Naga Markets

Nial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How Risk Management Will Save Your Trading Account
Czy Twoje konto handlowe cierpi? Czy czujesz się przytłoczony, sfrustrowany i gotowy rzucić ręcznikiem na cały ten „trading”? Cóż, dzisiejsza lekcja, jeśli właściwie zrozumiana i zaimplementowana, może z całkiem dużym prawdopodobieństwem dostarczyć wiedzy, której potrzebujesz, aby dosłownie uratować swoje konto handlowe i zacząć je odbudowywać.

Prawdopodobnie słyszałeś, że około 90 do 95% osób, które handlują lub „spekulują” na rynkach, w dłuższej perspektywie kończy niepowodzeniem. Chociaż może być wiele przyczyn tej masowej porażki, podstawową przyczyną leżącą u podstaw ich wszystkich jest zazwyczaj słaba umiejętność zarządzania ryzykiem lub nawet brak umiejętności zarządzania nim. Często inwestorzy zupełnie nie rozumieją zarządzania ryzykiem i tego, jak jest ważne i potężne.

Dlatego w dzisiejszej lekcji zajmiemy się pozornie „nudnym” tematem zarządzania ryzykiem (choć w rzeczywistości jest to bardzo interesujące, jeśli lubisz ZARABIAĆ PIENIĄDZE). Zapomnij o wszystkim innym, o całym szumie, o wszystkich „systemach” handlowych, ponieważ zamierzam pokazać i wyjaśnić ci najważniejszą część „łamigłówki” handlowej, o czym przeczytasz poniżej…

Nie rozpoczynaj „wojny”, jeśli nie jesteś przygotowany na zwycięstwo.

Istnieją zasadniczo trzy główne aspekty sukcesu w tradingu: umiejętności techniczne, czyli czytanie wykresów, handel metodą price action lub dowolną strategią handlową, którą wybierzesz (oczywiście używam i uczę strategii price action z wielu powodów), zarządzanie kapitałem, które jest „ochroną pieniędzy” i obejmuje takie rzeczy, jak to ile $ ryzykujesz na transakcję, określanie wielkości pozycji, umiejscawianie zlecenia stop loss oraz take profit. Trzecim aspektem jest strona mentalna, czyli psychologia handlowa, a wszystkie trzy z tych rzeczy, czyli aspekty techniczne, zarządzanie pieniędzmi i nastawienie mentalne są ze sobą powiązane i splecione w taki sposób, że jeśli jednej brakuje, pozostałe dwie zasadniczo nic nie znaczą.

Dziś skupimy się oczywiście na zarządzaniu kapitałem i szczerze mówiąc, jeśli mnie o to zapytacie, powiedziałbym, że zarządzanie pieniędzmi jest NAJWAŻNIEJSZYM z trzech wyżej omówionych aspektów. Czemu? To proste: jeśli nie skupiasz się wystarczająco na zarządzaniu kapitałem i właściwie do tego nie podchodzisz, twój sposób myślenia będzie całkowicie błędny, a jakakolwiek techniczna umiejętność czytania wykresów będzie w zasadzie bezużyteczna bez prawidłowych elementów Pieniędzy i Umysłu.

Więc zanim zaczniesz handlować swoimi prawdziwymi, ciężko zarobionymi pieniędzmi, musisz zadać sobie jedno pytanie: czy rozpoczynasz „wojnę” handlową, na którą tak naprawdę nie jesteś przygotowany? To właśnie robi większość traderów, jak również większość traderów przegrywa. Jeśli nie rozumiesz pojęć zawartych w tej lekcji, które rozwijam na moim zaawansowanym kursie tradingowym, nie jesteś przygotowany na zwycięstwo.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Nigdy nie pozostawiaj zamku bez ochrony!

