Narzędzia Fibonacciego są bardzo popularne wśród traderów i to nie bez powodu. Koncepcje Fibonacciego są uniwersalne i mogą być stosowane na każdych interwałach czasowych oraz rynkach. Istnieją również niezliczone narzędzia Fibonacciego od spiral, przez zniesienia, strefy czasowe, wachlarze, łuki, aż do zasięgów Fibo.

W tym artykule wyjaśnię, jak poprawnie rysować poziomy Fibonacciego i jak korzystać z zasięgów w tradingu.







Jak narysować poziomy Fibonacciego – po prostu zrób to

Często traderzy, którzy nie mają wcześniejszego doświadczenia w korzystaniu z Fibo, martwią się, że “robią to źle”, a następnie w ogóle przestają z niego korzystać. Zapewniam cię, że jeśli chodzi o rysowanie poziomów, nie ma dobrych czy złych sposobów i zobaczysz, że traderzy używają Fibonacciego w nieco odmienny sposób.

Zniesienia Fibonacciego bazują na procentach (%), co oznacza, że ​​nawet jeśli narysujesz je inaczej, często poprawnie się zbiegają.

Krok 1 – Znajdź ruch od A do B

Aby korzystać ze zniesień Fibonacciego, musisz najpierw określić ruch “od A do B”, do którego możesz zastosować narzędzie. Co mamy na myśli mówiąc “od A do B”? 

A = początek nowego ruchu ceny lub trendu. Ruchy te stanowią zazwyczaj swingi w górę lub w dół, albo szczyty i dna.

B = Tam, gdzie ruch trendu zatrzymuje się i zawraca, by dokonać cofnięcia.

Poniższe 4 zrzuty pokazują typowe ruchy od A do B:

Teraz zastosujmy narzędzie zniesień Fibonacciego do ruchów od A do B. W tym celu wybierz narzędzie Fibonacciego z twojej platformy (Na MetaTraderze: Wstaw —> Obiekty Fibonacciego —> Poziomy), wybieramy punkt “A”, przeciągamy następnie do “B” .

Łączenie ruchów od A do B za pomocą narzędzia zniesień (poziomów) Fibonacciego:

Krok 2 – Znajdź punkt zniesienia C

Po zidentyfikowaniu ruchu od A do B i naniesieniu na twoje wykresy poziomów Fibonacciego, powinieneś znaleźć punkt C.

C = punkt, w którym korekta / zniesienie się kończy, a cena powraca do pierwotnego kierunku.

Jak widać, pierwsze 3 zrzuty ekranu przedstawiają typowy ruch ABC ze zniesieniami Fibonacciego. Punkt C jest bardzo oczywisty na wszystkich trzech wykresach, a cena odbija się dokładnie od poziomów Fibonacciego.

Znalezienie poziomu zniesienia C-Fibonacciego:

Czwarty zrzut ekranu ukazuje scenariusz, w którym cena nie wróciła do punktu B mierzenia i zamiast tego wybiła poziom A (100%). Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie ruchy cenowe zatrzymają się na poziomie Fibonacciego. Jak jednak  widać na czwartym zrzucie ekranu, narzędzie Fibonacciego można wykorzystać do identyfikacji obszarów wsparcia i oporu, o czym wkrótce powiemy sobie bardziej szczegółowo; ostatni zrzut ekranu pokazuje ładnie, jak cena reaguje na kilka różnych poziomów Fibonacciego podczas cofnięć.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Wskazówka #1: Próby i błędy

Specjalnie dla początkujących, poniższe ćwiczenie pomoże ci zbudować mocne podstawy jeśli chodzi o rysowanie poziomów Fibonacciego: Po prostu chwyć za narzędzie zniesień Fibonacciego i spróbuj umieszczać je w różnych miejscach, obserwując, jak reaguje na to cena. Zwykle im więcej “przeskoków” (cena odbija się od poziomu), tym istotniejsze jest zniesienie Fibonacciego.

