Naga MarketsJakie są zalety drewnianych domków ogrodowych

Rok za rokiem mija i kolejny sezon letni się kończy. My zaś coraz bardziej czujemy, że przydałoby nam się miejsce niedaleko domu, gdzie możemy spędzić ciepły wieczór. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na domki ogrodowe – są niewielkie, stosunkowo tanie i pozwalają nieco zmienić otoczenie podczas spotkania ze znajomymi. Przed podjęciem się budowy warto jednak przeanalizować możliwości – mamy bowiem do wyboru budowę domku z cegły albo drewna. Które rozwiązanie jest lepsze? Zdaniem Przemysława Balcewicza zdecydowanie to drugie. Skąd to przekonanie? Pan Przemysław zgodził się odpowiedzieć na to pytanie jako ekspert w dziedzinie konstrukcji drewnianych i dyrektor Eko-Architektury, jednej z największych firm produkujących domki z drewna.

Jaka jest najważniejsza przewaga drewnianych domków ogrodowych nad innymi?

Obszarów, w których domki ogrodowe z drewna są lepsze od ceglanych jest wiele. Jeśli jednak miałbym wybrać najważniejszy, to chyba byłaby to ekologia. Bowiem w tradycyjnym budownictwie nie ma absolutnie nic ekologicznego – z kolei w architekturze drewnianej takich aspektów jest całkiem sporo.

  • Począwszy od pozyskania materiałów – drewno nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, ani dużej ilości energii czy paliwa. Dzięki temu nie powoduje dużej emisji spalin i gazów cieplarnianych – w przeciwieństwie do kruszców ceglanych. Ponadto – drewno jest także surowcem odnawialnym.
  • Obróbka drewna także jest łatwiejsza i podobnie jak przy pozyskaniu – poziom emisji szkodliwych związków do atmosfery jest w jej przypadku znacznie mniejszy, niż ma to miejsce w przypadku cegieł
  • Z racji na stosunkowo niewielki ciężar drewnianych elementów – ich transport i montaż również jest znacznie prostszy. Nie musimy do tego używać ciężkiej maszynerii budowlanej ani sprzętu zasilanego prądem. Tak naprawdę wystarczą podstawowe narzędzia.
  • Montaż domków ogrodowych z drewna nie wymaga również użycia tak wielu metalowych elementów, jak inne rozwiązania.

Widzimy więc, że domki ogrodowe z drewna na każdym etapie pozostawiają znacznie mniejszy ślad środowiskowy, niż te budowane z cegły. Dla mnie i również dla Eko-Architektury to jest największym priorytetem. Korzyści jest jednak o wiele więcej.

Czy pod względem kosztów drewno również będzie lepsze?

Tak – i wynika to z tych samych kwestii, co ekologia drewna. Z racji tego, że nie potrzeba tyle ciężkiego sprzętu, paliwa, prądu i metalowych elementów – oszczędzamy pieniądze, ponieważ nie musimy płacić za wszystkie te rzeczy. Z tego względu końcowa cena budowy okazuje się dwa czy nawet trzy razy niższa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych budowli.

Nadmienię jedynie, że również sam czas budowy jest krótszy. Domki ogrodowe z drewna możemy wybudować nawet w ciągu jednego dnia – oczywiście wszystko zależy od metrażu. Z kolei budowa z cegły pochłania co najmniej kilka tygodni – nie mówiąc już o wykończeniu wnętrza budynku, które w przypadku konstrukcji drewnianych nie jest konieczne.

A co z trwałością – drewno wydaje się dość kruche w porównaniu z alternatywami.

Wydaje się – może i tak, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Dzięki wiedzy, którą udało się nam zdobyć na przestrzeni wielu lat możemy budować domy z drewna o niemal dowolnej powierzchni i przetrwają one przez wiele dekad. Często ich trwałość okazuje się nawet większa, niż w przypadku budowli ceglanych. Wystarczy wiedzieć, jakie drewno i skąd pozyskać, a także jak wykonać projekt i w jaki sposób zabezpieczyć konstrukcję – to wszystko. My w Eko-Architekturze zajmujemy się tym na co dzień.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Artykuł partnera

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here