Naga MarketsPaweł Szwajcar zaprasza na Rozmowy Traderów.

20 grudnia odbył się piąty webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Naszym gościem był ekspert sztuki rynkowego piramidowania i postrach wszystkich GRIDziarzy – Paweł Szwajcar. Z racji na wiele pytań, które pojawiły się po webinarze, publikujemy kolejną część odpowiedzi popularnego “Szwajcara”.


Podsumowanie naszego „świątecznego” webinaru zatytułowałem „aby zarabiać, potrzebujemy tylko zmienności”. Z perspektywy minionego miesiąca to brzmi jak spełnione marzenie – był to miesiąc pełny istotnych dla świata wydarzeń, które wywołały ogromną zmienność na rynkach. Czy to jest ten moment, w którym Twoim zdaniem traderzy powinni wejść na rynek? Jakie metody OBECNIE najlepiej działają i dlaczego?

Tak, dla traderów i spekulantów jest to obecnie najlepszy okres do handlu. Wedle zasady: jeśli stracicie w handlu i spadnie zmienność, to nie macie szans tego odrobić w tych samych warunkach.  Natomiast przy stale utrzymującej się wysokiej zmienności można zarówno stracić jak i odrobić kapitał w podobnym czasie. Należy też pamiętać, że stracić można 100%, a zarobić o wiele więcej. Dlatego najlepsze metody w warunkach wysokiej zmienności to te na wybicia z kanałów: kierunkowe SMA33 czy piramidowanie zysków.

Mimo, że wspomniane wydarzenia miały charakter negatywny (ataki na Bliskim Wschodzie, potencjalna epidemia koronawirusa) – światowe indeksy wyznaczyły nowe szczyty. Czy jak wielu widzisz w tym drugie dno i tzw. podpuchę pod większy spadek?

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ w międzyczasie podpisano pierwszą fazę umowy handlowej między USA a Chinami. Bardzo mocno wzrósł indeks NASDAQ100, który skupia spółki technologiczne zarabiające przecież w większości na wartościach niematerialnych, które są łatwo kopiowalne, a umowy handlowe gwarantują w pewien sposób zakaz takich praktyk i czynią z Chin podwykonawcę, ktory nie może zarabiać na cudzej technologii.

Na rynku panuje opinia, że wzrosty są wywołane przez instytucje, które skupują akcje korzystając z nadpłynności w sektorze bankowym, pperacje REPO i wiele innych. Kolejna kwestia to naturalna zależność na rynku: spadki są bardzo szybkie, co daje możliwość wejścia kierunkowego wieloma pozycjami. Od października nie było większych spadków i już każdy to zauważa. Oczywiście celować w szczyt nie warto, ale polować na short już tak.

Piewcy zbliżającego się załamania rynków, osoby grające „all-in” short (pytanie zadane 03.02) mogą odczuwać pewny niepokój, bo rynki po serii pozytywnych newsów odrabiają straty. Jaki jest Twój dalszy „view”? 

All in to już hazard. Nie warto tego robić, jeśli potencjalny zysk nie jest kilkukrotnie większy od ryzyka i nie dokonujemy częstych wypłat. Same próby shortowania “ze szczytu” to w praktyce “palenie kont” i ciągłe dopłaty. Oczywiście potępiam to, ale jest ważniejsza kwestia.

Aby odrobić chociażby trzy spalone konta, trzeba wytrwale polować dalej na ruch spadkowy. Ludzie wiążą się emocjonalnie z danym rynkiem i pozycjami, a kiedy odpuszczą to najczęściej tracą okazję. Nawet jeśli złapią już upragniony spadek to w momencie jak odrobią straty to najczęściej zamykają pozycję na “zero”, opuszczając rynek. Wchodzą w kolejny instrument, który ich ponownie “wywozi”. Wynika to z obawy, że zagranie znów przyniesie stratę, a nie chcą ponownie przeżywać negatywnych emocji.

Piramida na BTC, którą opisywałeś w trakcie webinaru została aktywowana. Jesteś w połowie drogi do celu (12 000 USD) – czy z biorąc pod uwagę obecne okoliczności, będziesz dokonywać jakiś modyfikacji?

Odsyłam tutaj do wątku z rozegraniem na bieżąco piramidy zysków na BTCUSD. Cały wzrost opiera się na przewadze popytu nad podażą w wielu orderbookach z giełd crypto i innych np. z lewarowanymi kontraktami na BTC. Bardzo dobrym wyznacznikiem aktualnej sytuacji jest orderbook z BITMEX, czyli platformy, która przez długi czas odpowiadała za ponad 60% światowego obrotu BTC (duża dźwignia i arbitraż, który tam zabezpieczał swoje pozycje krzyżowe ze zwykłymi giełdami crypto bez lewaru) Obecnie traci na znaczeniu przez konkurencję z innych platform oferujących lewarowane kontrakty, lecz nadal można to wykorzystać w analizie.

