miały znaczny wpływ na cenę akcji 12 spółek. Chociaż każda z akcji początkowo doświadczyła dewaluacji, to pojawiała się typowa formacja odbicia, a następnie odzyskania ceny. (12)

Wyceny firm wykazywały zdolność do stabilizacji w długim terminie, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa pozytywnie reagowały na stymulację. Dla przykładu, akcje Toyota Motor Corporation (ADR) poddane zostały długotrwałej dewaluacji. Pre-inauguracyjny tweet Trumpa o działalności operacyjnej Toyoty spowodował wyraźne poruszenie: “Toyota Motor poinformował, że wybuduje nową fabrykę w Baja, w Meksyku, by budować model Corolla dla USA! NIE MA MOWY! Buduj fabrykę w USA, albo zapłacisz duży podatek graniczny.” (13)

Spadek jakiego doświadczyła Toyota był poważny:

 • Akcje Toyoty wykazały natychmiastową dewaluację tracąc 1,2 mld USD kapitalizacji rynkowej w ciągu 5 minut po tweetcie. (14)
 • Przez następne 6 miesięcy akcje Toyoty straciły ponad 5%, około 12 mld USD. (15)

Amerykański detalista Nordstrom (JWN) również znalazł się w centrum uwagi tweetów Trumpa, choć miał znacznie więcej szczęścia niż Toyota.

Po usunięciu linii modowej Ivanki Trump ze swoich sklepów, Prezydent Trump wydał za pomocą Twittera oświadczenie: “Moja córka Ivanka została potraktowana tak niesprawiedliwie przez @Nordstrom. Ona jest wspaniałą osobę – zawsze naciska mnie, bym postąpił słusznie! Okropne!” (16)

W przeciwieństwie do Toyoty, negatywny wpływ był krótkotrwały:

 • Akcje Nordstrom spadły o 1% w ciągu minuty po tweetcie. (17)
 • Spółka Nordstrom zakończył sesję zyskiem 4,1%. (18)

Gigant handlu internetowego jakim jest Amazon (AMZN) również znalazł się obiektem wpływu zjawiska Trump/Twitter. W sierpniu 2017, Trump wzmocnił swoją retorykę odnośnie zachowania sektora produkcyjnego gospodarki w Stanach Zjednoczonych poprzez krytykę praktyk biznesowych Amazona: “Amazon czyni wielkie szkody płacącym podatki detalistom. Miasteczka, miasta i stany w całym USA są skrzywdzone utratą wielu miejsce pracy!” (19) Tweet był ostatni w serii, w której kwestionowano zgodność działań Amazona z prawem podatkowym, wpływem politycznym i ogólnym oddziaływaniem na sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych.

Po tym Amazon doświadczył następującego:

 • Akcje Amazona straciły 1% natychmiast po opublikowaniu tweeta
 • Podczas sesji Amazon podniósł się, by zamknąć ją na 0,5% spadku
 • Początkowy skok w sprzedaży chwilowo kosztował firmę 5,7 mld USD udziału w rynku (20)

Nordstrom, Toyota i Amazon nie są jedynymi spółkami w obrocie publicznym, które zostały uwzględnione w dialogu Prezydenta Trumpa na Twitterze. Poniżej znajduje się kilka innych finansowo ważnych firm, które zostały bezpośrednio wymienione przez Trumpa na Twitterze:

 • Intel (INTC)
 • Aetna (AET)
 • Humana (HUM)
 • Pfizer (PFE)
 • Merck (MRK)
 • Anthem (ANTM)

Ważne jest, by uczestnicy rynku byli świadomi potencjalnego zwiększenia zmienności poszczególnych akcji związanych z publikacją na Twitterze. Chociaż długoterminowe implikacje takich sentymentów wywodzących się od prezydenta USA mogą nie być istotne, to krótkoterminowe wahania cen i wartości rynkowe mogą zwiększyć ryzyko dla tych traderów, którzy mają krótki horyzont inwestycyjny lub duże pozycje na depozycie zabezpieczającym.

Kanał Prezydenta Trumpa na Twitterze: Zmienność na walutach

Wycena waluty krajowej zależy od wielu czynników, które odnoszą się do przyjętej polityki monetarnej, zdrowia gospodarki i perspektyw wzrostu. W związku z tym wszelkie oświadczenia Prezydenta Stanów Zjednoczonych dotyczące zmiany stosunków dyplomatycznych i gospodarczych między USA, a innym krajej mogą mieć znaczący wpływ na wartości światowych walut. Jeśli kanałem, który posłużył wydaniu oświadczenia jest Twitter, na rynku walutowym może wystąpić gwałtowna i znaczna reakcja.

Prawdopodobnie najbardziej dotkniętą skutkami twitterowej aktywności Trumpa walutą było meksykańskie peso (MXN). Stosunki gospodarcze Meksyku oraz interesy z USA były istotnym tematem wyborów prezydenckich w 2016 roku. Publiczne stanowisko Trumpa wobec Meksyku podczas wyborów i od tego czasu sygnalizowało zmianę polityki USA w obszarze imigracji i handlu.

