Naga MarketsOdpowiedź na postawione w tytule pytanie jest niezwykle prosta. Zainwestować w akcje Volkswagena oraz Glencore. Jak doskonale wiadomo, notowania obu spółek w przeciągu ostatnich tygodni zanotowały gigantyczne spadki. Dla jednego z katarskich funduszy oznacza to miliardowe straty.


imageWyceniany na 256 miliardów dolarów Qatar Investment Authority zajmujący się przede wszystkim handlem na paliwach oraz gazie miał utopić około 4,8 mld dolarów z powodu spadków cen akcji Volkswagena. Niemiecki producent samochodów zaczął wyraźnie tracić w oczach inwestorów – oraz na słupkach giełdowych – w związku z aferą dotyczącą oszukiwania przy testach emisji spalin silników diesla.

Fundusz posiadał w przedsiębiorstwie 13% (sam producent posiada natomiast 17%) akcji. Oprócz tego podmiot z Kataru znajduje się w posiadaniu 8,2% akcji giganta tradingowego Glencore – jak informowaliśmy 28 września akcje spółki silnie osunęły się w związku z ogólnymi spadkami na rynku towarowym. Tutaj Qatar Investment Authority miał stracić kolejne 1,1 mld USD.

Nawet 2 miliony sfałszowanych wyników emisji spalin?

Dochodzenie prowadzone w sprawie skandalu związanego z Volkswagenem pozwoliło ustalić, że około 2 miliony samochodów marki Audi z silnikiem diesla może posiadać zainstalowane specjalne oprogramowanie, które zaburza wyniki testów emisji spalin, przedstawiając zaniżone wyniki.

Dotyczy to głównie pojazdów sprzedawanych w Europie Zachodniej – aż 600 tysięcy oszukanych modeli miało trafić na rynek niemiecki. Pośród nich znalazły się A1, A3, A4, A5, A6, TT, Q3 oraz Q5. Obecnie szacuje się, że Volkswagen mógł wypuścić na rynek łącznie około 11 milionów pojazdów z nielegalnym oprogramowaniem w przeciągu kilku ostatnich lat trwania procederu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here