Naga MarketsNordea-logoRaport non farming payrolls, który opublikowany zostanie już o 14:30 jest najważniejszym punktem dzisiejszego dnia. Każdy prześciga się w prognozach wartości tego wskaźnika, a jednym z ciekawszych głosów jest ten należący do analityków banku Nordea. Jakie payrollsy zaserwują nam Amerykanie?


Prawdopodobnie, dzisiejsze dane będą kolejną cegiełką do muru, który odgradza Stany Zjednoczone od globalnych problemów. Po bardzo burzliwym początku roku powinniśmy dziś usłyszeć kolejne zadowalające wieści w postaci 200 tysięcy nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Ta prognoza jest sporo poniżej obecnej wartości średniej, która znajduje się na poziomie 228 tys. jednak jest w miarę zbieżna z rynkowym konsensusem (205 tys.).

Pierwszym powodem dla którego wartość dzisiejszych payrollsów powinna uplasować się na wskazanym poziomie jest fakt, że obecnie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych bliska jest pokryzysowych minimów. Również stabilizacja amerykańskiego przemysłu powinna wywrzeć pozytywny wpływ na tamtejszy rynek pracy.

Prognoza analityków Nordea dotycząca stopy bezrobocia zbieżna jest z konsensusem rynkowym na poziomie 4,9%. Tu ciężko tak na prawdę o osiągnięcie zakładanego przez FOMC poziomu 4,8%. Dość powiedzieć, że obecnie Ameryka znajduje się, lub jest już niezwykle blisko poziomu bezrobocia nazywanego NAIRU. Non-accelerating inflation rate of unemployment to moment w którym wzrost liczby pracujących obywateli nie przekłada się już na wzrost poziomu inflacji – stwierdzają analitycy Nordea.

Niezwykle ważnym dla inwestorów punktem, choć nie bezpośrednio związanym z dzisiejszym raportem, jest termin kolejnej podwyżki stóp procentowych. Bank ma złe wieści dla tych, którzy jeszcze wierzyli w kwietniowy termin – na to szanse są raczej niewielkie. FOMC potrzebuje stuprocentowej pewności co do słuszności tej decyzji. Pierwszym wsparciem będą z pewnością krajowe dane, ale pamiętajmy, że Fed zwraca również uwagę na rozwój wypadków w globalnej przestrzeni makroekonomicznej. W odniesieniu do wtorkowej, gołębiej przemowy Yellen Nordea koryguje swoje prognozy dotyczące liczby podwyżek stóp w tym roku do trzech.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here