Naga MarketsRezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych – Janet Yellen i jej ekipa od dawna zagrzewają publiczność. Co jakiś czas pojawiają się sygnały, że już teraz, zaraz, polityka zostanie zaostrzona, stopy procentowe pójdą do góry i wszystko wróci do normy, czyli do czasu sprzed ostatniego kryzysu finansowego. Najbliższe posiedzenie już w dniach 15-16 grudnia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stopy, choć nieznacznie, w końcu wzrosną. Tego dowiemy się po drugim dniu obrad FOMC.

W kontekście zacieśniania polityki monetarnej na świecie ważna jest cena ropy naftowej. Po ostatnim posiedzeniu OPEC, które odbyło się 04.12.2015 roku podaż nie została ograniczona. OPEC konsekwentnie chce wykończyć „konkurencje” na rynku ropy naftowej i zwiększa podaż ropy z 30 milionów do 31,5 miliona baryłek ropy naftowej dziennie. Warto dodać, że do grupy OPEC została dołączona Indonezja, która nie została uwzględniona przy ustalonych limitach wydobycia dziennego. Większe wydobycie ropy naftowej może przełożyć się na niższą inflację konsumencką, a to z kolei na zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co potwierdza osłabianie się dolara amerykańskiego po dobrych danych z rynku pracy. Jednakże podwyżka stóp procentowych w grudniu tego roku jest niemal pewna.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”https://rynkibeztajemnic.pl/waluty/” color=”” class=”” size=””]Weź udział w szkoleniu i poznaj wpływ decyzji Narodowego Banku Szwajcarii na franka![/pullquote]

Narodowy Bank Szwajcarii – szwajcarscy władcy pieniądza mają duże problemy. Stopy procentowe od dawna są ujemne, bankowa kasa wypchana jest po brzegi zagranicznymi walutami, ale frank wciąż w ich opinii jest za drogi. Jednakże zeszłotygodniowa decyzja ECB pozwala SNB wyjechać na święta i nic nie robić. Przed decyzją ECB spora część inwestorów spodziewała się dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Szwajcarki Bank Narodowy. Jednakże patrząc na kurs euro do franka szwajcarskiego SNB może zaprzestać swoich planów i ograniczyć się tylko do interwencji słownych. Aktualnie konsensus ekonomistów nie zakłada żadnych zmian – stopa procentowa pozostanie dalej utrzymana na rekordowo niskim poziomie -0,75%. O tym jak będzie wyglądało dokładnie działanie SNB dowiemy się w czwartek o godzinie 9.30.

Jak decyzja ECB, SNB oraz Fed-u przełożyła oraz przełoży się na indeksy giełdowe?

Decyzja ECB zaskoczyła inwestorów, zamiast uruchomienia armaty, ECB wyciągnęło pistolet i to na wodę. ECB obniżył stopę depozytową do 0,30% oraz przedłużył program skupu obligacji do końca marca 2017 roku. Po takiej informacji giełda zanotowało mocne spadki. Jednakże następnego dnia rynek wszystkie straty zdążył odrobić.

^0FE2A4C427E2C209B144105087B8BEA47BD775AD652EF61765^pimgpsh_fullsize_distr
Wykres numer 1: indeks S&P 500

Na wykresie dziennym możemy ostatnio zaobserwować pokaźne wzrosty. Dalsze wzrosty zależą od oczekiwań inflacyjnych oraz podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli cena ropy pozostanie na dotychczasowym poziomie, to będziemy mieli do czynienia z niską inflacją konsumencką, co przełoży się na powolną podwyżkę stóp procentowych. Zatem główne indeksy światowe powinny piąć się dalej w górę. Jeżeli oczekiwania inflacyjne się zmienią, to będziemy mogli zaobserwować szybsze zaostrzanie polityki monetarnej na świecie, zatem spadki na głównych indeksach światowych lub trend boczny.

^2A317920AE70F9D2ABD2B37ADD4E1C2B03E84D382DAD601CB7^pimgpsh_fullsize_distr
Wykres numer 2 : notowania EUR/CHF

Na parze walutowej EUR/CHF kurs powinien pozostać dalej w trendzie horyzontalnym pomiędzy strefą popytu 1,073, a strefą podaży 1,10. Dopiero po wybiciu się kursu dołem będziemy mogli spodziewać się kolejnych kroków podejmowanych przez SNB w celu osłabienia waluty krajowej.

^2C4113DE13DEFBCCE3472AE335EC2DD5AECF29EC71807188A9^pimgpsh_fullsize_distr
Wykres numer 3: notowania USD/CHF

Na parze walutowej USD/CHF kontynuacja trendu wspierana jest przez długoterminową linie trendu wzrostowego. Jednakże opór znajdujący się w strefie 1,024-1,031 będzie ciężki do pokonania. Dolar amerykański powinien się umacniać do najbliższego posiedzenia FED-u.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here