Naga MarketsJeśli chodzi o pin bara to jest to bardzo silny sygnał pric action, a także jeden z moich ulubionych. Jednak kiedy po prostu próbujesz się “nauczyć tego samemu” twoje rezultaty mogą być mieszane. Wszystko to dlatego, że sygnały price action jakich używam mają wiele niuansów, bez których zrozumienia i opanowania, trudno jest być odnoszącym sukcesy traderem.

Moim stylem tradingowym jest czekanie na uformowanie się najlepszego sygnału price action. Nie należę do osób, które wchodzą na rynek po każdym pin barze jaki widzą. Tego właśnie uczę, jak odróżnić sygnały o niskim prawdopodobieństwie od tych, które mogą dać zarobić.

Filtrowanie sygnałów wymaga doświadczenia i jest swego rodzaju sztuką, a celem dzisiejszej lekcji jest podzielenie się z tobą moimi ulubionymi “trikami” do filtrowania setupów pin bar, które dadzą większe szanse na poprawę wyników w tradingu…

1. Po pierwsze skup się na pin barach w trendzie

Nie jestem jakoś specjalnie chętny, by mówić, że warto brać “tylko” pin bary na rynku w trendzie, a to dlatego, iż zdarzają się godne uwagi formacja na rynku w konsolidacji jak również przeciwne do panującego trendu. Ogólnie jest jednak tak, że pin bary nie będące na trendującym rynku są zazwyczaj trudniejsze do rozegrania.

Tak więc moja pierwsza “wskazówka”, która pozwoli na polepszenie twoich rezultatów, to skupienie się wyłącznie na pin barach, które występują na rynku w trendzie. To znaczy, że powinieneś się skupić tylko na patrzenie, na parach będących w trendzie i jednocześnie ignorować wykresy, gdzie trend nie jest widoczny. Skupienie się na rynku w trendzie jest szczególnie ważne podczas nauki rozgrywania pin barów. Ważne jest również, by działać na wykresie dziennym lub 4-godzinnym, a w przypadku tego drugiego, istotne jest, by handlować w zgodzie z kierunkiem trendu z wykresu dziennego.

2. Następnie, skup się na pin barach, które uformowały się na kluczowych poziomach wykresu

Często zdarza się, że na rynku nie jest widoczny oczywisty trend, tak jak ma to miejsce na poniższym przykładzie. Mimo, że na początku zalecam, aby skupiać się tylko na pin barach będących na rynku w trendzie, ostatecznie warto wiedzieć także jak rozgrywać pin bary na rynkach będących w innej kondycji, ponieważ rynki nie zawsze bywają w trendach.

Po tym jak opanujesz pin bary na rynku w trendzie, możesz zacząć rozglądać się za tymi sygnałami, które formują się na ważnym poziomie wsparcia lub oporu. Kluczowe poziomy wraz z istotnym sygnałem jakim jest pin bar dają potężny czynnik konfluencji zarówno na rynku w trendzie, konsolidacji jak i przeciw trendowi.

Kluczowe dla tego typu pin barów jest to, że szuka się ich tylko na kluczowych poziomach wykresu. Jeśli nie jest dla ciebie jasne jak wyznaczyć kluczowym poziom, zapoznaj się z instrukcją rysowania wsparć i oporów.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

A o to kolejny przykład pin barów zarówno na kluczowym wsparciu jak i oporze, występujących w konsolidacji, gdzie cena oscyluje pomiędzy tymi poziomami.

3. Zwracaj uwagę na wystające knoty

Dlaczego to tak istotne? Otóż jeśli knot pin bara w sposób oczywisty wystaje poza ważny poziom, świadczy to uformowaniu fałszywego wybicia tego poziomu i wzmacnia znaczenie sygnału.

Pin bar jest podstawowym sygnałem odwrócenia i dlatego im większa część jego knota wystaje poza otaczającą go akcję cenowa lub istotny poziom, tym silniejsze odrzucenie i odwrócenie zachodzi w tym miejscu. Ogólnie rzecz ujmując, istnieje wtedy wyższe prawdopodobieństwo, że taki pin bar zadziała.

Przyznaję oczywiście, że to czy “pin bar wystaje czy nie” jest bardzo uznaniową kwestią i może się nieznacznie różnić w zależności od osoby, która to akurat ocenia. Spójrz jednak na pin bary znajdujące się na poniższym obrazku, ich knoty wystają w oczywisty sposób poza otaczające je działanie ceny i trudno się z tym nie zgodzić. Takich właśnie sygnałów szukam.

Wniosek

Pin bary to bez wątpienia jedne z najefektywniejszych sygnałów pric action, ale handlowanie wedle nich, nie jest aż tak proste jak odnalezienie ich na wykresie. Istnieją subtelne różnice pomiędzy dobrymi pin barami, a takimi, od których powinieneś unikać, a ten artykuł miał na celu zaznajomić cię z niektórymi filrami dotyczącymi tego sygnału.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “3 Simple Tricks To Improve Your Pin Bar Trading Results” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŚrodowy przegląd rynków – USDCAD, GOLD
Następny artykułSEC: $14 milionów kary dla NYSE
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średniterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here