Naga MarketsJak wybrać system ERP dla firmyOdpowiednio dobrany system ERP to rozwiązanie, które znacznie usprawni funkcjonowanie Twojej firmy we wszystkich obszarach jej działalności. Pytanie jednak, w jaki sposób wybrać taki zintegrowany system, aby zapewnić sobie efektywne zarządzanie firmą? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci dobór systemu ERP.

System ERP, czyli co?

Oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to mówiąc najogólniej system planowania zasobów przedsiębiorstwa. To zatem oprogramowanie, które integruje informacje o wszystkich elementach niezbędnych do funkcjonowania firmy, z obszarów takich jak:  • produkcja,
  • logistyka i magazynowanie,
  • sprzedaż,
  • obsługa klientów,
  • finanse i księgowość.

Wdrożenie systemów ERP to decyzja, dzięki której możesz uporządkować przebieg procesów w firmie – tak, aby zoptymalizować koszty prowadzenia działalności, a jednocześnie maksymalnie zwiększyć produktywność przedsiębiorstwa. Wszystko to jest możliwe, ponieważ zintegrowany system informatyczny zapewnia automatyczny przepływ danych. Możesz zatem np.:

  • na bieżąco śledzić, co i w jakiej ilości zamawiają klienci firmy i dostosować do tego zarządzanie zasobami magazynu czy procesem produkcji,
  • usprawnić przepływ danych między działami firmy, a nawet jej wieloma oddziałami – w zależności od specyfiki funkcjonowania oraz skali działalności przedsiębiorstwa,
  • zawsze uzyskać konkretne i aktualne dane o bieżącym stanie zasobów firmy, np. materiałów oraz finansów, aby świadomie podejmować decyzje biznesowe.

Jak wybrać odpowiedni system ERP?

Na rynku są dostępne różnorodne systemy ERP. To dobra wiadomość, ponieważ pomiędzy nimi z łatwością znajdziesz takie oprogramowanie, które pozwoli na integrację wszystkich kluczowych obszarów działalności przedsiębiorstwa.

System ERP to oprogramowanie, które wybiera się raz na lata, dlatego nie powinno się podejmować pochopnej decyzji. Warto przyjrzeć się dobrze funkcjonalnościom systemu oraz jego dopasowaniu do potrzeb organizacji, zarówno bieżących, jak i prognozowanych. Tylko wówczas korzystanie z systemu ERP przyniesie oczekiwane zalety: optymalizację kosztów i usprawnienie pracy – wyjaśnia ekspert Exact, lidera europejskiego rynku w zakresie systemów klasy ERP.

Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, planując wdrożenie oprogramowania tego typu.

Zacznij od określenia, czego oczekujesz od systemu ERP

… a zatem od zdefiniowania potrzeb organizacji, którą zarządzasz. W jakim zakresie jest Ci potrzebne planowanie zasobów przedsiębiorstwa? Czy potrzebne jest planowanie zdolności produkcyjnych? A może profil Twojej działalności wymaga koncentracji na zintegrowaniu logistyki i obsługi klienta (Customer Relationship Management)? Warto przedyskutować – najpierw w wewnętrznym gronie, a potem z ekspertami od wdrożenia systemu ERP – wyzwania, z którymi ma sobie poradzić oprogramowanie.

Postaw na skalowalny system ERP

Dobry system ERP daje możliwości rozbudowy. Składa się z modułów, które można swobodnie “komponować” – tak, aby oprogramowanie ERP pozwalało na sprawną realizację wszystkich procesów biznesowych. Jednak to, jak funkcjonuje Twoja firma dzisiaj, a jak będzie działała za rok czy pięć lat, to dwie różne kwestie. Dlatego warto się upewnić, że system klasy ERP, w który chcesz zainwestować, będzie się rozwijał wraz z przedsiębiorstwem o nowe moduły.

Sprawdź, jak działa system ERP w praktyce

Wybrałeś kilka rozwiązań, które mogą być odpowiednie w zakresie planowania zapotrzebowania materiałowego i innych zasobów firmy? Zanim podejmiesz finalną decyzję, koniecznie umów się na prezentację oprogramowania i zobacz, jak ono działa w praktyce. Oceń, czy odpowiadają Ci jego funkcjonalności, sposób obsługi zakres możliwości.

Zweryfikuj kompatybilność systemu ERP

Korzystasz już z jakiegoś oprogramowania firmowego, np. z programu magazynowego czy z CRM-u? Jeśli tak, sprawdź, czy wdrożenie systemu ERP umożliwi integrację wszystkich programów w ramach jednego systemu. To konieczne, aby zautomatyzować przepływ danych.

Sprawdź dostosowanie do wymogów prawnych

To istotne zwłaszcza w aspekcie księgowym, aby oprogramowanie było na bieżąco aktualizowane i dostosowane do zmian w przepisach. Musi być m.in. dostosowane do wymogów RODO czy związanych ze zmianami w rozliczaniu VAT.

Oczywiście ważne jest również to, ile kosztuje system ERP oraz jak będzie wyglądał jego proces wdrożenia. Pewne jest jedno: jeżeli cierpliwie podejdziesz do wyboru tego oprogramowania i przed podjęciem decyzji uzyskasz pełną wiedzę o interesującym Cię systemie ERP, podejmiesz korzystną decyzję.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here