Cóż byłoby z tego, gdyby cała armia wyruszyła na wojnę i pozostawiła zamek ze wszystkimi bogactwami (złoto, srebro, cywile) bezbronnych i bez ochrony? Dlatego zawsze powinna istnieć obrona. Nawet w dzisiejszym wojsku zawsze jest w rezerwie „gwardia narodowa”, czekająca i obserwująca sytuację na wypadek, gdyby jakikolwiek kraj próbował zaatakować. Prawda jest taka, że ​​ludzie ZAWSZE bronili tego, co dla nich najważniejsze, więc dlaczego nie bronić swoich pieniędzy!?!?!

Chronisz, rozwijasz i POWIĘKSZASZ SWOJE KONTO HANDLOWE, PO PIERWSZE i przede wszystkim broniąc go. NASTĘPNIE przystępujesz do realizacji potencjalnych zwycięskich transakcji. Pamiętaj „zasady zaangażowania 101 w tradingu”: NIGDY nie pozostawiaj swojego konta bankowego bez ochrony, kiedy wychodzisz, aby stoczyć „bitwę” tradingową. Co to właściwie oznacza dla ciebie jako inwestora, a co ważniejsze, jak to zrobić?

Oznacza to, że nie powinieneś zaczynać handlować na żywo prawdziwymi pieniędzmi, dopóki nie opracujesz kompleksowego planu handlowego. Twój plan powinien zawierać takie szczegóły, jak zdefiniowane ryzyko na transakcję. Z jaką kwotą czujesz się komfortowo, potencjalnie tracąc na danej pozycji? Jaka jest Twoja przewaga handlowa i co powinieneś zobaczyć na wykresach, zanim naciśniesz spust i wejdziesz w transakcję? Oczywiście w planie handlowym jest znacznie więcej, ale są to niektóre z najważniejszych elementów. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z szablonem planu handlowego, który udostępniam na moich kursach.

Nigdy nie przystępuję do „bitwy handlowej”, chyba że uważam, że mam dużą szansę na wygraną (sygnał price action o wysokim prawdopodobieństwie z konfluencją), ale zawsze też zakładam, że MOGĘ STRACIĆ (ponieważ każda transakcja może być stratna), więc zawsze upewniam się, że moja obrona też jest gotowa!

Dlaczego „bycie dobrym traderem” to za mało…

Nadmierne stosowanie dźwigni finansowej, znanej również jako podejmowanie „głupiego ryzyka” lub nadmiernego ryzyka, jest główną przyczyną zerowania rachunków handlowych. Dlatego też nawet najlepsi inwestorzy mogą wysadzić w powietrze i stracić wszystkie swoje pieniądze lub pieniądze swoich klientów, a być może słyszeliście też o upadkach niektórych funduszy hedgingowych w ostatnich latach. Wynika to z nadmiernej dźwigni finansowej i oszustw w niektórych przypadkach.

W swoim popularnym blogu „The Naked Dollar” autor Scott C. Johnston omawia, ilu znanych menedżerów funduszy hedgingowych zrujnowało konta inwestycyjne o wartości 100 milionów dolarów, ponieważ nie zabezpieczali odpowiednio kapitału. Widzisz, tak naprawdę wystarczy tylko jeden nadmiernie pewny siebie lub „zarozumiały” trader, aby przekonać siebie i innych, że jest „pewny” czegoś, a następnie zająć nadmiernie przelewarowaną pozycję, która prowadzi do katastrofy.

Chodzi o to, że… Na świecie jest wielu „dobrych traderów”, a wielu z nich jest nawet zatrudnianych przez duże banki i firmy inwestycyjne, takie jak Goldman Sachs itp. Jednak nie wszyscy z nich przetrwają na tyle długo, aby generować znaczące zyski, ponieważ po prostu brakuje im mentalnej zdolności do zarządzania ryzykiem, planowania strat oraz prawidłowej i konsekwentnej ochrony kapitału przez długi czas. „Dobry trader” to nie tylko ktoś, kto potrafi odczytać wykres i przewidzieć jego następny ruch, ale także ktoś, kto wie, jak zarządzać kapitałem i kontrolować ryzyko oraz ekspozycję na rynku, i który robi to KONSEKWENTNIE W KAŻDEJ TRANSAKCJI.

