Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action.

profits-ahead-signPomagając innym i nauczając tradingu w ciągu ostatnich lat zdałem sobie sprawę, że większość traderów ma skłonności do używania zbyt wielu zmiennych jednocześnie, zwłaszcza na początku swojej drogi (żonglując próbują utrzymać w powietrzu zbyt wiele piłek). Często chcą otwierać pozycje z 10 lub 20 różnych setupów na wykresach, na których dodatkowo nałożone są różne wskaźniki, oglądają każdy możliwy interwał czasu dostępny na platformie na 30 różnych rynkach. Mówiąc w skrócie, jest to całkowicie nieefektywne. Nowi traderzy na ogół przychodzą na rynki z dobrymi intencjami, ale zaczynają od zbyt wielu rzeczy naraz, co powoduje nadmierne i przesadne analizowanie zbyt wielu zmiennych, zakłopotanie i często frustrację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak zacząć zarabiać dzięki strategiom Price Action

W poniższym artykule tematem głównym będzie specjalizacja w drodze ku zostaniu zarabiającym traderem. Zadanie dla ciebie polega na tym, abyś zaczął myśleć o sobie jako traderze-specjaliście i właściwie nim został. W wielu innych zawodach, gdy przez chwilę się nad tym zastanowić, najwięcej zarabiają ci, którzy są wyspecjalizowani w swojej dziedzinie. Przykładowo, można uznać, że lekarz rodzinny zarabia całkiem nieźle, ale przychody takiego neurochirurga z pewnością są znacznie większe, ponieważ jest ścisłym specjalistą, który między innymi w pełni opanował umiejętność przeprowadzania skomplikowanych operacji na mózgu.

Sprawdź strategię Price Action według Niala Fullera

Jest takie stare powiedzenie, które być może znasz: “siedem fachów, ósma bieda” (Jack of all trades, master of none). Odnosi się ono do osoby, która posiada wiele różnych umiejętności, ale w żadnej z nich się nie wyróżnia (i przez to nie potrafi osiągnąć niczego szczególnego). Ponieważ chcemy być specjalistami w Price Action, nasze podejście powinno być całkowicie odmienne. Naszym celem jest dokładnie poznać jedną strategię Price Action naraz. To najbardziej wartościowa rzecz, jaką możesz uczynić, aby zacząć zarabiać jako trader stosujący Price Action. To, co przekażę Wam w tym artykule, prawdopodobnie jest najbliżej “tajemnicy sukcesu”, jak to tylko możliwe. Mam nadzieję, że po lekturze poczujesz, iż już wiesz co masz zrobić, aby zostać ekspertem w stosowaniu tradingu na podstawie Price Action.

Tajemnica sukcesu tradera używającego Price Action

Jako traderzy używający Price Action mamy znaczną przewagę nad innymi, którzy stosują wskaźniki lub programy tradingowe, ponieważ nasze strategie są proste. Dla nas wystarczy zwykły wykres i śledzenie ruchu ceny między oporami i wsparciami, dlatego możemy skupić się na szlifowaniu naszych umiejętności na jednym, wybranym setupie naraz. Jest to znaczna różnica w porównaniu do wielu innych strategii lub systemów, które wymagają sprawdzania różnych dodatkowych wskaźników lub śledzenia pojawiających się newsów, aby w jednej chwili szybko je przeanalizować i wykorzystać. Trudno jest zostać specjalistą w tak zagmatwanym i chaotycznym stylu tradingu.

Chcę zwrócić szczególną uwagę na to, iż jeśli skupisz się na jednym setupie Price Action, na wykresie z jednym przedziałem czasu i na jednym tylko rynku, to staniesz się specjalistą w używaniu takiej strategii. Mówiąc “pojedyncza strategia” mam na myśli przykładowo trading w oparciu o setup ze świecą Pin Bar przy kluczowych poziomach na wykresie 4-godzinowym pary EURUSD. Szlifuj ją, aż wejdzie ci w krew i będziesz używać jej jak mistrz Jedi potrafi używać swoich mocy (chodzi oczywiście o mistrza Jedi z Gwiezdnych Wojen).

Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej, to poza wyćwiczeniem jednego setupu, na jednym interwale i rynku, powinieneś również używać tylko jednego zestawu parametrów wejścia. Przykładowo, możesz szukać tylko setupów ze świecami Inside Bar na wykresie jedno-dniowym pary GBPUSD zgodnie z trendem. Stosuj tę strategię, dopóki nie będziesz mógł stwierdzić, że jest zyskowna, co może zająć miesiąc, trzy lub więcej… Nawet się nie zorientujesz, gdy po roku zostaniesz gościem, który Price Action ma w jednym palcu. Uczucia niepewności, które towarzyszyły ci wcześniej i powodowały, że po prostu bałeś się otwierać pozycje na rynku, znikną na zawsze. Będziesz potrafił polować na okazje niczym snajper i twój sukces w tradingu stanie się tylko kwestią czasu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Przykład specjalistycznego podejścia do tradingu Price Action

Prześledzimy teraz przykład tego, co można uznać za pojedynczą, specjalistyczną strategię Price Action, na której powinien skupić się trader i w pełni ją opanować. Zwracam uwagę, że to tylko przykład i możesz użyć dowolnej, własnej strategii. Chcę pokazać, jak to wygląda, abyś wiedział o co dokładnie mi chodzi, mógł samemu wykorzystać takie podejście i zostać specjalistą Price Action.

Najpierw wybierz rynek. Sugeruję jedną z głównych par walutowych lub jedną z najbardziej popularnych par krzyżowych, ponieważ są one najbardziej płynne, mają najmniejsze spready i ogólnie są bardziej “przewidywalne” niż pary egzotyczne. Ja do demonstracji wybrałem EURJPY.

Otwórz wykres z interwałem dziennym i oddal widok, aby mieć obraz na długoterminowy trend. Narysuj najbardziej wyraźne poziomy. Jeśli chcesz, zamiast dziennego możesz użyć interwału tygodniowego. Poniżej znajduje się wykres EURJPY w widoku oddalonym. Wyraźnie widoczny jest trend wzrostowy wskazywany przez coraz wyższe szczyty i dołki oznaczone czerwonymi zakreśleniami. Zatem pierwsze dwa warunki specjalistycznej strategii tradingu zostały spełnione: mamy wykres EURJPY z interwałem dziennym i określiliśmy jakie obecnie panuje nastawienie na rynku – w tym przypadku jest to nastawienie na wzrosty.

Po określeniu trendu i warunków panujących na rynku, rysujemy najbardziej wyraźne poziomy, przy których następowała reakcja ceny:

Potem wybierasz konkretny setup Price Action, którego chcesz używać w handlu. Każdego z nich możesz nauczyć się na moim kursie tradingu, ale tutaj skupimy się na jednym – setupie Fakey. W taki sam sposób musisz postąpić, gdy zaczniesz stosować przedstawione w tym artykule podejście. Wybierz tylko JEDEN setup i trzymaj się go! Musisz na razie odeprzeć pokusę dodawania innych setupów, a jedynie zapisać sobie je gdzieś na później. W tej chwili powinieneś opanować jeden setup.

Upłynęły cztery dni i (na koniec piątego dnia) pojawił się wyraźny sygnał z połączenia fałszywego wybicia Fakey na świecy Pin Bar, cena odrzuciła linię średniej EMA-8. To wskazywało, że ruch wzrostowy w trendzie może być kontynuowany. Mamy kolejne dwie części strategii tradingu speca: szukamy setupu fałszywego wybicia przez dynamiczną linię wsparcia/oporu, będącą średnią EMA, albo przez poziomą linię wsparcia lub oporu na rynku w trendzie.

Specyficzne warunki widoczne na rynku, wspomagające setup Price Action, są właściwie jego częścią i ich występowanie jest konieczne, aby dany setup był poprawny. Wielu traderów popełnia błąd i jako setup wykorzystują dowolne fałszywe wybicie lub Pin Bar. Umiejscowienie świecy z setupu, sprawdzenie jej lokalizacji w większym zakresie rynku jest natomiast równie ważne jak sama świeca.

Kolejna część naszej specjalności to sposób wejścia na rynek i wyjścia. Załóżmy, że w tym przykładzie będziemy trzymać się wchodzenia ponad szczytem świecy obejmowanej po tym, jak nastąpiło fałszywe wybicie poniżej minimum świecy nadrzędnej z całego setupu typu Inside Bar (i odwrotnie dla trendu spadkowego). Przyjmijmy również, że wchodzimy na rynek gdy tylko cena przebije szczyt świecy obejmowanej (albo minimum tej świecy dla trendu spadkowego). Ustawiamy zatem zlecenie Buy Stop 1 pip nad szczytem obejmowanej świecy, Stop Loss zaś 1 pip poniżej minimum świecy wskazującej fałszywe wybicie (Formacje Price Action: fałszywe wybicie). Zobaczmy jak to wygląda:

