Naga MarketsFale Wolfe’a (Wolfe Wave) tworzy szereg kolejnych fal wykresu, które z kolei formują bardzo wyraźny wzór. Wzór fali Wolfe’a został nazwany na cześć tradingowego guru, który nazywa się Bill Wolfe. Stwierdził on, że gdy akcja cenowa pozostaje w kanale cenowym i dochodzi do fałszywego wybicia piątej fali, zwykle rozpoczyna to odwrócenie dominującego trendu.

Wolfe wyjaśnił, że jego fale mogą pomóc traderom znaleźć świetny punkt wejścia na rynek na początku potencjalnego odwrócenia z doskonałym współczynnikiem zysku do ryzyka. Ponadto, Wolfe Wave mogą również wskazać potencjalny punkt wyjścia lub zaoferować traderom cenę docelową opartą na symetrycznym układzie formacji cenowej.

Pierwszym krokiem w identyfikacji formacji fal Wolfe’a jest znalezienie kanału cenowego.

Kanał cenowy warunkiem formowania fal Wolfe’a

Każdy doświadczony trader wie, że cena nigdy nie porusza się w linii prostej w górę lub w dół. Jeśli przybliżymy sobie świecę dzienną, zobaczymy, że cena na wykresie godzinowym tworzyła mniejsze fale, które utworzyły byczą lub niedźwiedzią świecę. W związku z tym, w trendzie wzrostowym cena może wzrosnąć, nieco się cofnąć, a następnie wznowić trend i osiągnąć nowy szczyt. Odwrotnie sytuacja może wyglądać w trendzie spadkowym.

Rysowanie kanałów cenowych wokół tych fal akcji cenowej może pomóc traderom zidentyfikować ograniczenia trendu. Najważniejsze jest to, że przy kanałach cenowych, traderzy mogą mieć wizualne zrozumienie podstawowej struktury trendu. Pomaga im to ekstrapolować lub prognozować, w jaki sposób cena prawdopodobnie się poruszać w najbliższej przyszłości.

Istnieją różne rodzaje kanałów cenowych, ale w przypadku handlu na podstawie formacji fal Wolfe’a, musimy skupić się na kanale równoległym.

Rysunek 1: Przykładowy byczy kanał równoległy
Rysunek 1: Przykładowy, byczy kanał równoległy

Jak widać na rysunku nr 1, kanał równoległy stanowią tylko dwie równoległe linie trendu, które definiują granice bieżącego trendu.

5 reguł wyszukiwania fal Wolfe’a (Wolfe Waves)

Traderzy mogą łatwo zidentyfikować formacje fal Wolfe’a, gdy tylko uda im się rozpoznać równoległy kanał cenowy. Jednakże, by zidentyfikować prawidłową formację fal Wolfe’a, musisz pamiętać o kilku zasadach. Spróbujmy zrozumieć, jak prawidłowo identyfikować Wolfe Waves na poniższych przykładach (rysunek 2 i 3).

Rysunek 2: Formacja byczych fal Wolfe'a
Rysunek 2: Bycza formacja fal Wolfe’a
Rysunek 3: Formacja niedźwiedzich fal Wolfe'a
Rysunek 3: Niedźwiedzia formacja fal Wolfe’a
  1. Pierwsza zasada jest taka, że ​​formacja fal Wolfe’a powinna tworzyć się w obrębie kanału równoległego. Należy pamiętać, że jeśli dwie linie trendu kanału nie są idealnie wyrównane równolegle, nie powinny zbytnio od siebie odbiegać. Im bardziej równoległe i symetryczne relacje występują między liniami trendu, tym lepiej.
  2. Po drugie, musimy zobaczyć trzecią i czwartą falę pozostającą w kanale utworzonym przez pierwszą i drugą falę formacji.
  3. Po trzecie, horyzont czasowy fal powinien być spójny względem siebie, co oznacza, że ​​kąty linii trendu powinny pozostawać w harmonii i wyglądać symetrycznie.
  4. Czwarta zasada brzmi, że podczas trendu wzrostowego, piąta fala powinna przebić się ponad górną linię trendu kanału jedynie o niewielki margines. Podobnie, jeśli kanał reprezentuje trend spadkowy, piąta fala powinna przebić się poniżej dolnej linii trendu kanału na tyle, aby zakwalifikować to przebicie jako fałszywe.
  5. Ostatnią zasadą, która wypełniłaby formację fal Wolfe’a jest sytuacja, w której cena wraca do kanału po fałszywym wybiciu.