Jeśli twoje umiejętności w zakresie ochrony kapitału są beznadziejne, będziesz nieudacznikiem w tradingu, to tylko matematyka, banalna i prosta. Dlatego niektórzy z najlepszych traderów (analityków wykresów) i analityków rynkowych kończą jako „nikt”. Jeśli chcesz być „kimś” na rynku, MUSISZ nauczyć się ochrony kapitału i ROBIENIA TEGO ZAWSZE przez cały czas.

Dlaczego mam fioła na punkcie zarządzania ryzykiem?

W przeciwieństwie do popularnej opinii mas handlowych, zarządzanie ryzykiem jest bardzo, bardzo interesujące i ekscytujące. Czemu? To proste. Dlatego, że to coś, co sprawia, że zarabiasz na rynkach.

Jednak większość traderów po prostu prześlizguje się nad zarządzaniem ryzykiem jako nad „czymś, co zrobię później” lub z jakimś innym śmiesznym usprawiedliwieniem. Ale tak naprawdę powinna to być pierwsza i najważniejsza rzecz, na której się koncentrują. Często traderzy robią to, ponieważ po prostu nie znają POTĘGI właściwego zarządzania pieniędzmi, omówmy to więc:

Dlaczego zarządzanie ryzykiem jest tak potężne i jak go używać:

Co jest kluczem do zarabiania pieniędzy na rynkach w miarę upływu czasu, abyś mógł faktycznie zarabiać na życie z tradingu? To proste; pozostań na rynku przez wystarczająco długi czas, aby Twoja przewaga statystyczna odegrała pozytywną rolę. Jednak większość traderów wysadza swoje konta na długo zanim to się stanie, ze względu na słabe umiejętności zarządzania kapitałem. Całe szczęście możesz nauczyć się samodzielnie zaradzić tej sytuacji.

Oto jak zarabiać jako trader:

  1. Ogranicz wszystkie straty poniżej określonego poziomu dolarów (złotych), który wcześniej ustaliłeś, jako osobistą kwotę ryzyka 1R, którą możesz stracić na dowolnej transakcji.
  2. Prawidłowo handluj swoją strategią i pozwól jej pokazać przewagę w czasie, aby mieć większe zwycięstwa pomiędzy mniejszymi przegranymi.

Szczerze mówiąc, to jest podsumowanie wszystkiego. Ale większość traderów nadmiernie komplikuje i strzela raz za razem, dopóki nie pozostaną im już żadne pieniądze.

Teraz chcę abyś zobaczył i zrozumiał co się dzieje na poniższym obrazku, a następnie NATYCHMIAST WDROŻYŁ to w handlu.

Poniższe tabele pokazują, że:

  • Procent wygranych nie jest tak ważny. W poniższym przykładzie współczynnik wygranych wynosi około 20%, a trader wciąż zarabia pieniądze! W jaki sposób? Właściwe zarządzanie kapitałem i ryzykiem. Zauważ, że wszystkie straty są równe, ale niektóre wygrane pozycje to 4R lub 6R. Tak wygląda mistrzowska wydajność w tradingu. W porządku jest również mieć między nimi kilka wygranych 2R.
  • Musisz mieć obsesję na punkcie oszczędzania kapitału. Masz maksymalną kwotę ryzyka równą 1R w dolarach (złotówkach), a następnie musisz zdecydować, ile pieniędzy chcesz zaryzykować w dowolnej transakcji przy tej maksymalnej kwocie 1R LUB MNIEJSZEJ, ale NIGDY nie większej. Jak zobaczysz na obrazku poniżej, max 1R wynosiło 100 $ na transakcję.
  • Tak, było znacznie więcej strat niż zwycięstw, ale ponieważ zarządzanie kapitałem było TAK konsekwentne i zdyscyplinowane, zwycięskie zagrania znacznie zdominowały przegrane!