Następnie trzeba podjąć decyzję o ryzyku w odniesieniu do potencjalnego zysku i o zarządzaniu kapitałem. W tym konkretnym przykładzie strategii specjalistycznej będziemy celować w wartość ryzyka do zysku na poziomie 1 do 2 dla każdej transakcji, bez ingerowania w otwartą pozycję lub z niewielkimi korektami. Zobaczmy jak prezentuje się ryzyko do zysku 1 do 2 dla naszej transakcji:

Uwaga: Jeśli to twoje pierwsze podejście do specjalistycznego tradingu, to najlepiej zacznij od ryzyka do zysku na poziomie 1 do 1, aby zdobyć trochę więcej pewności w używaniu setupów, no i przy okazji podbudować nieco kapitał. Potem możesz zmienić tę relację na 1:1.5, a następnie do 1:2. Dzięki temu będziesz mieć sporo czasu na poznanie setupów i wychodzenie z pozycji zacznie przychodzić ci coraz lepiej. Końcowy etap to metody z ruchomym obronnym poziomem stop (Trailing Stop) i szukanie większych zysków, takich jak 1:3, 1:4 itd.

Przykład podsumowania strategii na liście rzeczy do sprawdzenia

Teraz nadszedł czas, aby zebrać wszystko razem i zrobić listę rzeczy do sprawdzenia, dzięki której codziennie będzie można szybko zweryfikować, czy wszystkie warunki strategii są spełnione. Posiadanie strategii w głowie to jedno, natomiast najlepiej jest mieć konkretny, namacalny spis, by zawsze przypominał ci to, co masz robić.

Na koniec

Aby to działało, musisz mieć cierpliwość i dyscyplinę. Jestem niemal gotowy obiecać ci, że takie specjalistyczne podejście spowoduje poprawę twoich wyników w tradingu, ale musisz mu poświęcić czas i nauczyć się czekać na okazje, ponieważ nie zawsze będziesz na rynku. Jeśli obserwujesz tylko jeden rynek, na jednym interwale czasu (wysokim, takim jak D1) i szukasz jednego setupu, to w ciągu tygodnia nie będzie zbyt wielu okazji do handlu. Ale właśnie między innymi o to chodzi. Musisz na własnej skórze przekonać się, iż gdy nauczysz się kiedy otwierać pozycję, a kiedy pozostać poza rynkiem, to będziesz zarabiać. Gdy opanujesz jedną strategię, oczywiście możesz przejść do kolejnej. Po pewnym czasie opanujesz 3-4 różne, ściśle określone strategie i wtedy codziennie będziesz mógł ich używać razem. Według mnie jest to najszybsza droga do osiągania zysków z tradingu Price Action.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 5 Trading Tips No One Else Will Tell You


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

 1. Recepta jest bardzo prosta. Inwestuj pieniądze, które możesz stracić. Poza tym jak to mawiał Wielki Szu, graj żeby wygrać, a nie w złotówki.

 2. Ilość pipsów tak naprawdę nie ma znaczenia.

  Najpierw musimy ustalić sobie ryzyko. Np. 2% na transakcję.

  Później ustalamy wielkość stop lossa powiedzmy 15 pips i dobieramy wielkość pozycji tak, żeby tracąc te 15 pipsów stracić 2% kapitału.

  Czyli mamy 10 000USD na koncie. 2% to 200USD. 1 pips przy wielkości pozycji 1lot = 10usd. Czyli pozycja musi być nieco ponad 1,3lota.

  Teraz chcemy otworzyć pozycję z 150 pipsów SL (bo chyba to 1500 pipsów jest lekko przesadzone, chyba że chodzi o punkty, bo 5 miejsce po przecinku to pipsy, 4 miejsce to pipsy). Po prostu otwieramy 10x mniejszą pozycję, czyli 0,13 lota.

  Nawet gdyby to miało być 1500 pipsów, wtedy po prostu będzie jeszcze mniejsza czyli 0,01 albo 0,02 zaokrąglając.

  Jednym słowem niezależnie od wielkości SL w pipsach stracimy zawsze około 200 USD, ponieważ możemy dobierać sobie wielkość stop lossa.

  Co ważne im większy jest nasz stop loss, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że on się zrealizuje.

 3. Podoba mi się ta metoda specjalizacji, tylko zastanawia mnie jedno. Ile w tym przykładzie między BUY, a SL na interwale dziennym będzie pipsów, które możemy poświęcić na ewentualną stratę? Tak na oko tutaj może być ok 1500 pipsów. Jestem początkujący w temacie FX dlatego chciałbym wiedzieć czy ktoś jest w stanie poświęcić tyle na stratę? Bo moim zdaniem taka poświęcona ilość jest gotową receptą na bankructwo.

  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here