Naga MarketsJak wybrać najlepszy kredyt lub pożyczkęKażdy może napotkać na problem w postaci niespodziewanego wydatku. Wystarczy, że trafi nam się konieczny remont w domu bądź też nagła, ale konieczna naprawa samochodu. Nawet przy niezłych zarobkach może się zdarzyć, że nasz domowy budżet przestanie nam wystarczać. W takich przypadkach najczęściej do głowy przychodzi pomysł wzięcia pożyczki lub kredytu. Co najlepiej wybrać, żeby nie mieć problemu ze spłatą długu? Na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy godnego zaufania pożyczkobiorcy?

Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Na wstępie warto pamiętać o tym, że kredyt i pożyczka to nie są tożsame pojęcia. Często używamy ich zamiennie, jednak pod względem formalności i procesu przebiegu zawierania umowy istniejąa pewne istotne różnice.

Kredyt przede wszystkim może być udzielony wyłącznie przez bank. Nad jego przebiegiem czuwa natomiast prawo bankowe. Żeby kredyt rzeczywiście doszedł do skutku, musi zostać zawarta pisemna umowa między obiema stronami. W dokumencie bank zobowiązuje się do przekazania określonej sumy pieniędzy ze wskazaniem celu, na jaki ta kwota zostanie spożytkowana. Pożyczkobiorca z kolei deklaruje, że zwróci całość wraz z odsetkami oraz do zapłaty prowizji dla banku.

Pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu, może zostać udzielona również przez osobę fizyczną (czyli tzw. pozabankowe pożyczki). Na dodatek przedmiotem umowy nie muszą być konieczne pieniądze – może to być również przedmiot. O tym, by pożyczka przebiegała bez większych przeszkód, decyduje Kodeks cywilny, jednak przepisy nie mają większego wpływu np. na to, czy zostanie naliczona prowizja. Pożyczkobiorca nie musi wykazać, w jaki sposób spożytkuje pieniądze. Dodatkowo umowa może być nawet zawarta ustnie.

Jaki kredyt będzie najlepszy?

Żeby zdecydować się na jak najlepszy kredyt, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pomóc może nam porównywarka kredytów, dzięki której w zdecydowanie szybszym czasie przejrzymy dostępne oferty i wybierzemy taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Jeśli chcemy otrzymać kredyt w banku, warto przyjrzeć się takim elementom jak:

  • prowizja – to poniekąd zapłata dla banku za udzielenie nam wsparcia finansowego. Zazwyczaj jest pobierana jednorazowo, choć może być też rozłożona na kilka miesięcy i dodana do rat. Nawet jeśli znajdziemy kredyt z prowizją 0%, to najprawdopodobniej inne koszty będą odpowiednio powiększone;
  • raty – mogą być stałe lub malejące. W przypadku rat równych stopniowo zmniejsza się proporcja między częścią kapitałową a odsetkami, dzięki czemu co miesiąc bank pobiera taką samą kwotę. W przypadku rat malejących mamy do czynienia jedynie z częścią kapitałową, która stopniowo spada. W związku z tym odsetki są mniejsze, ponieważ zostają naliczane od coraz mniejszej sumy;
  • oprocentowanie – składa się na nie marża, która jest stała, oraz stopa procentowa.

Wszystkie te elementy składają się na tzw. całkowity koszt kredytu. Jeśli chcemy się upewnić, że znaleźliśmy najtańszą ofertę, zdecydowanie warto przejrzeć ranking kredytów, np. https://meritumbank.pl/.

Jaką pożyczkę wybrać?

Pożyczki również może udzielić nam bank, jednak wiele osób decyduje się na wybranie firmy pozabankowej. Najlepsze pożyczki to takie, które zawierają minimum formalności i pozwalają w szybkim tempie otrzymać potrzebną kwotę. Przykładowo, jeśli szykuje nam się wydatek obejmujący maksymalnie kilka tysięcy, możemy się zdecydować na chwilówkę. Zwykle termin jej spłaty to 30 dni, czasem 60.

Dla osób, które wymagają większej kwoty, a przy tym rat rozłożonych na co najmniej kilka miesięcy, przeznaczone są bezpieczne pożyczki ratalne, inaczej długoterminowe. Sumy są tutaj znacznie większe, a czas spłaty może sięgać nawet 36 miesięcy. Porównywarka pożyczek może nam doskonale pomóc w znalezieniu najlepszej oferty.

Pamiętajmy, że przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą powinniśmy się upewnić, że korzystamy z usług sprawdzonej instytucji. Zanim przejdziemy do negocjacji warunków, sprawdźmy opinie na temat danej firmy pożyczkowej, upewniając się, że wsparcie finansowe jest udzielane w pełni legalnie i bezpiecznie. Ranking pożyczek zestawi propozycje najbardziej zaufanych instytucji pozabankowych, więc łatwiej będzie podjąć decyzję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here