Gdy masz już świecę, który powraca do istniejącego kanału po fałszywym wybiciu, możesz stwierdzić, że uformowała się formacja fal Wolfe’a. W tym momencie możesz też rozważyć zajęcie pozycji w kierunku przeciwnym niż wskazuje kanał.

Chociaż przeciwstawianie się trendowi jest sprzeczne z intuicją, cała rzecz w przypadku fal Wolfe’a polega na tym, że jest to formacja  zapowiadająca odwrócenie. Również, wejście na rynek wbrew trendowi na samym początku jest po części powodem, dla którego traderzy lubią rozgrywać tę formację, ponieważ zapewnia ona wyjątkowo wysoki stosunek zysku do ryzyka.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Przykład handlu z formacją Wolfe Waves

Rysunek 4: Byczy syngał generowany przez formację odwrócenia fal Wolfe'a
Rysunek 4: Byczy syngał generowany przez formację odwrócenia fal Wolfe’a

Na rysunku 4 widzimy, że para walutowa NZD/USD nakreśliła równoległy kanał spadkowym z szeregiem kolejnych fal cenowych zawartych w obrębie dwóch równoległych linii nachylonych w dół. Formacja fal Wolfe’a zaczęła tworzyć się od punktu 1, a następnie skierowała się w górę do punktu 2. W tym przykładzie, gdy zobaczysz jasno zdefiniowany punkt 3, narysuj kanał równoległy, który powinien oszacować punkt 4 zanim cena go osiągnie.

Jeśli zobaczymy, że cena utrzymuje się w kanale równoległym, istnieje potencjał, że zobaczymy jak tworzy się formacja fal Wolfe’a. Aby tak się stało, kolejna fala z punktu 4 do punktu 5 musi przebić się pod kolną linię kanału, tak jak w omawianym przykładzie.

Gdy kurs NZD/USD wrócił i wybił powyżej dolnej linii trendu kanału równoległego na poziomie 0,6475, zajmowaliśmy pozycję długą.

Na rysunku 4, dołek piątej fala, od punktu 4 do punktu 5 wypadał na poziomie 0,6424. W związku z tym, ustawilibyśmy zlecenie stop loss na 0,6424 lub 51-pipsów od wejścia.

Teraz najfajniejsza część! Najlepszym aspektem formacji Wolfe Waves jest znajdowanie celu dla transakcji poprzez narysowanie linii trendu łączącej punkt 1 i punkt 4. Na rysunku nr 4, ekstrapolacja tej linii trendu została przedłużona ponad poziom 0,7000. Po wejściu w transakcję na poziomie 0,6475, w ciągu następnych kilku tygodni, notowania NZD/USD kontynuowały ruch wzrostowy i wybiły ponad górne ograniczenia kanału. Koniec ruchu miała miejsce w pobliżu punktu 6, który był bardzo bliski szacowanej linia trendu w pkt 1 i 4.

Podsumowanie

Identyfikacja formacji fal Wolfe’a i handel oparty na sygnale odwrócenia po fałszywym wybiciu może skutkować wysokimi zyskiem do ryzyka dla transakcji, jeśli cena pokona ograniczenie po przeciwnej stronie kanału. Jednakże kluczem jest zwrócenie uwagi na symetrię fal Wolfe’a i nachylenie kanału równoległego. Im większe nachylenie kanału, tym większa szansa na całkowite odwrócenie trendu.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here