Naga MarketsKnoty czy też cienie świec stanowią często niezrozumiałą i niewłaściwie wykorzystywaną przez traderów koncepcję analizy technicznej. Podczas gdy tradycyjne pin bary są proste i łatwe do wykrycia, gdy knot świecy pojawia się w ruchach trendowych lub punktach przełamania, traderzy zazwyczaj przyjmują błędne założenia, a następnie podejmują złe decyzje handlowe.

Celem tego artykułu jest przedstawienie innego punktu widzenia na temat wykorzystania knotów świec.

Poniżej znajdziesz także wideo (w j. angielskim) na temat rozgrywania cieni świec.

Knot nie jest tylko sygnałem odrzucenia

Zacznijmy od pierwszej i najważniejszej koncepcji: knot świecy nie jest tylko sygnałem odrzucenia i może tak naprawdę zapowiadać wybicie. Dlaczego?

Spójrz na punkt (1) poniższego zrzutu ekranu. Był tam wielki knot próbujący przełamać wsparcie znajdujące się na poprzednich minimach. Ten knot mógł wskazywać, że sprzedający nie są wystarczająco silni, ponieważ cena nie zdołała zamknąć się poniżej tego poziomu. Innym punktem widzenia może być to, że na rynku było tak wielu sprzedających, iż byli w stanie popchnąć cenę tak daleko, jak nigdy przedtem, gdy cena przebywała w zakresie. Może to zapowiadać powolną zmianę układu sił między kupującymi i sprzedającymi.

Oczywiście, z perspektywy czasu, widzimy, że cena wkrótce przełamała wsparcie, jednak pozostaje pytanie, czy będziesz w stanie dostrzegać taką formację za każdym razem. Co więcej, koncepcja skierowana na knot świecy z pewnością pomoże nam pozostać w transakcji ze spokojem.

Trader, który wszedł na wybiciu, będzie musiał podjąć trudną decyzję w punkcie (2): czy pozostanie w transakcji, czy też ją opuści dlatego, że świeca ma spory knot? Trader, który nie wie zbyt wiele założy, że knot wskazuje na odrzucenie. Z kolei trader, który rozumie, że knot może również zapowiadać kontynuację, oceni sytuację zupełnie inaczej. Knot u dołu mógł również wskazać, że na rynku jest dużo presji podażowej, która nie była jeszcze jeszcze gotowa zachwiać równowagą.

Traderzy, którzy źle interpretują knoty świec, zwykle wychodzą z takich transakcji zbyt wcześnie, ponieważ łatwo jest ich wystraszyć każdym małym knotem. Może zatem naprawdę opłacić się przestudiować sygnały kontynuacji płynące z knotów świec.

Trader, który wszedł na wybiciu, będzie musiał podjąć trudną decyzję w punkcie (2)

Zobaczmy teraz, co wydarzyło się potem. Cena nadal spadała, a knot, który w tym momencie wydawał się tak “przerażający”, był tylko niewielkim nieporozumieniem na rynku poruszającym się w trendzie.

Cena nigdy nie porusza się w linii prostej. Odpływy i przypływy rynku prowadzą go w tę i z powrotem, a trader, który rozumie jak we właściwy sposób interpretować akcję cenową, będzie w stanie z większą pewnością podchodzić do swojego tradingu.

Cena nadal spadała, a knot, który w tym momencie wydawał się tak "przerażający", był tylko niewielkim nieporozumieniem na rynku poruszającym się w trendzie

Wybicia cieni część 2

Zrzut ekranu pokazuje 2 scenariusze, w których knot świecy mógł zostać użyty jako sygnał odrzucenia, a następnie doprowadziłby do błędnej interpretacji scenariusza. W obu przypadkach cena nie była w stanie natychmiast przebić poziomu, ale knot do niego zmierzający wskazywał na duże zainteresowanie.

Oczywiście, rozgrywanie takich knotów na ślepo, bez potwierdzenia również nie jest mądrym posunięciem, jednak można je wykorzystać jako ważny element strategii handlowej.

 knot świecy mógł zostać użyty jako sygnał odrzucenia, który następnie doprowadziłby do błędnej interpretacji scenariusza

Jak rozgrywać knoty świec

Aby dalej badać istotność czytania knotów świec we właściwym kontekście, przejdźmy przez jeszcze jeden przykład.

Poniżej widzimy klasyczny scenariusz na wybicie, po którym następuje świeca z długim knotem. Jak wielu traderów wyjdzie z transakcji, ponieważ będzie obawiać się odrzucenia? Większość!

Czy jednak nie miałoby sensu postrzegać ten cień jako normalną byczą presję po wybiciu?  Poziomy wsparcia i oporu to obszary, w których kupujący i sprzedający wchodzą w interakcje ze sobą, a czyste wybicia obserwujemy zwykle jedynie w podręcznikach. Cofnięcie w kierunku wybicia jest powszechnym zjawiskiem – także dlatego, że łapane są tam zlecenia stop loss postawione na break-even, co stanowi już zupełnie inny problem w świecie tradingu detalicznego.

klasyczny scenariusz na wybicie, po którym następuje świeca z długim knotem

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Wybicie zostało następnie kontynuowane po uformowaniu się knota, a trend dalej się rozwijał, aż osiągnął obszar wcześniejszych minimów, gdzie ponownie wzrosło zainteresowanie kupujących i sprzedających. Świece utworzyły 2 knoty, a większość traderów najprawdopodobniej łatwo wpadła w popłoch i wyszła ze swoich transakcji. Niemniej już teraz powinieneś zrozumieć, że dopóki nie widzimy dużego ruchu z dala od knotów, trend ma szansę na kontynuację.

Świece utworzyły 2 knoty, a większość traderów najprawdopodobniej łatwo wpadła w popłoch i wyszła ze swoich transakcji

I dokładnie tak się stało. Ostatnia świeca na poniższym zrzucie ekranu pokazuje kolejny scenariusz, w którym wielu traderów detalicznych się myli. Widzimy dużą niedźwiedzią świecę z knotem. Amatorzy zobaczą tylko knot i wyskoczą ze swoich transakcji, ponieważ nie potrafią zinterpretować wielkości knota w odpowiednim kontekście. Korpus świecy pokazuje silną presję ze strony sprzedających, a knot jest stosunkowo niewielki. Wielkość i stosunek knotów oraz korpusów również może być bardzo ważnym elementem do zrozumienia analizy technicznej, a więcej pisałem o tym w artykule: wszystko co musisz wiedzieć o formacjach świecowych.

 Widzimy dużą niedźwiedzią świecę z knotem. Amatorzy zobaczą tylko knot i wyskoczą ze swoich transakcji

Jako ostatnią wskazówkę, zawsze zalecam, by od czasu do czasu przełączać się na wykres liniowy i dzięki temu uzyskać wgląd w to, co się dzieje bez całego tego szumu powodowanego przez świece. Celem wykresów świecowych jest dostarczenie większej ilości informacji, ale to nie zawsze wychodzi na dobre.

Wykres liniowy zapewnia wolny od szumu sposób patrzenia na cenę i jak widać poniżej, w żadnym momencie wykres ten nie dostarczył scenariusza, który prowadziłby do przedwczesnego wyjścia.

Wykres liniowy zapewnia wolny od szumu sposób patrzenia na cenę

Idąc dalej, polecam zacząć zwracać uwagę na knoty świec, kiedy już się pojawią, abyś mógł wyciągać właściwe wnioski w przyszłości. Oczywiście zajmie to trochę czasu, ale im więcej sytuacji doświadczasz i obserwujesz, tym lepsza będzie twoja wiedza.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here