Tip #2: Nie wymuszaj poziomów

Nie za każdym razem będziesz w stanie użyć zniesień Fibonacciego, by zrozumieć sens zmiany ceny. Jeśli nie możesz ustalić poziomów Fibonacciego, nie próbuj ich wymuszać. Najlepsze i najbardziej przydatne zniesienia Fibonacciego to te, których nie trzeba długo szukać.

Jak handlować ze zniesieniami Fibonacciego

#1 Zniesienia jako poziomy ponownych wejść

Najczęstszym zastosowaniem poziomów Fibonacciego jest zwykła strategia cofnięć. Po zidentyfikowaniu ruchu od A do B, zwracasz uwagę na poziom zniesienia C.

Poniższe zrzuty ekranu pokazują gwałtowny ruch wzrostowy w większym, byczym trendzie. Często inwestorzy przegapiają takie nagłe wybicia, a następnie próbują znaleźć okazję do ponownego wejścia podczas cofnięcia. Narzędzie Fibonacciego idealnie nadaje się do identyfikacji punktów zwrotnych podczas cofnięć. Dzięki zniesieniom Fibo, trader byłby w stanie znaleźć 2 ponowne wejścia na cofnięciach.

#2 Wsparcie i opór

Inną możliwością wykorzystania zniesień Fibonacciego jest określenie ruchu A – B w wyższym przedziale czasowym, a następnie przejście do normalnie rozgrywanych interwałów i obserwowanie poziomów zniesienia jako wytycznych dla wsparć / oporów.

Pierwszy zrzut ekranu poniżej pokazuje wykres dzienny EUR/USD. Jak widać, pojawił się tam regularny ruch od A do B. Zrzut ekranu u dołu pokazuje to samo zniesienie Fibonacciego, ale na niższym, 4-godzinnym interwale. Możesz zauważyć, że  przez cały czas cena dość dokładnie reagowała na poziomy zniesień Fibonacciego.

Zobacz też: Pierwsze kroki w handlu ze wskaźnikami

#3 Poziomy Fibonacciego do realizacji zysków – zasięgi

Ponadto, możesz również użyć koncepcji Fibonacciego do realizacji zleceń typu take profit. Zwłaszcza zasięgi Fibonacciego idealnie nadają się do określenia poziomu realizacji zysków w trendach. Najpopularniejsze poziomy zasięgów to 138,2 i 161,8.

Większość platform transakcyjnych pozwala dodawać niestandardowe poziomy. Zwykle dodawanymi parametrami zasięgów Fibo są:

  • 0,618 dla zasięgu 161,8 Fibonacciego
  • 0,382 dla zasięgu 138,2 Fibonacciego

Zasady dotyczące zleceń typu “take profit” są bardzo indywidualne, ale większość inwestorów używa ich w następujący sposób:
Zniesienie 50, 61,8 lub 78,6 często prowadzi do zasięgi 161,8 Fibonacciego po przebiciu przez poziom 0%. Zniesienie 38,2 często zatrzyma się na zasięgu 138,2 Fibonacciego. Zrzuty ekranu poniżej pokazują ruchy Fibonacciego od samego początku i tym razem zastosowaliśmy zasięgi do ruchów cenowych. Jak widać, zasięgi zapewniały świetne miejsca do realizacji zleceń typu take profit.

W mojej strategii używam zasięgów Fibo do odnajdywania trendów, które kończyła formacja ABCD i prawdopodobnie dojdzie do odwróćenia. Zasięgi Fibo mogą w tym być bardzo pomocne.


Wniosek: Poziomy Fibonacciego mają wiele funkcji

Artykuł pokazał, jak efektywnie używać najpopularniejszych narzędzi Fibonacciego w tradingu. Nie popełniaj jednak błędu idealizowania tej koncepcji i wiary w to, że jest ona lepsza od innych narzędzi i metod. Niemniej jednak, Fibonacci to świetne narzędzie, które można bardzo efektywnie wykorzystać jako kolejną metodę potwierdzenia. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem podążania za trendem, czy też handlu na wsparciu / oporze lub po prostu szukasz pomysłów, jak ustalić cel dla zlecenia typu “take profit”, poziomy Fibonacciego są dobrym dodatkiem do twojego arsenału.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj