Naga Markets Jak urządzić i wyposażyć stanowisko pracy w domu?

Z powodu pandemii wiele osób zostało zmuszonych do pracy zdalnej. Aby dobrze i efektywnie wykonywać swoje zobowiązania warto odpowiednio przygotować swoje domowe miejsce pracy.

Coraz więcej osób pracuje zdalnie, co oznacza, że swoje mieszkania są zmuszeni częściowo przekształcić w biuro, tak aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki pracy. Ważny bedzie nie tylko odpowiedni sprzęt, wygodne biurko i krzesło, ale teź materiały biurowe, które pomogą w lepszej organizacji pracy.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Najważniejsza rzecz, o którą trzeba zadbać pracując w domu to ergonomiczne stanowisko pracy. Właściwa postawa przed komputerem jest bardzo ważna i pomoże utrzymać kręgosłup w dobrej formie. Zdecydowanie zdrowsza jest praca przy biurku niż na kanapie. Należy także pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora i oświetleniu, aby nasze oczy nie męczyły się szybko. Domowe biuro powinno być zorganizowane jak najbliżej źródła światła dziennego. W przypadku siedzącej pracy przed komputerem bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Jeśli nie mamy odpowiedniego krzesła to warto zapytać, czy możemy wypożyczyć je z biura.

Kluczowe jest, aby krzesło miało regulowaną wysokość, podłokietniki, a także regulowane odchylenie oparcia. Przydatny będzie również zagłówek, który pozwoli dać chwilę wytchnienia zmęczonemu odcinkowi szyjnemu. Jeśli mamy taką możliwość to warto zaopatrzeć się w profesjonalny fotel biurowy lub fotel gamingowy. Biurko z kolei powinno mieć regulowaną wysokość. Przy wyborze sprzętu do komputera koniecznie trzeba zadbać o to, by spełniał on ergonomiczne wymagania. Myszka powinna zapewniać jak najbardziej naturalne ułożenie dłoni, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę pod nadgarstek. Z kolei monitor powinien mieć regulowaną wysokość tak, żeby bez trudu można go było ustawić we właściwy sposób. Odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm.

Uporządkowane i dobrze wyposażone stanowisko pracy

Organizując pracę w domu warto wydzielić miejsce pracy. Najlepiej jest pracować w oddzielnym pokoju lub przynajmniej wydzielić osobną, biurową strefę, tak aby zachować dystans między strefą prywatną, a zawodową. Jeśli nie mamy miejsca, aby wstawić biurko to wystarczy stół w jadalni. Ciekawym rozwiązaniem są też składane biurka, które po złożeniu nie zajmują naszej domowej przestrzeni. Miejsce pracy powinno być też odpowiednio uporządkowane. Wpłynie to pozytywnie na koncentrację. Warto tutaj zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą zadbać o ład na stanowisku pracy.

Po pierwsze ważny będzie porzadek w dokumentach, dlatego warto zaopatrzeć się w teczki, segregatory, skoroszyty i pudła. Mimo, że większość dokumentów jest przechowywanych online to nadal zdarza się, że cos trzeba wydrukować. Warto więc mieć pewność, że dokumenty będą odpowiednio uporządkowane, a tym samym że ich nie zgubimy i nie narazimy firmy na kłopoty. Mając dokumenty uporządkowane zdecydowanie łatwiej i szybciej je znajdziemy, gdy tylko będą potrzebne, co pomoże nam zaoszczędzić cenny czas. Pod ręką warto mieć również kalkulator, długopis czy kartki na notatki, zwłaszcza jeśli podczas pracy w biurze często z nich korzystaliśmy.

Przydatne np. przy tworzeniu notatek czy przygotowywaniu w domu prezentacji mogą być np. ramki magnetyczne. W tworzeniu notatek pomogą również samoprzylepne karteczki czy kolorowe zakreślacze. Na biurku warto również postawić kalendarz, organizery i stojak na długopisy – dzięki temu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy będą pod ręką. W planowaniu zadań przydatny będzie nowoczesny planer lub tablica korkowa. Aby stanowisko pracy zawsze było czyste to warto mieć pod ręką np. ściereczki i chusteczki, którymi szybko można przetrzeć blaty i urządzenia.

Przyda się również sprężone powietrze do usuwania kurzu i okruchów z klawiatury. Szeroko rozumiany porządek na biurku sprawi, że zadania będzie można wykonywać szybciej i efektywniej. W galopującej cyfryzacji, która wspiera pracę biurową wciąż jest miejsce na papier i niezbędne przyrządy biurowe jak segregatory, długopisy czy niszczarki. Warto więc odwiedzić sklep z artykułami biurowymi. Aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały biurowe nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wszystko to, co potrzebujemy można zamówić np. na stronie Biuronimo.pl. Nawet jeśli po okresie pracy zdalnej wrócimy do biura to materiały możemy zabrać ze sobą, gdyż będą równie przydatne w biurze, jak podczas pracy w domu.

Regularne przerwy w pracy

Ośmiogodzinny dzień pracy może być bardzo uciążliwy podczas pracy przy komputerze, dlatego co godzinę warto robić 5 minut przerwy np. na to aby dać wytchnienie oczom i kręgosłupowi. Należy unikać długiego siedzenia przed komputerem w jednej pozycji. Co jakiś czas warto też oderwać wzrok od komputera i popatrzeć np. za okno. Warto pójść np. na krótki spacer albo wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Aktywność fizyczna nawet niewielka wpłynie pozytywnie na samopoczucie, rozluźni kręgosłup i pomoże się zrelaksować.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here