Naga MarketsJak ubezpieczyć mieszkanie pod kredytObecnie w Polsce można zauważyć rosnący popyt na rynku mieszkaniowym, a co za tym idzie wzrost liczby udzielanych kredytów. Potwierdzają to m.in. dane zawarte w raporcie Ministerstwa Rozwoju z marca 2020 roku . Coraz więcej banków stawia jednak przed kredytobiorcami wymóg zakupienia ubezpieczenia mieszkania. Co istotne, poza nabyciem odpowiedniej polisy przez przyszłego właściciela nieruchomości, powinno także dojść do jej cesji na bank. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank – co oznacza?

Zakup wymarzonego lokum na kredyt hipoteczny wiąże się zwykle z koniecznością ubezpieczenia mieszkania z cesją. Co to oznacza? Na mocy takiej umowy dochodzi do przeniesienia praw do odszkodowania na kredytodawcę. Inaczej mówiąc: jeśli na terenie danej nieruchomości dojdzie do określonej w zakresie polisy szkody, to odszkodowanie trafi do banku.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pieniądze trafiają do kredytodawcy, skoro to one muszą zapłacić za wykupienie polisy. Wbrew pozorom ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego niesie również szereg korzyści dla samego właściciela lokum. W sytuacji, gdyby nie wykupił on polisy i doszłoby np. do dużego pożaru, zostałby nie tylko bez dachu nad głową, ale nadal musiałby oddać należną kwotę. Co więcej, jeżeli klient nie zalega z ratami kredytu, to bank najczęściej wyraża zgodę na to, aby otrzymał pieniądze z odszkodowania, które pozwolą mu np. na przeprowadzenie remontu czy naprawę zaistniałych szkód. W przypadku, jeśli do awarii dochodzi w momencie, gdy dana nieruchomość jest w większości spłacona, to kredytodawca otrzymuje tylko brakującą część z ubezpieczenia mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt – jak to zrobić?

Jak widać, ubezpieczenie mieszkania do kredytu jest obecnie standardowym wymogiem w procesie zakupu wymarzonej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że stawiane przez banki kryteria polisy zakładają głównie ochronę lokum przed podstawowymi zdarzeniami losowymi.

Co więcej, właściciel nie musi kupować ubezpieczenia, które proponuje mu kredytodawca. Dzięki temu może poszukać korzystniejszej dla siebie oferty, korzystając z dedykowanego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania, a następnie zlecić cesję na bank. W danym narzędziu wystarczy określić przeznaczenie polisy, a kalkulator sam dobierze odpowiedni zakres ochrony. Składka na ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego może zależeć od kilku czynników m.in. wskazanej w umowie wartości mienia, która nie powinna być mniejsza niż wartość kredytu.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto?

Warto pamiętać, że wymagane przez banki ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego obejmuje zwykle podstawą ochronę murów od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Wykupienie takiej polisy nie stanowi jednak zabezpieczenia przed wszystkimi zagrożeniami, dlatego warto zdecydować się na poszerzoną ofertę. Ubezpieczenie mieszkania (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) może bowiem uwzględniać również stałe elementy nieruchomości m.in. armaturę, stolarkę drzwiową i okienną, a także garaże i piwnice stanowiące część tego samego budynku. Warto również, aby obejmowało ruchomości domowe, a więc rozmaite meble, dywany, garderobę oraz zwykle najbardziej kosztowny sprzęt komputerowy i urządzenie RTV/AGD.

Wprowadzając się do nowego lokum, warto wykupić takie ubezpieczenie mieszkania, które będzie kompleksowo chronić przed ewentualnym ryzykiem. Mowa zatem o polisie, która poza pożarem oraz innymi zdarzeniami losowymi (np. zalaniem, przepięciami), będzie również pokrywać szkody wynikające z kradzieży z włamaniem. W tym przypadku dotyczy to zarówno skradzionych przedmiotów, jak i elementów, które zostały uszkodzone przez włamywaczy np. okien czy drzwi.

Jak się okazuje, wymagane przez bank ubezpieczenie mieszkania jest najczęściej niezbędne do uzyskania kredytu, a co za tym idzie zakupu nieruchomości. Dla pełnego bezpieczeństwa warto jednak poszerzyć zakres polisy o dodatkowe elementy.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here