Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Simple Tricks To Improve Your Pin Bar Trading Results


Jeśli chodzi o formację pin bar to jest to bardzo silny sygnał price action, a także jeden z moich ulubionych. Jednakże, kiedy po prostu próbujesz się “nauczyć tego samemu”, twoje rezultaty mogą być mieszane, delikatnie rzez ujmując. Wszystko to dlatego, że sygnały price action jakich używam mają wiele niuansów, bez których zrozumienia i opanowania, trudno jest być odnoszącym sukcesy traderem.

Moim stylem tradingu polega na czekaniu na uformowanie się najlepszego sygnału price action. Nie należę do osób, które wskakują na rynek po każdym pin barze jaki zauważą. Tego właśnie uczę, jak odróżnić sygnały o niskim prawdopodobieństwie od tych, które mogą dać zarobić.

Filtrowanie sygnałów wymaga doświadczenia i jest swego rodzaju sztuką, a celem dzisiejszej lekcji jest podzielenie się z tobą moimi ulubionymi “trikami” do filtrowania setupów pin bar, które zapewnią Ci większe szanse na poprawę wyników w tradingu…

1. Po pierwsze skup się na pin barach w trendzie

Nie jestem jakoś specjalnie chętny, by mówić, że warto brać “tylko” pin bary na rynku w trendzie, a to dlatego, iż zdarzają się godne uwagi formacje na rynku w konsolidacji jak również przeciwne do panującego trendu. Ogólnie jest jednak tak, że pin bary, które nie utworzyły się na rynku w trendzie są zazwyczaj trudniejsze do rozegrania.

Mając na uwadze powyższe, mój pierwszy “trik”, który pozwoli na polepszenie twoich rezultatów, to skoncentrowanie się wyłącznie na pin barach, które występują na rynku w trendzie. Oznacza to, że powinieneś patrzyć jedynie na rynki lub pary walutowe poruszające się w trendzie, a pozostałe instrumenty ignorować. Skupienie się na rynku w trendzie jest szczególnie ważne podczas nauki rozgrywania pin barów. Ważne jest również, by działać na wykresie dziennym lub 4-godzinnym, a w przypadku tego drugiego, istotne jest, by handlować w zgodzie z kierunkiem trendu z wykresu dziennego.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

2. Następnie, skup się na pin barach, które uformowały się na kluczowych poziomach wykresu

Często zdarza się, że rynek nie porusza się w oczywistym trendzie, tak jak miało to miejsce na przykładzie powyżej. Mimo, że na początku zalecam, aby skupiać się tylko na pin barach będących na rynku w trendzie, w końcu będziesz chciał także wiedzieć, jak rozgrywać pin bary na rynkach będących w innej kondycji, ponieważ te nie zawsze są w trendzie.

Po tym, jak już opanujesz pin bary na rynku w trendzie, możesz zacząć rozglądać się za tymi formacjami, które tworzą się na ważnym poziomie wsparcia lub oporu. Kluczowe poziomy wraz z istotnym sygnałem jakim jest pin bar dają potężny czynnik konfluencji zarówno na rynku w trendzie, konsolidacji jak i przeciw trendowi.

“Kluczem” dla tego typu pin barów jest to, że szuka się ich tylko na kluczowych poziomach wykresu. Jeśli nie jest dla ciebie jasne jak wyznaczyć kluczowym poziom, zapoznaj się z instrukcją rysowania wsparć i oporów.

A o to kolejny przykład pin barów zarówno na kluczowym wsparciu jak i oporze, występujących w zakresie (konsolidacji), gdzie cena oscyluje pomiędzy tymi poziomami.

3. Szukaj wystającego knota pin bara

Dlaczego to tak istotne? Otóż jeśli knot pin bara w sposób oczywisty wystaje poza ważny poziom, świadczy to uformowaniu fałszywego wybicia tego poziomu i wzmacnia znaczenie sygnału.

Pin bar jest podstawowym sygnałem odwrócenia i dlatego im większa część jego knota wystaje poza otaczającą go akcję cenowa lub istotny poziom, tym silniejsze odrzucenie i odwrócenie zachodzi w tym miejscu. Ogólnie rzecz ujmując, istnieje wtedy wyższe prawdopodobieństwo, że taki pin bar zadziała.

Przyznaję oczywiście, że to czy “pin bar wystaje czy nie” jest bardzo uznaniową kwestią i może się nieznacznie różnić w zależności od osoby, która to akurat ocenia. Spójrz jednak na pin bary znajdujące się na poniższym obrazku, ich knoty wystają w oczywisty sposób poza otaczającą je akcję cenową lub poziom i trudno się z tym nie zgodzić. Takich właśnie sygnałów szukam.

Wniosek

Pin bary to bez wątpienia jedne z najefektywniejszych sygnałów price action, ale handlowanie na ich podstawie, nie jest aż tak proste jak samo znalezienie ich na wykresie. Istnieją subtelne różnice pomiędzy dobrymi pin barami, a takimi, których powinieneś unikać, a ten artykuł miał na celu zaznajomić cię z z nimi.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Simple Tricks To Improve Your Pin Bar Trading Results


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here