Naga Marketslogo-societe-generale-1Jutrzejsze spotkanie i decyzja EBC spędza sen z powiek większości (jeśli nie wszystkim) z europejskich inwestorów. Co zrobi Mario Draghi? Jak na ewentualne zmiany zareagują rynki? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego komentarza analityków Societe Generale.


Pomimo faktu, że czwartkową decyzję EBC poprzedzają identyczne publikacje ze strony dwóch innych banków centralnych, to jednak wydaje się, że to właśnie Europejski Bank Centralny zgarnia całe zainteresowanie rynku. Czego możemy się spodziewać po czwartkowym popołudniu?

Te artykuły również Cię zainteresują
1. Stopy procentowe

Ten punkt jest najważniejszym zarówno dla sektora bankowego jak i zwyczajnych traderów rynku walutowego. Konsensus rynkowy zakłada obniżkę głównej stopy depozytowej o kolejne 10 punktów bazowych do poziomu -0,4%.

Analitycy Societe Generale uważają, że ten ruch będzie niewystarczający i Mario Draghi zdecyduje się na cięcie aż o 20 pb. Na rynku pojawiają się również głosy, że równie dobrze EBC nie zdecyduje się na obniżki stóp.

2. Program skupu aktywów

Obecnie, europejski program skupu aktywów (QE) zakłada comiesięczne skupowanie europejskich obligacji w kwocie 60 miliardów EUR. Analitycy Societe Generale uznają, że ta wartość jest całkowicie uzasadniona i nie prognozują żadnych zmian. Na rynku ocenia się, że istnieje 60% szansa na zwiększenie skupu do 70 mld EUR/miesiąc.

Jak to wyglądało po poprzednich decyzjach?

Analitycy Societe Generale zestawili ze sobą historyczne dane ostatnich pięciu posiedzeń monetarnych EBC i sprawdzili, jak reagowali na nie inwestorzy:

M66Największą reakcję wywołała ostatnia, grudniowa obniżka EBC. Czy tak będzie tym razem? Analitycy banku wątpią w taki scenariusz. Podobnie jak koledzy po fachu, uważają bowiem, że jutrzejsza decyzja EBC jest już niemal w pełni wyceniona i nie należy spodziewać się po niej takiej zmienności jak miało to miejsce w grudniu.

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here