Naga Markets

Jak wybrać najlepszy dom maklerski Poradnik dla początkujących inwestorówAby móc inwestować na rynkach finansowych, warto wybrać dom maklerski i założyć w nim rachunek. W ten sposób uzyskuje się dostęp do giełdy oraz możliwość wystawiania transakcji. Jak więc wybrać odpowiedni dom maklerski i na co zwracać uwagę przed podjęciem współpracy z nową firmą?

Na polskim rynku działa obecnie kilkadziesiąt domów i biur maklerskich. Każde z nich oferuje klientom możliwość handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz często na rynkach światowych. Proponują one jednak różne warunki handlowe.

Czym jest dom maklerski i dlaczego inwestorzy powinni z nim współpracować?

Dla każdego inwestora rachunek maklerski jest niezbędny. Brokerzy pośredniczą w zawieraniu transakcji pomiędzy uczestnikami rynku. Nie można robić tego w inny sposób.

Dzięki temu inwestorzy zyskują możliwość otwierania pozycji zarówno na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i na rynkach światowych. Konkretne warunki zależą od danego brokera.

Dom maklerski w praktyce pośredniczy więc w obrocie papierami wartościowymi na odpowiednich rynkach. Aby móc świadczyć takie usługi klientom, każdy broker powinien uzyskać uprawnienia do dokonywania czynności maklerskich ma podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Potrzebuje zatem odpowiedniej licencji. Jednocześnie podlega kontroli KNF – instytucji, która prowadzi jawny rejestr firm inwestycyjnych i gromadzi ich dane. Komisja prowadzi również listę ostrzeżeń publicznych – wpisuje na nią podmioty, wobec których istnieje podejrzenia naruszenia przepisów prawa.

Jak wybrać najlepsze biuro maklerskie?

Poszukując odpowiedniego biura maklerskiego należy przede wszystkim przyjrzeć się ofercie każdego z brokerów. Z punktu widzenia inwestora najważniejsze są bowiem warunki, które będą odpowiadały jego potrzebom.

Dlatego najpierw warto zdefiniować swoje oczekiwania oraz określić, co dokładnie zamierza się robić i na jakich rynkach inwestować. Następnie można przejść do przeglądania ofert poszczególnych brokerów i porównywania ich.

AVA Trade

Koszty prowadzenia i obsługi rachunku

Dla wielu traderów decydującym kryterium wyboru będą koszty związane z inwestycjami, a przede wszystkim prowizje od transakcji, opłata za otwarcie rachunku i jego obsługę.

Dlaczego ma to znaczenie? Wysokie stawki mogą znacznie obniżyć zysk, zwłaszcza w przypadku większej liczby transakcji.

Na co należy więc zwrócić uwagę? Po pierwsze – na prowizję od obrotu. Przykładowo na rynku Catalyst prowizja od transakcji wynosi 0,1% od wartości zlecenia. Natomiast jeśli inwestor dokonuje transakcji za pośrednictwem domu maklerskiego, prowizja może się obniżyć nawet do 0%. Dodatkowo, na rynku coraz częściej pojawiają się rachunki prowadzone bezpłatnie – takie jak Michael / Ström Dom Maklerski.

Platforma internetowa domu maklerskiego

Istotną kwestią jest także platforma handlowa, którą oferuje broker. Za jej pomocą inwestorzy uzyskują dostęp do rynku, otwierają i zamykają transakcje.

Wiele domów maklerskich obsługuje rachunek demo, dzięki czemu można zapoznać się z działaniem oprogramowania. Warto sprawdzić, czy jego obsługa nie sprawia problemów, czy serwis jest zbudowany intuicyjnie i czy korzystanie z serwisu jest proste.

Oferta domu maklerskiego

Oferta brokera – czyli w praktyce to, jakie instrumenty finansowe proponuje, ma znaczenie dla każdego inwestora. Niektóre biura maklerskie udostępniają handel jedynie kilkoma aktywami, takimi jak. ETFy, papiery wartościowe czy kontraktami na indeksy. Wybór bywa więc dość ograniczony.

Nie każdy broker pozwala handlować na rynkach zagranicznych czy oferuje takie same akcje. Dlatego inwestor powinien wcześniej przemyśleć, jakimi instrumentami finansowymi chciałby obracać i pod tym kątem przeanalizować oferty domów maklerskich.

Wyszukiwarka podmiotów KNF

Na koniec warto sprawdzić, czy dany broker działa legalnie. W tym celu najlepiej wejść na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego i wyszukać dom maklerski lub brokera na liście podmiotów nadzorowanych.

Artykuł sponsorowany.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWiadomość o uruchomieniu FTX 2.0 prowadzi do 16-procentowego wzrostu ceny tokena FTT
Następny artykułCo jest grane na GPW: gorąco na JSW, CD Projekt narusza linię bessy, CI Games z reakcją kupujących, panika na Grupie Azoty
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.