Naga MarketsIndyk, pielrzgym i dynia wykonane z materiałuŚwięto Dziękczynienia w Ameryce tradycyjnie wyznacza datę rozpoczęcia okresu przedświątecznego – dla wielu inwestorów jest to sygnał dla wychodzenia z pozycji i zaksięgowania zysków przed końcem roku. Tegoroczny okres bożonarodzeniowy może jednak silnie różnić się od tych z lat wcześniejszych – wszystko za sprawą oczekiwania na ostatnią podwyżkę stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej (FED), zaplanowaną na grudzień.


Czwartkowa sesja bez Stanów Zjednoczonych – uwaga na dolara

Dzisiejsza sesja powinna być spokojna, głównie za sprawą mniejszej zmienności. Wolne dziś mają Amerykanie, którzy będą obchodzić Święto Dziękczynienia. W nocy poznaliśmy dane inflacyjne z Japonii. Obyło się bez zaskoczenia. Wydarzeniem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego spotkania Europejskiego Banku Centralnego. Stan Druckenmiller wypowiedział się na temat działań FED.

W czwartek, 22 listopada wypada jedno z najbardziej ikonicznych amerykańskich świąt – Święto Dziękczynienia. Nowojorska giełda będzie dziś świecić pustkami, a piątek upłynie już w iście weekendowym tonie, ponieważ na NYSE odbędzie się zaledwie pół sesji. W związku ze świętem w Stanach Zjednoczonych inwestorzy zwracają swoją uwagę na Europę i problemy regionu. Do największych należą spór o Brexit oraz włoskie plany budżetowe.

Analizując zmienność notowań dolara w okresie świątecznym, portal Comparic.pl przygotował tabelę prezentującą trzy główne pary walutowe i ich zmienność w czwartek Święta Dziękczynienia oraz w piątek drugiego dnia świąt (Black Friday). Pomimo tego, że europejskie rynki normalnie działają, czwartek uznawany jest zazwyczaj jako bardzo spokojny dzień rysujący niskie zakresy handlowe. Wyjątkiem od reguły były jednak lata 2007, 2008, 2010 oraz 2011 gdzie na EUR/USD oraz USD/JPY notowania prezentowały zdecydowanie większą zmienność. Dzisiaj kalendarz jest nad wyraz spokojny, więc nic nie powinno zaskoczyć rynków.

Tabela prezentująca historyczną zmienność walut
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych historycznych kursu euro, dolara, franka i jena

Patrząc na poniższą tabelę ciężko zauważyć jakikolwiek powtarzalny schemat – zmiana notowań w okresie Święta Dziękczynienia tak naprawdę zależna jest od sytuacji rynkowej w danym roku oraz istotności publikowanych danych makro. Obala jednak stwierdzenie, że amerykańskie święto usypia rynek walutowy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here