Niech ten przykład posłuży jako przebudzenie dla tych z was, którzy nie praktykują ochrony kapitału w zdyscyplinowany sposób. Przestudiuj poniższe przykłady, a potem wyjdź i zacznij ćwiczyć w prawdziwym świecie.

1. Tabela zarządzania kapitałem. 2. Rozkład zwycięstw i porażek po 20 transakcjach.
3. Krzywa kapitału po 20 transakcjach.

Jak w praktyce stosuje się zarządzanie kapitałem?

O moich pomysłach i teorii na temat zarządzania pieniędzmi pisałem szerzej w kilku artykułach na przestrzeni lat. Tematy, które omówiłem, obejmują:

Stosunek Ryzyko / zysk to miara, za pomocą której określamy ryzyko i potencjalną nagrodę w transakcji. Jeśli nagroda za ryzyko w danym przypadku nie ma sensu, musimy pominąć transakcję i poczekać na lepszą. Przeczytasz o tym więcej w następujących artykułach:

Istnieją różne filozofie zarządzania ryzykiem i, niestety, wiele z nich to niewiele więcej niż bujda i ostatecznie ranią początkujących traderów, zamiast im pomagać. Przeczytaj następujący artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego pewien popularny system zarządzania ryzykiem, „zasada 2%”, prawdopodobnie nie jest idealnym sposobem kontrolowania twojego ryzyka na transakcję:

Umieszczanie stop lossa ma bezpośredni wpływ na zarządzanie ryzykiem, ponieważ miejsce, w którym umieszczasz zlecenie stop loss, określa, jak dużym rozmiarem pozycji możesz handlować, a rozmiar pozycji to sposób kontrolowania ryzyka. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej:

Określanie wielkości pozycji to proces wprowadzania liczby lotów lub kontraktów (wielkości pozycji), którą handlujesz w konkretnej transakcji. To odległość stop loss w połączeniu z rozmiarem pozycji określa kwotę pieniędzy, którą ryzykujesz otwierając pozycję. Dowiedz się więcej tutaj:

Ustalanie celów dotyczących zysków, a także całego procesu brania zysków, może być łatwo skomplikowane. Nie można powiedzieć, że jest to „łatwe”, ale definitywnie są pewne rzeczy, które, gdy się o nich dowiesz, mogą ułatwić to zadanie. Przeczytaj więcej tutaj:

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, wkrótce przekonasz się, że wyjście z pozycji może naprawdę nabałaganić ci w głowie. Musisz wiedzieć wszystko co się da o wyjściach z pozycji, a zwłaszcza poznać psychologię tego wszystkiego, zanim będziesz mieć nadzieję na pomyślne zakończenie transakcji. Możesz dowiedzieć się więcej o wyjściach handlowych tutaj:

Wniosek

Większość traderów kończy poświęcając zbyt wiele uwagi i czasu niewłaściwym aspektom handlu. Tak, strategie handlowe, strategie tradingowe, analiza techniczna są ważne i musisz wiedzieć, co robisz, mieć plan handlowy i zrozumieć, na czym polega przewaga w zarabianiu pieniędzy na rynku. Ale same te rzeczy po prostu nie wystarczą. Potrzebujesz odpowiedniego „paliwa” w ogniu tradingu, aby zarabiać pieniądze na rynkach. Tym „paliwem” jest zarządzanie ryzykiem. Musisz zrozumieć ideę zarządzania ryzykiem, jego znaczenie i sposób jego wdrożenia w swoim tradingu. Mam nadzieję, że ta lekcja dała ci w to wgląd.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, w jaki sposób trading metodą price action, psychologia handlu i zarządzanie kapitałem współgrają ze sobą, tworząc kompletne podejście do tradingu, potrzebujesz więcej ćwiczeń, nauki i doświadczenia. Na początek zapoznaj się z moim zaawansowanym kursem handlu price action i zejdź z „kołowrotka chomika”, którym są słabe umiejętności zarządzania ryzykiem (i powtarzanie tych samych błędów w kółko) i dowiedz się, jak profesjonalista myśli i handluje na rynku.

 Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here