3-go stycznia 2017, Trump za pośrednictwem Twittera skierował uwagę na zaangażowanie branży motoryzacyjnej w Meksyku: “General Motors wysyła przez granicę bez cła, wyprodukowany w Meksyku model Chevy Cruz do amerykańskich dealerów aut. Produkujecie w USA lub płacicie duży podatek graniczny!” (21)

Rezultat tego oświadczenia miał wiele aspektów:

 • Akcje GM początkowo wzrosły o 1,69%. (21)
 • Konkurent, Ford ogłosił plan rezygnacji z proponowanego zakładu produkcyjnego, w który miał zainwestować 1,6 mld USD i zapewnić 2800 miejsc pracy w Meksyku
 • Para USD/MXN spadła o 2% w bezpośrednim następstwie tweeta do rekordowo niskiego poziomu 21.619 pesos do dolara amerykańskiego. (24)

W trakcie przedłużonego handlu, meksykańskie peso (MXN) osunęło się o 3,5% w stosunku do USD, wyzwalając interwencję Banku Meksyku (Banxico). (25)

Ostatecznie, tweet Trumpa sygnalizował potencjalną zmianę w praktykach biznesowych, które mają być dozwolone pod jego rządami. W rezultacie krajowa waluta gospodarczego beneficjenta doświadczyła dramatycznej reakcji pod względem zmienności i wyceny. Aczkolwiek pośrednio, perspektywy gospodarcze Meksyku zostały zakwestionowane przez traderów i inwestorów z rynku Forex, czego rezultatem końcowym była deprecjacja krajowej waluty.

Podsumowanie

Dla odbiorców Twitter stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów zdobywania najnowszych informacji, wymiany poglądów i autopromocji na świcie. Jako narzędzie, dzięki któremu politycy mogą bezpośrednio dotrzeć do mas, Twitter jest bezcennym nabytkiem.

Czas pokaże czy Prezydent Trump za pośrednictwem Twittera nadal będzie publikować oświadczenia dotyczące rządowych kontrahentów i jego zamiary odnośnie restrukturyzacji obecnych interesów handlowych. Jednakże niezaprzeczalnym jest, że tweety Trumpa mogą dostarczyć dużej zmienności w krótkim terminie dla akcji i walut na rynkach całego świata.

Obecnie, w cyfrowym środowisku uczestnicy rynku są w stanie prowadzić operacje handlowe z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Zrozumiałe jest zatem, że wszelkie informacje z oficjalnego źródła, takiego jak Prezydent Stanów Zjednoczonych mogą powodować nieprzewidywalne wahania na rynku. Chociaż poszczególne tweety Trumpa mogą być niemożliwe do przewidzenia, to będąc świadomym ich publikowania, a także tego, które produkty finansowe są najbardziej wrażliwe, można znacznie ograniczyć ryzyko zarówno wśród inwestorów jak i traderów.


Ten artykuł mogliście przeczytać dzięku uprzejmości brokera FXCM

Wszelkie opinie, wiadomości, badania, analizy, ceny, inne informacje lub linki do stron osób trzecich są dostarczane jako ogólne komentarze rynkowe i nie stanowią porady inwestycyjnej. FXCM nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody, bez ograniczeń, które mogą powstać bezpośrednio lub pośrednio przy wykorzystaniu lub poleganiu na tych informacjach.

 1. https://techinfographics.com/how-big-is-twitter/
 2. https://twitter.com/verified/lists/world-leaders/members?lang=en
 3. http://mprcenter.org/blog/2013/01/how-obama-won-the-social-media-battle-in-the-2012-presidential-campaign/
 4. https://twitter.com/
 5. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3090221/The-tweet-cost-139-BILLION-Researchers-analyse-impact-hacked-message-claiming-President-Obama-injured-White-House-explosion.html
 6. https://twitter.com/realdonaldtrump
 7. http://www.cnbc.com/2016/12/06/boeing-shares-slide-after-trump-says-air-force-ones-cost-out-of-control.html
 8. http://www.cnbc.com/2016/12/12/lockheed-martin-shares-drop-after-trump-says-f-35-program-too-expensive.html
 9. http://www.cnbc.com/2016/12/22/lockheed-martin-shares-take-another-tumble-after-trump-tweet.html
 10. http://www.wsj.com/podcasts/negative-trump-tweet-not-a-stock-killer/699BDEC8-C38A-4466-A48C-CD3DE4BA9358.html
 11. https://twitter.com/realdonaldtrump/status/817071792711942145?lang=en
 12. https://www.mediaite.com/online/toyota-stock-drops-immediately-after-trump-tweet-about-mexican-factory/
 13. http://fortune.com/2017/02/24/trump-tweet-stocks/
 14. https://www.washingtonpost.com/news/business/wp/2017/02/08/trump-lashes-out-at-nordstrom-in-a-tweet-for-dropping-his-daughters-apparel-line/?utm_term=.590652b01e26
 15. http://www.marketwatch.com/story/nordstrom-recovers-from-trumps-terrible-tweet-in-just-4-minutes-2017-02-08
 16. https://www.cnbc.com/2017/08/16/amazon-shares-drop-after-trump-says-company-causing-great-damage-to-tax-paying-retailers.html
 17. http://www.dailymail.co.uk/news/article-4796202/Trump-goes-Amazon-WaPo-editorial-whacks-him.html
 18. http://www.cnbc.com/2017/01/03/trump-blasts-general-motors-make-chevy-cruze-model-in-us-or-pay-big-border-tax.html
 19. https://www.theguardian.com/business/2017/jan/03/donald-trump-general-motors-tax-chevrolet-cruz
 20. http://www.cnbc.com/2017/01/04/mexican-peso-hits-record-low-vs-dollar-as-trump-trade-worries-heat-up.html
 21. http://www.forbes.com/sites/doliaestevez/2017/01/06/analysts-say-donald-trumps-tweets-are-weakening-the-mexican-peso/#2d1864f0198b


Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here