Naga MarketsJak skorzystać z kwoty wolnej od podatkuWiększość podatników zna swoje obowiązki deklaracyjne. Wiedzą, że muszą co roku przygotować i złożyć deklarację PIT, dokonując rozliczenia swoich przychodów przed fiskusem. Z założenia, należy przedstawić w zeznaniach wszystkie swoje źródła przychodów i dochodów. Nie oznacza to jednak automatycznie, że od wszystkich z nich trzeba odprowadzić podatki. Ustawodawca zdecydował jednak, że chce wprowadzić specjalny rodzaj wsparcia dla najmniej zamożnych. Jest to tak zwana kwota wolna od podatku. Jak działa? Kto może z niej skorzystać? I wreszcie – jak skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Kwota wolna od podatku nie została ograniczona do jakiegoś konkretnego kręgu podatników, ustawodawca zdecydował jednak, że mogą z niej skorzystać tylko podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Oznacza to, że podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, kartą podatkową, czy ryczałtem z kwoty wolnej od podatku – nie mogą z niej skorzystać. Drugim kryterium jest podstawa opodatkowania – z kwoty wolnej od podatku skorzystają tylko podatnicy, którzy osiągają podstawę opodatkowania do maksymalnie 127 000 złotych.

Wysokość zwolnień i progi

Zasady i wysokość kwoty wolnej od podatku, zostały określone w art. 27 ust. 1a ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z decyzją ustawodawcy istnieją cztery wysokości kwot (progów) zmniejszających podatek. Ich wysokość zależna jest od podstawy opodatkowania. Kwoty wolne od podatku wynoszą odpowiednio:

podstawa opodatkowania kwota wolna od podatku
do 8000 zł 1360 zł
od 8000 zł do 13 000 zł 1360 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 834 zł 88 gr × (podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) ÷ 5000 zł
13 000 zł do 85 528 zł 525 zł 12 gr
od 85 528 zł do 127 000 zł 525 zł 12 gr pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 525 zł 12 gr × (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) ÷ 41 472 zł

Korzystanie z kwoty wolnej od podatku w praktyce

W pierwszej kolejności ważne jest, aby podkreślić, że nawet jeżeli podatnik (na przykład dzięki kwocie wolnej od podatku) nie będzie musiał wpłacić żadnych zobowiązań na rachunek organów podatkowych (czy mikro rachunek podatkowy), nie zwalnia go to z konieczności przygotowania i złożenia zeznania podatkowego. Kwota wolna od podatku nie zwalnia więc z konieczności przygotowania PIT, ale może zwolnić lub zmniejszyć wysokość płaconego zobowiązania podatkowego.

W praktyce, żeby skorzystać z kwoty wolnej od podatku, podatnik nie potrzebuje żadnego dodatkowego wniosku, ani formularza. Kwota rozliczana jest bezpośrednio na deklaracji PIT podatnika. Co ciekawe, kwota wolna od podatku może zostać rozliczona oddzielnie przez każdego z małżonków, może zostać wykorzystana również przy wspólnym rozliczeniu deklaracji PIT małżonków.

Jak stosować kwotę wolną od podatku?

Zgodnie z zasadami skali podatkowej, art. 27 ust 1 podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali:

podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
ponad do
  85 528 zł 17% minus kwota zmniejszająca podatek
85 528 zł   14 539 zł 76 gr +32% nadwyżki ponad 85 528 zł

Podatek wynosi więc 17%, minus kwota zmniejszająca podatek lub 14 539 zł 76 gr +32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here