Naga Markets

Jak WIG20 rozpocznie 2022 rok? Z czego wynika niepewna sytuacja indeksuAby móc wyjaśnić bieżącą sytuację na WIG20, to należy cofnąć się o dwa miesiące. Wtedy cena tego indeksu utworzyła szczyt 2480 punktów. Kolejne tygodnie to przewaga podaży, która doprowadziła do spadków o długości 370 punktów. Jest to największa seria czarnych świec od listopada 2020 roku, ale nie największa w aktualnym trendzie. To właśnie sprawia, że analiza indeksu polskiej giełdy jest lekko utrudniona.

WIG20 – Najbliższe dni zadecydują, jak indeks rozpocznie 2022 rok

Jeżeli skupilibyśmy się tylko na okresie opisanym przyspieszoną linią trendu, to po jej przełamaniu, a potem spadkach poniżej wsparcia 2250 punktów, można jasno wskazać, że spadki miałyby większe szanse na realizacje. Niestety pomiędzy sierpniem i listopadem 2020 roku widoczna jest przecena o długości 390 punktów. Jeżeli będzie to odnośnik do porównania z bieżącą korektą, to poziom 2095 punktów jest ostatnią geometryczną linią obrony dla byków.Notowania POL20
Notowania POL20

Ostatnie dni to podejście do niebieskiej strefy od dołu, co sugeruje, że ww. wsparcie może zostać zamienione w opór. To miejsce pełniło już taką funkcję w czerwcu, co zaznaczyłem spadkowymi strzałkami. Jednocześnie lokalne dołki 2180 pkt z tego samego okresu są podstawą dla małej konsolidacji.

Ten ruch boczny w zależności od kontekstu może wspierać zarówno byki, jak i niedźwiedzie.  W przypadku wzrostów kluczowe jest wyjście powyżej 2250 punktów, co dałoby szanse na spojrzenie w stronę 2390 punktów, czy też 2480 punktów. Alternatywa to test linii FE100, a po jej przełamaniu spadki w stronę głównej linii trendu, która teraz znajduje się na poziomie 1920 punktów.

Jak widać, obie strony mają argumenty, które mogą wpłynąć na dalszą przyszłość WIG20. Można do tego dodać jeszcze analizę wskaźników, choć nie wpłynie to na wnioski wskazujące powyższe cena jako szczególnie użyteczne.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here