Strony takie jak Coinopsy i DeadCoins dostarczają nam raportów dot. projektów z rynku kryptowalut, które… umarły. Jak więc umierają kryptowaluty?
Dla rozrywki można zagłębić się w dane np. Coinopsy, aby dowiedzieć się więcej o tego typu projektach, które zawiodły.
Kryptowaluty umierają
Coinospy jako strona ma ponad 700 wpisów w ciągu ośmiu lat, co czyni go jednym z najlepszych portali, które zajmują się projektami na rynku kryptowalut, które upadły. Witryna nie podaje jednak swoich danych w formacie do pobrania lub w formie wykresu, więc portal LongHash zebrał je i uporządkował.
Dane Coinopsy obejmują kilka różnych przyczyn “śmierci”. Najczęstszą jest “porzucenie”, co oznacza, że inwestorzy po prostu przestali handlować tokenem, a jego wolumen spadł do zera (lub prawie do zera). 63,1% projektów spotkał właśnie ten los.
Kolejną dużą grupą “martwych” projektów były (rzekome) oszustwa – aż 29,9% projektów na Coinopsy należało do tej kategorii. Większość tych rzekomych scamów pojawiła się w 2017 r., prawdopodobnie zainspirowana wtedy trwającą hossą. W tym zestawie danych liczba oszustw skacze ponad 5-krotnie w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Inne źródła śmierci kryptograficznej to upadki biznesowe (3,6%) i oczywiście te dot. projektów, które okazały się „żartami” (3,2%), takimi jak „AnalCoin”, „BagCoin” i „BieberCoin”.
Nie można dokładnie określić, ile projektów kryptograficznych upadło, a odpowiedź zależy w pewnym stopniu od tego, jak zdefiniujesz pojęcie „martwego projektu”. Cointopsy obecnie wymienia 705, DeadCoins 1777, a CoinMarketCap zawiera ponad 1000 projektów o wartości poniżej 1000 USD dziennie wolumen obrotu.
Umarły, ale jak długo żyły?
Jedną z najbardziej interesujących rzeczy w danych Cointopsy jest to, ile dane projekty faktycznie działały na rynku.
W sumie nic dziwnego w tym, że „porzucone” projekty – tj. te, które faktycznie powstały, ale ostatecznie straciły zainteresowanie inwestorów – miały zwykle najdłuższą średnią trwałość, a ich średni czas życia wynosiła 1,7 roku. Nieudane i sfałszowane ICO trwały prawie tak samo długo, z przeciętną żywotnością 1,6 roku. Projekty dot. “żartów” pozostają zabawne średnio przez 1,4 roku.