Naga MarketsIndyk, pielrzgym i dynia wykonane z materiałuŚwięto Dziękczynienia w Ameryce tradycyjnie wyznacza datę rozpoczęcia okresu przedświątecznego – dla wielu inwestorów jest to sygnał dla wychodzenia z pozycji i zaksięgowania zysków przed końcem roku. Tegoroczny okres bożonarodzeniowy może jednak silnie różnić się od tych z lat wcześniejszych – wszystko za sprawą oczekiwania na zacieśniania polityki pieniężnej w wykonaniu Rezerwy Federalnej (Fed). Jak w tym okresie historycznie zachowuje się kurs dolara?

Czwartkowa sesja bez Stanów Zjednoczonych – uwaga na kurs dolara

Dzisiejsza sesja powinna być spokojna, głównie za sprawą mniejszej zmienności. Wolne w czwartek mają Amerykanie, którzy będą obchodzić Święto Dziękczynienia. W nocy poznaliśmy dane inflacyjne z Japonii. Obyło się bez zaskoczenia. Wydarzeniem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego spotkania Europejskiego Banku Centralnego.W czwartek, 25 listopada wypada jedno z najbardziej ikonicznych amerykańskich świąt – Święto Dziękczynienia. Nowojorska giełda będzie dziś świecić pustkami, a piątek upłynie już w iście weekendowym tonie, ponieważ na NYSE odbędzie się zaledwie pół sesji. W związku ze świętem w Stanach Zjednoczonych inwestorzy zwracają swoją uwagę na Europę i problemy regionu.

Analizując zmienność notowań dolara w okresie świątecznym, portal Comparic.pl przygotował tabelę prezentującą trzy główne pary walutowe i ich zmienność w czwartek Święta Dziękczynienia oraz w piątek drugiego dnia świąt (Black Friday). Pomimo tego, że europejskie rynki normalnie działają, czwartek uznawany jest zazwyczaj za bardzo spokojny dzień rysujący niskie zakresy handlowe. Wyjątkiem od reguły były jednak lata 2007, 2008, 2010 oraz 2011 gdzie na EUR/USD oraz USD/JPY notowania prezentowały zdecydowanie większą zmienność. Dzisiaj kalendarz jest nad wyraz spokojny, więc nic nie powinno zaskoczyć rynków.

Kurs dolara zazwyczaj bardziej zmienny w piątek niż w Święto Dziękczynienia

Analizując dane zebrane w poniższej tabeli widać, że w piątek po Święcie Dziękczynienia pary walutowe z dolarem, a dokładniej EUR/USD, GBP/USD oraz USD/JPY są zazwyczaj o wiele bardziej zmienne niż w świąteczny czwartek.

W przypadku kursu euro średnia zmienność zwiększa się o niemal 200%, dla kursu funta jest to 171%, a dla kursu jena 147%. Tylko w pojedynczych latach miejsce miała sytuacja, w której piątkowa zmienność okazywała się mniejsza od tej czwartkowej.

Jak Święto Dziękczynienia wpływa na kurs dolara? W czwartek sesja bez USA
Kurs dolara względem euro, funta i jena. Zmienność w Święto Dziękczynienia i piątek dzień później. Źródło: Opracowanie własne

Patrząc na poniższą tabelę ciężko zauważyć jakikolwiek powtarzalny schemat – zmiana notowań w okresie Święta Dziękczynienia tak naprawdę zależna jest od sytuacji rynkowej w danym roku oraz istotności publikowanych danych makro. Obala jednak stwierdzenie, że amerykańskie święto usypia rynek walutowy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s p 500 | s&p 500 spółki | cd projekt kurs | mercator kurs akcji | zloty kurs | gpw allegro | giełda intercars |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here