Naga MarketsJak zbudować zdolność kredytową i co na nią wpływa Przydatne wskazówkiZdolność kredytowa to najbardziej istotny aspekt, który podlega badaniu w trakcie procesu przyznawania pożyczki lub kredytu. Im lepszy poziom zdolności kredytowej (scoring), tym większa szansa na otrzymanie kredytu. Na szczęście istnieją sposoby, które służą do zwiększania tego parametru!

Zdolność kredytowa będzie znacznie większa, jeżeli uda się albo ograniczyć stałe wydatki ponoszone w miesiącu (np. koszty mieszkania), albo zwiększy się osiągane dochody. Znacznie łatwiej jednak wpłynąć na zdolność kredytową przez budowę dobrej historii zadłużeń. W tym celu wystarczy jedynie wziąć pożyczkę (np.w Tani Kredyt) lub zdecydować się na zakupy na raty, a następnie terminowo uregulować zadłużenie.

Zdolność kredytowa składa się z wielu aspektów!

Zanim rozpocznie się proces budowania dobrej zdolności kredytowej trzeba przede wszystkim mieć świadomość, co dokładnie na nią wpływa. W ujęciu ogólnym można powiedzieć, że zdolność kredytowa jest wskaźnikiem określającym maksymalną wysokość kredytu lub pożyczki, którą można otrzymać od banku lub firmy pożyczkowej. W trakcie analizy zdolności kredytowej realizowane jest badanie ilościowe oraz jakościowe. Czym się od siebie różnią?

Do grupy czynników ilościowych, wpływających na zdolność kredytową zaliczyć należy głównie wysokość osiąganych dochodów miesięcznych. Parametr ten jest skontrastowany przez sumę wszystkich wydatków stałych – z tytułu utrzymania siebie, pozostałych osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy, a także alimentów, rat kredytów, pożyczek, płatności za wykorzystany limit karty kredytowej itd. Im więcej pieniędzy pozostaje „wolnych” od jakichkolwiek zadłużeń, tym większa będzie zdolność kredytowa.

Oprócz tego banki, a także niektóre firmy pożyczkowe, biorą jednak pod uwagę czynniki jakościowe. W tym wypadku mowa będzie o danych takich jak staż i forma zatrudnienia wnioskodawcy, jego wiek, a nawet stan cywilny.

Lepsza historia kredytowa – wyższa zdolność kredytowa

Na podstawie powyższych informacji można dojść do wniosku, że poprawa zdolności kredytowej będzie miała miejsce w przypadku uzyskiwania większych dochodów lub minimalizacji niezbędnych wydatków miesięcznych. To absolutna prawda, jednakże w wielu przypadkach w praktyce trudno w ten sposób poprawić zdolność.natychmiast

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ten parametr jest historia kredytowa. Na tej płaszczyźnie pole działania jest znacznie szersze. Zdolność kredytową można poprawić m.in. poprzez odpowiedzialne zadłużanie się na mniejsze kwoty i terminową ich spłatę (lub nawet wcześniejszą nadpłatę). Pozytywny wpływ będzie widoczny także wtedy, gdy decyduje się na zakupy na raty. Informacje o spłaconych kredytach, pożyczkach, chwilówkach czy zakupach przez internet będą dostępne dla kredytodawców i zostaną przez nich uwzględnione w procesie weryfikacji wiarygodności finansowej klienta.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here