Wracając do ceny BTCUSD,  wzrost od 8300 do 9100 USD odbywał się przy przewadze popytu nad podażą 170%/100%. Wyrównanie popytu z podażą nastąpiło na poziomie powyżej 9100-9300 USD, gdzie powstała kilkudniowa konsolidacja. Należy też wspomnieć, że na poziomie 9600 jest krawędź dużego OB spadkowego, który rozciąga się od 6400 do właśnie 9600. To zakres 3200 USD czyli bardzo dużo, bo stanowi prawie 50% odległości od dołków. Obstawiam jednak, że 9600 zostanie przebite i cena dalej będzie rosła. Wiele osób kupuje BTC pod halving, ktory odbędzie się ~ 20 maja 2020, czyli za niecałe 5 miesiecy. Cały czas jednak sądze, że poziom 14000 USD bedzie bardzo trudno przebić bez znaczącego medialnego szumu z jakim już mieliśmy do czynienia na przełomie 2017/2018 roku.

Popularyzowanie kryptowalut, zwane “adopcją” idzie bardzo mozolnie z powodu ograniczeń nakładanych przez rządy wielu państw na banki i instytucje uczestniczące w transakcjach z Fiat do BTC.

Niezależnie, od stycznia możemy śmiało stwierdzić, że nastał “altcoin season“. Wiele altcoinów wzrosło ponad 100% od dołków z połowy grudnia 2019. Chociażby DASH urósł o ponad 300%, podobnie ETC czy BSV.

W grudniu w odpowiedzi na pytanie o potencjale „perełki” na 2020 rok – wspomniałeś jedynie o złocie. Czy chciałbyś zaktualizować tę listę o inne instrumenty z potencjałem na duży ruch w nadchodzącym roku?

Kierunkowo nic nie przewiduję, ale sądzę, że pod kątem zmienności na parach z GBP będzie bardzo ciekawie i pojawi się wiele okazji do handlu.

Na swojej grupie opisałeś tzw. noc oczyszczenia dla GRIDziarzy. Pomijając osoby, które sprzedają rosnące GBPAUD – masz jakąś radę dla osób które są uwikłane w GRID? Czy najlepszym wyjściem jest przełknięcie straty i brutalne wyjście z pozycji?

GBPAUD poslużyło jako przyklad długiego ruchu z malymi korektami. Akurat miniony poniedzialek wyswobodził GRIDziarzy i pozwolił im wyjść na “plus”, ponieważ rynek trendowo zanurkował, również bez większych korekt.

Jak już znajdziemy się w GRIDzie to absolutnie nie można odpuszczać i wychodzić ze wszystkich pozycji, bo istnieje wtedy ryzyko, że wyjdziemy w najgorszym możliwym momencie. Lepszym pomysłem jest zmniejszenie zaangażowania o połowę i czekanie na dalsze ruchy rynkowe. Jesli cena zacznie spadać to można zastosować tzw. odwrotny scaling in i odbudować pozycję.

W trakcie ostatniej rozmowy znacznie mniej czasu poświęciłeś strategii Envelopes, którą popularyzowałeś z racji na wysoką skuteczność w okresie XI 2018 – VI 2019. Czy dalej z niej korzystasz?  Jakie zalecasz ustawienia wskaźnika?

Zacznijmy od tego, że narzędzie Envelopes zbudowane jest z 2 średnich oddalonych od bazowej o dane odchylenie. Metoda oparta o ENV wymaga szerokiej konsolidacji, z ATR przynajmniej 150 pipsów. W kontekście tej strategii należy zaznaczyć, że od jesieni mocno spadła zmienność na EURUSD – zdarzały się sesje, w trakcie których cena w ciągu dnia poruszyła się jedynie o 18 pipsów.

W okresie od listopada 2018 do czerwca 2019 roku, metoda pozwoliła wygenerować  2700 pipsów zysku, przy maksymalnej otwartej stracie okolo 220 pipsów – opisałem ją bardzo szybko – 16 stycznia. To z resztą świetny dowód, że cena ma pamieć wsteczną i są okresy, gdzie możemy osiągnąć przewagę statystyczną nad rynkiem dzięki samej analizie technicznej. Od października 2019 spadek zmienności na EURUSD spowodowal kilka stratnych setupów, ale nadal nawet stare ustawienia pozwalają zarabiać. Nowe ustawienia (okres 66, odchylenie 0.75%) pozwalają osiągnąć +/- 3 razy lepsze wyniki od starych.

Metoda Envelopes

Sytuacja na bieżąco omawiana jest na platformie edukacyjnej Grupy Traderów, czyli PEGT, na co tygodniowych spotkaniach online. Natomiast na samej Grupie Traderów publikuję zagrania przed faktem, podaję dużo szczegółów dotyczących prowadzenia pozycji i zamknięć – innymi słowy: czysta praktyka tradingowa.

Dziękuję za rozmowę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here