Naga Markets

Jakie start-upy warto obserwować w 2023 r.? OZE i AI znów pozwolą zarobićCzy rok 2022 był dobry dla start-upów i inwestorów? Które technologie i branże najszybciej się rozwijały? Jak founderzy, fundusze VC i aniołowie biznesy zareagowali na wojnę na Ukrainie? Czy te trendy będą kontynuowane w tym roku? O podsumowanie 2022 i przedstawienie prognoz na rok 2023 w rozmowie z Joanną Jasińską pokusi się autor newslettera i Community Manager Polish Angels Tomasz Laskowicz.

  • Start-upy mają za sobą trudny 2022 r. podczas którego rynek mocno zwrócił się w stronę technologii oraz sztucznej inteligencji 
  • Europa przyśpiesza transformację energetyczną, tworząc zapotrzebowanie na nowe firmy oraz rozwiązania dotyczące źródeł energii odnawialnej 
  • Jak wyglądał 2022 r. i co czeka nas w nowym 2023 r.? O tym w programie opowiedział ekspert społeczności Polish Angels Tomasz Laskowicz
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.plStart-upy z rozpędem wchodzą w 2023 r.

2022 r. upłynął pod znakiem ogromnej zmienności. Z jednej strony rynek wszedł w niego na fali entuzjazmu po ponownym otwarciu gospodarki, z drugiej strony wybuch wojny na Ukrainie oraz jastrzębi zwrot w polityce banków centralnych odcisnął piętno na rynku VC, jak i szerokich inwestycji anielskich.

– Na rynek start-upów trzeba patrzeć z szerszej perspektywy. Z covidowego marazmu 2021 r. wpadliśmy w euforię wywołaną dodrukiem pieniędzy. Nastroje pogorszył wybuch wojny na Ukrainie, który całkowicie zmienił perspektywę Europy Środkowo-Wschodniej, a do tego doszło szybkie podnoszenie stóp procentowych. Na szczęście rynek start-upów, to sfera, w której na każdy problem znajduje się rozwiązanie, dlatego oprócz zagrożeń obserwowaliśmy też gigantyczne szanse, czy to na rynku healthtech, czy pośród migrujących ukraińskich start-upów i napływu specjalistów– powiedział Tomasz Laskowicz, autor newslettera i Community Manager Polish Angels.

Podsumowując 2022 r., nie sposób nie dojrzeć przyśpieszającej transformacji energetycznej, która w ostatnich miesiącach stała się europejskim priorytetem oraz kwestią przetrwania, w zmieniającym się świecie. Niedawno została ogłoszona jedna z największych w Polsce runda inwestycyjna start-upu SunRoof, który pozyskał aż 63 mln zł.

– 2022 r. pokazał, że w Polsce potrzeba nam alternatywnych źródeł energii. Czy to w postaci odnawialnych rozwiązań, czy też infrastruktury i produktów pozwalających na optymalizację zużycia oraz przechowania. Myślę, że właśnie start-upy związane z zieloną energią, mają przed sobą bardzo optymistyczną przyszłość – dodał ekspert.

Mówiąc o trendach na 2023 r. Laskowicz podkreślił, że świat zachwyca się sztuczną inteligencją, czego przykładem jest popularny ostatnio Chat GPT.

– W 2023 r. powstanie mnóstwo start-upów związanych z technologią AI. Na co dzień obserwuje duże zainteresowanie inwestorów tym sektorem, a moda ta ma solidne podstawy zarówno ekonomiczne, jak i biznesowe – wyjaśnił ekspert.

Część obserwatorów rynku spekuluje, że pierwszym jednorożcem 2023 r. będzie firma oparta o sztucznej inteligencji, która wdziera się do kolejnych dziedzin życia, optymalizując wiele czynności.

Podsumowując perspektywy na 2023 r. Laskowicz dodał, że dostrzega ogromne oczekiwania rynku, na powrót do luzowania polityki pieniężnej, głównie w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego, czy Rady Polityki Pieniężnej, które wraz z kolejną erą taniego pieniądza, dodadzą skrzydeł stat-upom.

Przytoczone fragmenty to jedynie fragment wywiadu, którego całość znajduje się w materiale wideo powyżej.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDM BDM prognozuje wyniki spółek gamingowych. Forever Entertainment ma pobić własny rekord
Następny artykułBitcoin może przebić poziom 25 tys. dol. w wyniku braku porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia w USA
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.