Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action – Część pierwsza: LINK

Przykład 3: AUDUSD, interwał dzienny

W tym przykładzie obejrzymy co ma do zaoferowania para AUDUSD na interwale jednego dnia (dla przypomnienia: artykuł ten w oryginale powstał na początku listopada 2012 r.). Na wykresie widać dużą konsolidację miedzy cenami 1.0612 a 1.0175. Poziom 1.0612 oznaczamy jako kluczowy, ponieważ spowodował powstanie ważnych punktów zwrotu ceny i wytrzymał dwa testy. Podobnie poziom 1.0175 jest kluczowym wsparciem jako ważne punkty zwrotne i przetrzymał ostatnie cztery testy. Krótkoterminowy poziom 1.0410 też jest istotny, jednak już nie w tak dużym stopniu jak dwa kluczowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak widzisz, oznaczanie niektórych poziomów i podejmowanie decyzji co do ich wagi często może zależeć od indywidualnej interpretacji, ale czasami pewne poziomy są na tyle wyraźne, że ich wybór opiera się na logicznym uzasadnieniu słowami “ten poziom jest bardziej istotny, ponieważ wytrzymał więcej testów” lub “ten poziom spowodował większą reakcję ceny” itp.


Przykład 4: USDJPY, interwał dzienny

Na poniższym wykresie USDJPY wyszły mi same kluczowe poziomy, nie widzę żadnego, który uznałbym za krótkookresowy. Są one kluczowe, ponieważ każdy z nich stanowił ważne punkty zwrotne. Para USDJPY idzie coraz wyżej i jeśli opór przy poziomie 80.37 nie wytrzyma, to zobaczymy kolejną odnogę w górę.

Zwracam szczególną uwagę na knoty świec na tym wykresie. Niektóre z oznaczonych przeze mnie poziomów nie przechodzą dokładnie przez punkty ekstremalne danych szczytów lub dołków, a raczej przecinają knoty pod lub ponad nimi. To ważne spostrzeżenie i nawiązanie do jednego z mitów, o których wspominałem w pierwszej części artykułu: nie zawsze trzeba rysować poziomy dokładnie na szczycie albo minimum świecy. Właściwie dużo bardziej istotne jest, aby dużo knotów dotykało poziomu, niż gdy linia przechodzi przez zaledwie dwa lub trzy ekstremalne punkty świecy. Przykład do tej sytuacji znajduje się na poniższym wykresie, linia na poziomie 78.79. Zwróć uwagę, że narysowałem ją przez możliwie najwięcej knotów, zamiast przesuwać ją kawałek w górę, by zahaczała o szczyty tylko kilku świec.

Rysowanie poziomów w ten sposób jest potem pomocne w tradingu, daje lepszy punkt odniesienia podczas szukania sygnałów. Tak poprowadzona linia jest bliżej średniej wartości, poziomu, który może stanowić punkt zwrotny ceny, a więc daje również większe szanse niż linia poprowadzone przez same ekstrema. Nie chcę przez to powiedzieć, że nigdy nie należy rysować poziomów wsparcia lub oporu dokładnie na szczytach lub minimach, ponieważ takie sytuacje się zdarzają, i to często. Zaznaczam jedynie, że nie zawsze takie rozwiązania są najlepsze.

Przykład 5: NZDUSD, interwał dzienny

W poniższym przykładzie z wykresem NZDUSD chcę zwrócić uwagę na obszar, który nazywam “strefą wartości” (ang. Value Area). Jest to prostu obszar, gdzie cena wyraźnie “lubi” przebywać. To jedno z określeń konsolidacji ceny, ponieważ obszar konsolidacji na wykresie generalnie jest miejscem, gdzie rynek znalazł “godziwą cenę”. Często stanowi ono również strefę wsparcia lub oporu, co oznacza, że jeśli cena się z nich wybije i potem powróci do poziomów pokrywających się z tym obszarem wartości, to można wtedy szukać sygnałów wejścia na podstawie strategii Price Action. Niekiedy zdarza się, że wcześniejsze poziomy wsparcia lub oporu, wyznaczone przed powstaniem strefy wartości, przechodzą przez sam jej środek i taki przypadek widać na poniższym wykresie. W tym przykładzie niebieska linia z obszaru wartości będzie dobrym wsparciem i miejscem do obserwacji sygnałów kupna, jeśli cena wkrótce zawróci w jej kierunku.


Przykład 6: USDCAD, interwał dzienny

Poniższy wykres USDCAD jest dobrym zobrazowaniem “wartości”, o której pisałem w poprzednim przykładzie. Zwróć uwagę, jak cena utworzyła obszar konsolidacji lub “wartości”, powróciła do niego i 3 października odbiła się od poziomu 0.9883 przechodzącego dokładnie przez jego środek. Potem, gdy cena w końcu przebiła ten poziom w górę, po korekcie i powrocie pojawił się setup Price Action: świeca Pin Bar wystąpiła jako świeca obejmowana w formacji Inside Bar, jednocześnie pokazując odrzucenie od poziomu wsparcia.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Prosta strategia do stosowania: Poczekaj, aż kluczowy poziom zostanie przebity, potem cena powróci do niego i wtedy otwórz pozycję zgodnie z kierunkiem wybicia, jeśli w pobliżu tego poziomu pojawi się setup Price Action.

Kolejna, ostatnia część artykułu już jutro!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here