Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Przykład 7: EURJPY, interwał dzienny

Na poniższym wykresie EURJPY widzimy trend wzrostowy, który rozpoczął się mniej więcej pod koniec lipca. Od tego czasu było kilka całkiem dużych korekt, które możemy oczywiście wykorzystać do oznaczenia naszych poziomów. Na wykresie widzimy, że poziomy i strefy wsparcia opierają się na dołkach korekt, od których cena kontynuowała ruch w trendzie wzrostowym.

W takich warunkach, gdy rynek jest w trendzie, możemy szukać sygnałów Price Action przy poziomach, na których nastąpił zwrot, ponieważ cena powraca do tych poziomów. Przykładowo, w trendzie wzrostowym możemy wypatrywać wejść na podstawie setupów Price Action przy poziomie poprzedniego oporu lub przy punkcie zwrotnym, który cena przebiła i wtedy poziom taki zamienił się na wsparcie. Na wykresie widać bardzo klarowny przykład takiej strategii. Przy krótkoterminowym wsparciu w okolicach ceny 102.50 pojawił się setup Pin Bar, a poziom ten wcześniej był oporem.


Przykład 8: XAUUSD (złoto), interwał dzienny

Na wykresie ceny złota możesz zauważyć, że w celu wyznaczenia poziomów długoterminowych cofnąłem się 8 miesięcy wstecz. Na ogół jest do najdłuższy okres, jaki biorę pod uwagę podczas analizy. Przypomnę, że długoterminowe poziomy to takie linie, na których cena w wyraźny i znaczący sposób zmieniła kierunek lub jej ruch został kilkukrotnie powstrzymany, gdy dany poziom był testowany. Poziomy krótkoterminowe z kolei to te, które spowodowały mniej znaczące zmiany ruchu ceny i mogą zostać “nowszymi” poziomami. Nie powinieneś jednak zaznaczać na wykresie zbyt wielu krótkoterminowych poziomów, do ich wyboru posłuż się po prostu zdrowym rozsądkiem i wybierz tylko te, które są najbardziej oczywiste. Jeśli narysujesz zbyt wiele linii wsparcia i oporu, na wykresie zrobi się tylko bałagan, nie będziesz mógł go skutecznie odczytać, a to może spowodować, że nie otworzysz żadnej pozycji, ponieważ będziesz uważać, że cena ma zbyt wiele poziomów do pokonania, aby warto było ryzykować.

W tym momencie chciałbym wskazać na pewną ważną zależność, którą powinieneś zapamiętać: Na rynku będącym w trendzie poziomy oporu często są przełamywane, a w trendzie spadkowym przełamywane są wsparcia. Zaznaczam to, ponieważ często otrzymuję maile od traderów, w których twierdzą, że osiągnięcie relacji ryzyka do potencjalnego zysku 1 do 2 jest nieosiągalne, ponieważ cena ma zbyt wiele poziomów wsparcia albo oporu do pokonania. Cóż, musisz patrzeć na rynek w szerszym kontekście i używać logiki oraz swojego wyczucia. Nie każdy mały poziom, który znajdziesz, jest ważny.


Przykład 9: DJ30, interwał dzienny

Poniżej znajduje się wykres Futuresów indeksu Dow Jones i kluczowe poziomy istotne dla tego rynku. Warto zauważyć, że linie te wytrzymują testy, gdy cena do nich powraca. Wiedza, iż cena często się od nich odbija lub odrzuca je to bardzo cenna informacja. Znaczna część mojej teorii na temat tradingu obraca się wokół cierpliwego czekania na wyraźny sygnał z setupu Price Action przy kluczowym poziomie widocznym na wykresie, gdy cena do niego powraca. Jeśli poobserwujesz ten wykres przez kilka minut, to zaczniesz dostrzegać jak te poziomy odrzucają cenę. Jak dla mnie jest to niesamowite zjawisko.


Przykład 10: WTI (ropa – Crude Oil), interwał dzienny

Ostatni z przykładów dotyczy wykresu ropy – Crude Oil. Sytuacja na wykresie jest dosyć ciekawa i można się z niej nauczyć istotnej rzeczy. Spójrz na święcę Pin Bar oznaczoną na wykresie. Pokazała ona, że rynek stanowczo odrzucił cenę zaznaczoną na kluczowym poziomie, potem przez 6 dni poruszał się w sposób niezdecydowany, aż cena w końcu spadła.

Handluj ropą na preferencyjnych warunkach – sprawdź ofertę FxPro.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Najbardziej oczywistym miejscem na ustawienie zlecenia obronnego Stop Loss w tym setupie z Pin Barem byłoby tuż nad jej szczytem, w punkcie, który znajdował się również na linii kluczowego oporu przy cenie 93.65 USD (Sposoby ustawiania Stop Loss oraz Take Profit). Jeśli otworzysz pozycję na wyraźnym setupie Price Action, takim jak w tym przykładzie, i umieścisz Stop Loss w logicznym miejscu, zgodnie z daną strukturą rynku, to nie ma żadnego powodu do paniki, jeśli cena ruszy przeciw tobie i niemal wyrzuci cię z rynku ze stratą. Właśnie taki scenariusz pojawił się w tej sytuacji na rynku ropy i znam kilku traderów, którzy zaczęli się denerwować, gdy cena ruszała w kierunku obronnego stopu, i ostatecznie przedwcześnie zamknęli swoje pozycje. Gdyby zostawili je na rynku, to cena nie doszła do pierwotnie założonego poziomu obronnego i zdołaliby zarobić. Lekcja na przyszłość: zaufaj swoim poziomom Stop Loss, jeśli ustawiłeś je poza kluczowym poziomem wsparcia albo oporu lub w innym logicznym miejscu.

Wniosek

Mam nadzieję, że teraz już mniej więcej wiesz jak ja rysuję na moich wykresach poziomy wsparcia i oporu oraz dlaczego zaznaczam je w takich miejscach, a nie innych. Teraz ty powinieneś spróbować dodać je do swoich aktualnych wykresów i zastosować wiedzę zdobytą dzięki temu artykułowi i przykładom. Możesz również śledzić codzienne analizy i wykorzystać je jako przykłady określania poziomów.

Wybór poziomu ceny jako wsparcia lub oporu naprawdę nie jest tak trudny, jak niektórym się wydaje. Jeśli masz wątpliwości, zwolnij i cofnij się kawałek, zadaj sobie pytanie czy poziom, który chcesz umieścić na wykresie, ma sens i dlaczego warto się nim interesować. Jeśli twój wybór ma sens, to będziesz potrafił go w prosty sposób uzasadnić każdemu, nawet osobie nie posiadającej doświadczenia w tradingu. Przykładowo możesz powiedzieć: “Ten poziom jest ważny, ponieważ cena na niego ostatnio zareagowała w wyraźny sposób i zmieniła kierunek ruchu”.

Podczas rysowania poziomów wystarczy, że będziesz posługiwać się logiką, a zaoszczędzisz sobie dużo czasu i frustracji. Uważaj również, aby nie zostać jednym z tych traderów, którzy rysują na wykresach mnóstwo poziomów i potem nie potrafią ocenić się dzieje.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here