Naga MarketsJak skutecznie oszczędzać pieniądze – 5 sprawdzonych radMasz już dość nieudanych prób oszczędzania? Chcesz poznać sprawdzone sposoby na budo-wanie oszczędności. Oto 5 sprawdzonych rad, jak rozpocząć… i kontynuować oszczędzanie.

 

Jak wynika z Raportu z badania wpływu pandemii COVID-19 na postawy dot. oszczędzania i inwestowania w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej, na skutek pandemii dochody 38% Polaków uległy obniżeniu, a co trzeci badany wskazał, że pandemia utrudniła możliwość spłaty zobowiązań. Co ciekawe, zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju zadeklarowała, że posiadanie oszczędności jest obecnie ważniejsze niż przed wybuchem pandemii, a najczęściej wskazywanym celem oszczędzania są nieprzewidziane wydatki i zdarzenia losowe.

5 sprawdzonych rad, jak oszczędzać skutecznie

Zwłaszcza dziś zasadność gromadzenia oszczędności jest ogromna. Co jednak w sytuacji, jeśli kolejne próby odkładania pieniędzy pełzły na niczym? Jak zacząć jeszcze raz i… wytrwać w swoim postanowieniu? Oto 5 sprawdzonych rad, które pomogą zrealizować ten cel.

1.Określ cel oszczędzania

Czy zastanawiałeś się kiedyś, na co chcesz oszczędzać? A może gromadziłeś pieniądze tylko po to, aby je gromadzić? Jak wskazują eksperci, określenie celu oszczędzania jest niezwykle ważne dla wywołania i utrzymania wysokiej motywacji. Chcesz zapewnić finansowe bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim? Marzysz o egzotycznych wakacjach i leżeniu pod palmą? Chcesz zgromadzić wkład własny niezbędny do zakupu własnego mieszkania? Określ cel oszczędzania, zapisz go na kartce i powieś kartkę w widocznym miejscu. Tak, abyś wykonując codziennie czynności, regularnie na nią spoglądał.

2. Postaw sobie realne cele

Oszczędzanie to suma małych, regularnie stawianych kroków. To właśnie one składają się na wielki sukces. Zanim zaczniesz oszczędzać, dokładnie przeanalizuj swój budżet. Zastanów się, czy możesz zrezygnować z niektórych wydatków, a niektóre ograniczyć. Oszacuj także, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczać na oszczędności. Pamiętaj jednak, aby stawiać sobie realne cele. Zwłaszcza jeśli Twój budżet jest bardzo napięty. Zdecydowanie lepiej odkładać miesięcznie 50 czy 100 zł, niż nie robić tego wcale.

3. Załóż konto oszczędnościowe

Czy wiesz, że zgromadzone w skarbonce pieniądze z roku na rok tracą swoją wartość? W praktyce oznacza to, że jeśli za 5 lat rozbijesz świnkę i wyjmiesz z niej 2000 zł, kupisz za tę kwotę zdecydowanie mniej, niż mógłbyś kupić dziś. Takie zjawisko jest efektem inflacji, czyli procesu spadku siły nabywczej pieniądza. Jeśli zależy Ci na tym, aby pieniądze zachowały swoją wartość, załóż konto oszczędnościowe. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na koncie złotówka będzie chroniona przed inflacją, a nawet… sama na siebie zarobi.

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę na wysokość oprocentowania (im wyższe, tym więcej zarobisz), brak kosztów założenia i użytkowania konta oraz możliwość wykonywania dowolnej liczby przelewów wychodzących bez dodatkowych opłat.

4. Zapanuj nad niekorzystnymi nawykami

Masz tendencję do impulsywnych wydatków? Wydajesz pieniądze lekką ręką? Ustaw na koncie osobistym dyspozycję zlecenia stałego. Dzięki niej co miesiąc Twój bank prześle określoną kwotę z ROR-u na konto oszczędnościowe. W 100% automatycznie, bez Twojego udziału. Aby uniknąć argumentu „nie mam z czego i jak oszczędzać”, zadbaj o to, aby transfer odbywał się kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dobrym pomysłem może być także ustawienie skomplikowanego hasła do konta oszczędnościowego, zapisanie go na kartce i… schowanie kartki na dnie szafy, w piwnicy lub innym trudno dostępnym miejscu. Jeśli następnym razem poczujesz ochotę na impulsywne zakupy, konieczność poszukiwania kartki z hasłem skuteczni ostudzi Twój zapał.

5. Nie zrażaj się

Niepowodzenia i trudności nie zdarzają się tylko tym osobom, które… nic nie robią. Jeśli na drodze do celu nie wszystko pójdzie po Twojej myśli, nie załamuj rąk. Nawet jeśli popełniłeś błąd, wstań, wyciągnij wnioski i… zacznij jeszcze raz.

Artykuł partnera

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here