Naga Markets


gazNa przestrzeni niespełna dwóch miesięcy cena gazu naturalnego w Stanach Zjednoczonych wzrosła o niemal 40%. Tak dynamiczna zmiana ceny wynika z dwóch czynników: rekordowo niskich zapasów oraz prognoz pogody, które zakładają wyraźny spadek temperatur już w listopadzie.


Stany Zjednoczone wkraczają w sezon zimy z najniższymi zapasami od 15 lat. W raporcie przedstawionym 26 października, zapasy gazu ziemnego wynosiły 3 143 mld stóp sześciennych, czyli o 623 miliardów mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku i o 638 miliardów mniej niż średnia z pięciu lat.

Wielkość zapasów gazu w USA (niebieski) w porównaniu do 5 letniego zasięgu cen i 5 letniej średniej. Źródło: eia.gov
Wielkość zapasów gazu w USA (niebieski) w porównaniu do 5 letniego zasięgu cen i 5 letniej średniej. Źródło: eia.gov

Ten rok podobnie jak na rynku ropy naftowej był interesujący dla gazu. Produkcja w Stanach Zjednoczonych nadal rośnie do rekordowo wysokich poziomów, jednak zwiększony eksport LNG, oraz większe zapotrzebowanie krajowe na gaz doprowadziły do zachwiania równowagi popytowo-podażowej. Do tego dochodzą czynniki sezonowe – bardzo upalne lato które przedłużyło się  do jesieni, oraz obecne uderzenie chłodów.  

Eksperci uspokajają, że cena surowca jest bardzo kapryśna i jeśli tylko pojawią się bardziej optymistyczne prognozy cena gazu może zawrócić, podobnie jak na początku obecnego roku, kiedy zanotowano spadek o 0,6 USD w zaledwie kilku dni, kiedy cieplejsza pogoda przyszła nieco wcześniej. To samo może się zdarzyć tej zimy. Co więcej, przy coraz wyższych cenach gazu staje się on mniej konkurencyjny a więcej odbiorców przestawia się na inne źródła energii – m.in. na węgiel.  Niemniej, rekordowo niskie zapasy mogą nadal oddziaływać na rynek, pchając cenę w górę.

Handel gazem naturalnym umożliwia TMS Brokers – wypróbuj

NATGAS

W momencie tworzenia raportu, cena na wykresie tygodniowym zbliża się dynamicznie w rejony 4 USD za milion BTU. Technicznie jest to dobre miejsce do korekty, natomiast należy mieć na uwadze, bardzo pro-popytową sytuację fundamentalną.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here