Naga MarketsJak rozpoznać koniec korekty? Tłumaczy Mieczysław SiudekAby móc rozpoznać koniec korekty trzeba na początku zrozumieć czym de facto jest korekta oraz trend, wskazuje Mieczysław Siudek (trader, twórca smartinwestor.pl) podczas wykładu Invest Cuffs na antenie Comparic24. Rynek stale testuje siłę popytu i podaży (teoria Wyckoffa) a jednym z sygnałów końca korekty jest pojawienie się dużych zleceń, które nie muszą być jednak widoczne (tzw. iceberg).

  • Koniec korekty często zwiastowany jest przez pojawienie się odpowiednio dużych zleceń.
  • Te mogą być jednak ukryte (tzw. iceberg).
  • W rozpoznawaniu końca korekty ważne jest przede wszystkim zrozumienie sensu zjawiska, jakim jest korekta i trend.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czym jest korekta?

– Jak zaglądamy do słownika, to widzimy dosyć jasne sformułowanie, że korekta jest poprawianiem błędu lub pewnej niedoskonałości. Dorównanie do stanu prawidłowego, czyli pojawia nam się tutaj sformułowanie, że jest to przede wszystkim naprawienie błędu. – wskazuje Mieczysław Siudek, Trader, Twórca smartinwestor.pl.

Zobacz również: Jak to się dzieje, że ropa naftowa tanieje a paliwo na stacjach drożeje? Wywiad z Głównym Ekonomistą PKN ORLEN

– Jeżeli trend zrobił błąd, to trzeba zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zidentyfikować ten błąd i jak ten błąd wygląda. Bo jeżeli mamy naprawianie błędów, to mamy zdarzenie, które jest korektą, a jeżeli trend nie zrobił błędu, a po prostu dochodzi do zmiany trendu, to nie mamy korekty. – dodaje także.

Kiedy trend się kończy?

Kiedy trend się kończy, to następuje dystrybucja. Jak wskazuje teoria Wyckoffa, rynek stale testuje siłę popytu i podaży. W momencie, kiedy trend wzrostowy się kończy, to mamy do czynienia z dystrybucją, która nie jest jednorazowym działaniem na pojedynczych barach. Jest to pewien proces, który trwa przez pewną ilość czasu, wskazuje rozmówca Comparic24.

Rodzaje korekt

Mówiąc o korektach, warto wskazać na ich podstawowe rodzaje, które dzielimy się na proste i złożone. Te pierwsze można dodatkowo podzielić na proste, płaskie, pędzące i nieregularne, informuje Mieczysław Siudek podczas wykładu Invest Cuffs.

– Zwykle taka dłuższa korekta (i bardziej) złożona, jak wrócimy do definicji trendu i sobie popatrzymy na wykres i zobaczymy je, to okazuje się, że ona bardziej przypominają trend boczny i są de facto trendem bocznym, a nie korektą. I to, co się dzieje w tych schematach (np. korekcie płaskiej), to bardziej bym starał się odwołać do teorii Wyckoffa i teorii akumulacji, niż do samego zrozumienia wprost korekty, czyli korekty poprzez to, że jest to naprawianie błędu. Trendy boczne, które wpisują się w tego typu układy korekt (a szczególnie korekt złożonych), stwarzają dość znaczne zagrożenie tego, że w ramach trendu bocznego może dochodzić do dystrybucji. – wskazuje Mieczysław Siudek, Trader, Twórca smartinwestor.pl.

invest

Jak wykryć koniec korekty?

– To, co powinno się zdarzyć w punkcie 4 i to, co bardzo często ma miejsce, jest skutecznym wykryciem potencjalnego końca korekty, to jest pojawienie się odpowiednio dużych zleceń. Często są to zlecenie typu iceberg, czyli zlecenia ukryte na pewnym poziomie i one pokazują wzrost zainteresowania zakupem danego instrumentu na danym poziomie. – podkreśla Mieczysław Siudek.

– To nie jest tak, że smart money, duzi gracze, osoby, które wchodzą na ten rynek z dużymi pieniędzmi, muszą pokazać nam wielkość swoich zleceń. Jeżeli ja kładłem zlecenie ukryte i chciałem pokazać, że ono jest widoczne i że jest duże, np. chciałem kupić 2 tys. danego instrumentu, to mogłem położyć zlecenie ukryte 4 razy po 500 i te zlecenia 500, ktoś sobie ustawi algorytm na 100 (żeby wychwytywać duże zlecenia) i je zobaczy. Równie dobrze, jeśli chciałem, aby takie zlecenia nie były niewidoczne, to mogłem takie zlecenie ukryć np. po 47 sztuk, tak aby były one niedostrzegalne. – dodaje także.

Graficzne przedstawienie (wraz z omówieniem) tej tematyki znajduje się materiale wideo na kanale Comparic24 i jest częścią materiałów dostępnych w ramach konferencji Invest Cuffs 2021.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs sp500 | orlen akcje | kurs usd | wykresy bitcoin | notowania biomed |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here