Naga MarketsMajdan na Ukrainie oraz aneksja Krymu przez Rosję długo nie dawały rynkom spokoju. Pierw na przełomie stycznia i lutego, następnie kiedy Rosjanie pozorujący milicję wkroczyli na Krym ‘obstawiając’ referendum w sprawie przyłączenia republiki do Rosji. Obecnie wschodnia Ukraina została zdestabilizowana przez grupy uzbrojonych separatystów, a lojalność części ukraińskiej armii jest szeroko kwestionowana. Sytuacja nie jest zła, jednak z potencjałem na gwałtowne pogorszenie. Rynki są ostrożne, a nastroje przytłumione. Gospodarczo Ukraina boryka się z zapaścią finansową i widmem bankructwa, podczas gdy Rosja traci zagraniczny kapitał, interweniuje na słabnącym Rublu i doświadcza silnych spadków na giełdzie. Zachód wprowadza sankcje na Rosję i grozi kolejnymi.

Rosja rozpoczyna interwencję na Ukrainie.

 Analiza: Chwila oddechu na wschodzie

Prezes Fed, Janet Yellen

Słabe dane z USA i trudne warunki pogodowe. Wyjątkowo ciężkie warunki pogodowe – surowa zima oraz susza nawiedzają USA. Dolar słabnie w obawie przed powrotem Fed do luźniejszej polityki monetarnej. Instrukcje wyprzedzające FOMC znów zawodzą – jastrzębie projekcje członków FOMC (19 marca) zostają zbagatelizowane przez Janet Yellen (31 marca), która na powrót głosi gołębią retorykę. Dolar wybija się w górę po FOMC, po czym znów zostaje sprzedany po przemówieniu przewodniczącej Yellen 31 marca. Fed twierdzi, że szerokie dane z rynku pracy wskazują na zastój poważniejszy, niż mogą sugerować główne wskaźniki. W międzyczasie Beżowa Księga mówi o wzroście aktywności gospodarczej w większości dystryktów Fed w miarę, jak ciężka zima ustępuje.

FOMC: zmniejszenie QE o 10 mld $, prognoza stopy FF w górę.

Janet Yellen znów gołębia. Wystąpienie w Economic Club of New York.

shanghai chinySpowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Chinach, co do którego obawy pojawiają się już na przełomie stycznia i lutego skutkując tymczasowym odwróceniem inwestorów od ryzyka. Ostatnie twarde dane, spadek dynamiki PKB z 7.7% do 7.4% przychodzą już jako potwierdzenie obaw, które wcześniej wyceniał rynek. Obecnie dobre nastroje zdają się wracać na rynki. W międzyczasie PBOC trzęsie Yuanem, żeby zmniejszyć ilość spekulacyjnych Carry Trade i zapowiada wymuszenie dyscypliny w kwestii podejmowanego w sektorze finansowym ryzyka. Oficjele banku zapowiadają, że nie będą ratowali bankrutujących przedsięwzięć parabankowych. Ponadto premier Chin zapowiada reformę waluty chińskiej, równolegle jednak, nie zamierza wprowadzać specjalnych programów mających wspomóc zwalniającą gospodarkę – komentatorzy stwierdzają, że Chiny zmierzają w stronę równoważenia szalonego dotąd wzrostu gospodarczego.

Analiza: Czy gorsze dane z Chin popsują nastroje?

Dobre wyniki z Wielkiej Brytanii wspierają cały czas funta. Choć inflacja słabnie, to wciąż utrzymuje się w widełkach wokół celu. Sektor budowlany przeżywa wczesny boom, bezrobocie wyraźnie spada. Tymczasem Mark Carney tłumaczy w parlamencie jak może wyglądać zakończenie QE i wychodzenie z zakupionych aktywów (375 mld Giltów + reinwestycje) – uspokaja, że bank nie musi rzucać Giltów na rynek, może czekać na ich wygaśnięci i zaprzestać refinansowania programu.

Mark Carney: Nie sprzedamy Giltów za 375 mld. Normalizacja dopiero po podwyżkach stóp.

Bierność ECB w obliczu słabnącej inflacji. Mario Draghi zaczyna mówić o wpływie wysokiego kursu euro na spadek inflacji. Inflacja nagłówkowa słabnie niemal z miesiąca na miesiąc podczas, gdy rada zarządzająca wstrzymuje się raz za razem z działaniem. Mario Draghi uspokaja, że niska inflacja spowodowana jest przez niskie ceny energii oraz żywności oraz że nie dotyczy wszystkich regionów EMU – sytuacja jest zróżnicowana. Jednak dane inflacyjne z Niemiec – najlepiej radzącej sobie gospodarki w EMU – CPI i PPI nie pomagają. Ponadto akcja kredytowa dla sektora prywatnego niedomaga, co Mario Draghi bagatelizuje na swoich konferencjach, twierdząc, że dostrzega poprawę. Obecnie spekulacje na temat możliwych działań ECB i terminu ich ogłoszenia nasilają się, zamiast słabnąć, szczególnie, że dane napływające z EMU są raczej mieszane.

Europejski Bank Centralny okopał się na pozycjach. Polityka monetarna bez zmian.

NZD/USD: kompletne przewidywania co do zachowania ceny: Bank of New ZealandNowa Zelandia rozkwita. Odbicie w gospodarce Australii. Nowozelandzki eksport i rynek nieruchomości przewodzą rozkwitowi tamtejszej gospodarki – przynajmniej we wskaźnikach. NZD wystrzelił w górę na spekulacjach o możliwych podwyżkach stóp procentowych jeszcze w 2014 roku, jeśli tempo rozwoju się utrzyma. W Australii również daje się zauważyć odbicie, po krótkim okresie niewielkiej słabości. Pewnym zaskoczeniem była zmiana postawy RBA na neutralną po serii obniżek stóp procentowych. Bank pozostał przy stwierdzeniach, że spodziewa się okresu stabilizacji stóp procentowych oraz że AUD jest historycznie zbyt mocny. Tymczasem waluta z krainy kangurów pnie się znowu w górę nawet szybciej niż NZD.

Bank of Japan, Author: OiMax
Creative Commons Attribution License

Podwyżka podatku od sprzedaży w Japonii. BoJ pozostaje bierny i luzuje dalej w zadanym tempie. Rynki sprzedawały jena w obawie przed spowolnieniem gospodarczym wywołanym podwyżką podatków – obecnie trwają rozważania, czy obawy te nie były przesadzone.

Japonia w obliczu podwyżki podatku od sprzedaży – prognoza CitiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here