Naga Markets

Dwie spółki z klasycznego biznesu, które od dawna wypłacają dywidendę. Obie są obecne nie tylko w Polsce, ale też za granicą, niestety również na rynkach wschodnich, które mocno ucierpiały z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Czy pomimo tych przeciwności są to ciekawe spółki do inwestycji? Na ile agresja Rosji wpłynęła na ich wyniki finansowe i czy są w stanie utrzymać marże? Na wszystkie te pytania odpowiedział Konrad Książak, analizując Aplisens i Unibep.







Aplisens ma za sobą rekordowy rok 

Spółka Aplisens zajmuje się produkcją aparatury kontrolno-pomiarowej i elementów automatyki. Jest ona pośrednio związana z branżą budowlaną i energetyczną, ponieważ znaczna część klientów firmy funkcjonuje w tych sektorach gospodarki. Grupa działa również na rynkach zagranicznych, takich jak: Niemcy, Czechy, Rumunia, Turcja, Kazachstan oraz Ukraina, Białoruś i Rosja.

Jeżeli chodzi natomiast o wyniki finansowe spółki, to są one naprawdę bardzo dobre. W trzecim kwartale 2022 r., przedsiębiorstwo wypracowało wzrost przychodów o 30,55% r/r oraz zysku netto o 62,67% r/r. Jest to wynik imponujący, ponieważ w tym okresie obserwowaliśmy znaczne spadki marż w innych spółkach.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wyniki w całym roku na pewno będą rekordowe. To widać już po trzecim kwartale. Natomiast jeśli chodzi o czwarty kwartał, to zamówienia wciąż wpływają. Widzimy natomiast, że ta dynamika się zmniejsza. Prawdopodobnie to nie będzie miało przełożenia na IV kwartał, a bardziej na przyszły rok – powiedział prezes Adam Żurawski w listopadzie ubiegłego roku.

Spółkę może czekać trudniejszy 2023 rok, ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz mniejsze zamówienia z sektora budowlanego.

AVA Trade

Analiza fundamentalna Unibep

Spółka działa w branży budowlanej, jednak jest stosunkowo dobrze zdywersyfikowana, ponieważ zajmuje się nie tylko generalnym wykonawstwem, ale również budownictwem energetyczno-przemysłowym, budownictwem drogowo-mostowym, działalnością deweloperską oraz budownictwem modułowym.

Ubiegły rok dla spółki był dosyć specyficzny, ponieważ powstała zapora na granicy Polsko-Białoruskiej, która została wybudowana przez Budimex i właśnie Unibep – powiedział Konrad Książak.

Polecamy również: Jak zostać profesjonalnym traderem? Zdradza Marcin Tuszkiewicz

Jak na to co dzieje się ostatnio w sektorze budowlanym, to można powiedzieć, że wyniki spółki są bardzo dobre. Zauważmy, że zysk netto stał w miejscu, ale w ostatnich latach dosyć mocno poszedł w górę, tak samo jak przychody. Chociaż zauważmy, że zysk netto wyniósł 71,5 mln zł, a zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej tylko 37,1 mln zł – dodał.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut 07.02.2023 r. Funt najsilniejszy we wtorek, dolar zyskuje czwartą sesję z rzędu
Następny artykułBlok po 22 – 7 lutego 2023: EUR/USD, AUD/USD
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem