Naga MarketsJuż jutro drugiego lipca o godzinie 14:30 rynki poznają najnowszy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP) w lipcu. Rynkowy konsensus zakłada, iż utworzonych zostało 164 tys. nowych miejsc pracy, wobec 224 tys. w zeszłym miesiącu. Eksperci z dużych banków przedstawiają swoje prognozy i komentują bieżącą sytuację w USA.


USA: Lipcowe NFP prawdopodobnie wyniesie 170 tys. – ING

unempoymentJames Knightley, główny międzynarodowy ekonomista w ING sugeruje, że po niewiarygodnie silnym wzroście liczby miejsc pracy w czerwcu o 224 tys., będą oczekiwać nieco słabszego wzrostu o 170 tys.

Konsensus oczekiwań odnośnie wzrostu płac w lipcu jest dość szeroki od niskiego poziomu 74 000 do 224 000. Sądzimy, że ryzyko konsensusu w sprawie płac może być niewielkie, biorąc pod uwagę nierównowagę popytu i podaży na rynku pracy. Oczekujemy wzrostu płac o 0,3% m/m, 3,2% r/r wobec prognozy rynkowej 0,2%/3,1% – napisano w raporcie.

Po 3,6% w kwietniu i maju stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu do 3,7%. Oczekujemy powrotu do 3,6% w lipcu, co byłoby również najniższym odczytem od grudnia 1969 r. Wskaźnik uczestnictwa wydaje się być dość niepewny, więc jeśli zobaczymy jego wzrost to będziemy oczekiwać stopy bezrobocia na poziomie 3,7%. Jednak wyższa stopa bezrobocia z pewnością nie będzie sygnałem, którego należy się obawiać – dodano.

NFP: Oczekujemy, że do końca 2019 r. odczyty będą niższe niż 200 000 – Wells Fargo

Analitycy Wells Fargo przewidują, że w najbliższy piątek NFP wzrośnie o 170 tys., nieco powyżej 164 tys. konsensusu rynkowego i poniżej 224 tys. odczytu z ostatniego miesiąca.

W ubiegłym miesiącu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 224,000. Wzrost zatrudnienia w transporcie i magazynowaniu wykazuje tendencję spadkową, ponieważ niekorzystne wpływy handlowe wpływają negatywnie na gospodarkę. Tymczasem wzrosła liczba miejscowych pracowników; sektory edukacji i zdrowia oraz usług profesjonalnych i biznesowych dodały do wyniku odpowiednio 61 tys. i 51 tys. Z kolei handel detaliczny odnotował piąty z rzędu miesiąc spadków płac i spadł o 56,4 tys. od początku roku. W czerwcu nastąpił także wzrost stopy bezrobocia do 3,7% z powodu większej liczby uczestników wchodzących na rynek pracy niż zatrudnionych. Liczba nowych bezrobotnych spadła do tej pory w lipcu średnio o 5,6% mniej niż w czerwcu – wskazano w raporcie.

Zobacz również: Wynik „małego NFP” pokrył się z oczekiwaniami. Dolar niewzruszony publikacją

Nawet bez dalszej eskalacji wojny handlowej spodziewamy się odczytów NFP poniżej 200 tys. w pozostałej części 2019 r., ponieważ trwająca niepewność wpływa negatywnie na zatrudnienie. Oczekujemy, że pracodawcy utworzyli 170 000 nowych miejsc pracy netto w lipcu – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here