Naga MarketsJak rozliczyć działalność w NiemczechProwadząc działalność gospodarczą w Niemczech, czyli tak zwaną Gewerbebetrieb, należy regularnie rozliczać się z niemieckim fiskusem. Jak zrobić to poprawnie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Niemieckie Gewerbe

Wielu Polaków decyduje się na założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Ich tak zwana Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność niejednokrotnie okazuje się korzystniejsza niż ta, prowadzona w Polsce – https://www.ecpodatkowe.pl/gewerbe/. Zresztą sama rejestracja nie jest wcale trudna. Tak naprawdę wystarczy dowód osobisty, potwierdzenie zameldowania w Niemczech, zaświadczenie o korzystaniu z unijnego prawa swobodnego przemieszczania się, umowa najmu lokalu do prowadzenia działalności, potwierdzenie uiszczenia stosownej opłaty oraz ewentualnie kilka dodatkowych zaświadczeń. Jakiś czas temu Polska Ambasada w Berlinie opublikowała statystyki, zgodnie z którymi każdego roku w Niemczech rejestrowanych jest około 170 tysięcy polskich, jednoosobowych działalności gospodarczych. To naprawdę dużo. Prowadzenie firmy w Niemczech jest jednak sporym wyzwaniem – nie tylko pod kątem językowym, ale również logistycznym i podatkowym. Wiele osób ma problemy z obliczeniem należnego podatku, a korzystanie z niemieckich biur podatkowych jest naprawdę drogie.

Jaki podatek w Niemczech?

Osoby, prowadzące Gewerbe są zobowiązani do regularnego uiszczania podatków. Zgodnie bowiem z niemieckim prawem wszystkie osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli tak zwanemu Einkommensteuer. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych muszą samodzielnie ustalić, jakie dochody osiągnęli w danym roku podatkowym. Następnie konieczne jest obliczenie należnego podatku, wpłacenie go na konto niemieckiego fiskusa oraz złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Co przy tym istotne, deklarację podatkową składają wszyscy podatnicy – nawet ci, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, a także ci, którzy w danym roku nie osiągnęli żadnych dochodów lub ponieśli stratę. Ten obowiązek musi zostać spełniony do 31 lipca następnego roku.

Pomoc z Polski

Na szczęście swoją pomoc w rozliczaniu podatków za Gewerbe oferują nie tylko drogie, niemieckie biura księgowe. Tego typu działalność prowadzą również polskie firmy. One naprawdę tanio oferują cały pakiet przydatnych usług. Ustalą należny podatek, sporządzą zeznanie roczne w niemieckim podatku dochodowym, przemysłowym oraz podatku od wartości dodanej. Pomogą też sporządzić stosowne dowody księgowe oraz w razie czego będą reprezentować podatnika w postępowaniach przed niemieckimi urzędami skarbowymi.

Artykuł PartneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here