Naga Marketswealth01Kluczem do sukcesu dla młodych ludzi zmagających się z budowaniem majątku od czasów Wielkiego Kryzysu może być zasięgniecie kilku porad od… osób starszych.


Bank Rezerwy Federalnej w St. Louis opublikował właśnie nowy raport ukazujący związek pomiędzy wiekiem, a wartością majątku netto. Jego autorzy: William Emmons i Bryan Noeth zauważają, że mimo większej edukacji, młodzi ludzie nie są na dobrej drodze do zdobycia jak największego majątku, w przeciwieństwie do ich starszych odpowiedników.

Jedna z pomocnych zasad, którą powinni wykorzystać młodzi to zarządzanie własnym bilansem finansowym tak jak to robią starsi ludzie. Młodzi ludzie często napotykają na duże finansowe przeszkody, które “mogą być trudne i nieprzyjemne, ale jeśli twoim celem jest gromadzić więcej zasobów finansowych wiemy jak to zrobić” – powiedział w wywiadzie jeden z autorów raportu William Emmons. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek:

Te artykuły również Cię zainteresują
Trzymaj fundusze na ‘wszelki wypadek’

Gospodarstwo domowe w USA, gdzie domownicy mają poniżej 40 lat posiada średnio $14,021 w bezpiecznych i p
łynnych aktywach, włączając w to oszczędności na kontach, papiery wartościowe, obligację, a więc pieniądze, które mogą zostać szybko użyte. W porównaniu, starsze rodziny mają zgromadzone w takich aktywach $82,766 (powyżej 62 lat) oraz $46,324 dla rodzin między 40 a 61 pierwszym rokiem życia.

Posiadanie i utrzymywanie funduszy na czarną godzinę pomaga młodym ludziom załagodzić wszelkie finansowe wstrząsy takie jak utrata pracy, nieoczekiwany pobyt w szpitalu czy choćby naprawa auta. W czasach gdzie dochody oraz wydatki nie są zbyt stabilne, swego rodzaju poduszka finansowa może zdziałać cuda.

Około 47% respondentów odpytanych przez Fed odpowiedziało jednak, że nie byłoby zdolnych do pokrycia nagłego wydatku przekraczającego $400 bez sprzedania czegoś lub pożyczenia pieniędzy. Ciekawe jak odnosząca się do pytania sytuacja ma się w Polsce?

Spłać zadłużenie

Pożyczanie jest drogie, a posiadanie dużego zadłużenia we własnym gospodarstwie domowym prowadzi do finansowych wstrząsów. Kiedy niechciane wyda
rzenie dotknie twojego portfela wpływa również na wartość twoich aktywów, a zobowiązania jakie posiadasz mogą zwiększyć ryzyko niewypłacalności.

W tym samym wywiadzie Emmons mówi: “Posiadanie dużego zadłużenia automatycznie podnosi ryzyko, że może stać się coś co będzie dla ciebie złe“.

Zainwestuj dodatkowe pieniądze w aktywa o wysokiej stopie zwrotu

Inwestowanie pieniędzy w aktywa takie jak akcje lub mały biznes może prowadzić do większego bogactwa w średnim terminie ze względu na niższą zmienność dla danego poziomu oczekiwanego zwrotu.

Aktywa o wysokiej stopie zwrotu redukują prawdopodobieństwo trudnej sytuacji finansowej i zapewniają większy zysk niż portfel trwałych aktywów takich jak dom, samochód czy inne dobra trwałe.

Poczekaj na zakup domu do czasu aż będziesz mógł sobie na to pozwolić.

Jeśli młoda rodzina ch
cę zaczekać z zakupem domu oraz jego zadłużeniem kredytem do czasu aż będzie sobie mogła pozwolić na zakup domu z wpłatą dużej zaliczki i do tego posiadaniem pieniędzy na inwestycje w akcje lub inne aktywa o wysokiej potencjalnej stopie zwrotu, to prawdopodobnie będzie się później cieszyć większym bogactwem.
” – powiedział Emmons w załączonym do gazety komunikacie prasowym.

Weź przykład ze starszych

Jak czytamy w raporcie, starsze gospodarstwa domowe mają nie tylko bardziej płynne aktywa, ale też większą część swoich pieniędzy zainwestowanych w biznes lub instrumenty finansowe, które zapewniają wyższe średnie stopy zwrotu w porównaniu do portfela gdzie dominują głównie aktywa trwałe.

Podczas gdy wydaje się, że występuje korelacja pomiędzy lepszym zarządzaniem własnym bilansem, a bogactwem to Emmons i Noeth ostrzegają, że nie można określić, które z nich jest na pierwszym miejscu.

Podejrzewamy, że istnieje dwukierunkowy związek przyczynowy, czyli dobre zbilansowanie prawdopodobnie przyczyniające się do większej akumulacji bogactwa, ale może to być także w tym przypadku upływ czasu – tak jak to opisano w cyklu życia – łatwiej jest dywersyfikować i spłacić swoje zadłużenie gdy większy majątek jest dostępny.” – piszą.

Artykuł opisuje sytuację w Stanach Zjednoczonych, być może warto jednak skorzystać również z tych porad lub przynajmniej zastanowić się nad własną sytuacją i jej ewentualnym polepszeniem tu, w Polsce.

Pierwszym krokiem może być na przykład rozpoczęcie oszczędzania. W tym celu sprawdź artykuły w zakładce Oszczędzam, być może, któryś z nich odpowie na nurtujące cię pytania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here