Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – „How To Stop Missing Winning Trades You Convinced Yourself Not To EnterJak przestać przegapić zwycięskie transakcje, których nie chciałeś zawierać?Czy zdarzyło Ci się kiedyś nie zawrzeć transakcji, a następnie jakimś czasie mieć do siebie o to żal z powodu swojego niezdecydowania? Czy kiedykolwiek wszedłeś w świetną transakcję i wyszedłeś z niej zbyt wcześnie z powodu niskiego poziomu pewności siebie lub nadmiernego myślenia o niej? Jak często znajdujesz się w takich lub podobnych sytuacjach?

Prawdę mówiąc, te sytuacje są czasami nieuniknione, ale jeśli zauważasz, że jesteś w ciągłym stanie frustracji i żalu z powodu swoich decyzji handlowych, musisz coś z tym zrobić.

Co by było, gdyby istniał sposób na zredukowanie tych błędów handlowych i psychicznego bólu, który z nich wynika? Co jeśli mógłbym pomóc Ci wyleczyć się z tego stanu psychicznego i w końcu cię uwolnić?

Mam dobre i być może złe wieści (w zależności od tego jak na to spojrzysz). Dobra wiadomość jest taka: Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, co jest przyczyną tych problemów i mam nadzieję, że da Ci pewność siebie, aby naprawić ten problem i zacząć zawierać transakcje, do których nie byłeś początkowo przekonany.

Koniec z wracaniem do przeszłości i mówieniem “Miałem zamiar otworzyć tę pozycję…” lub “Miałem zamiar pozwolić tej transakcji dać mi większy zysk”. Zła wiadomość” jest taka, że nie mogę wykonać tej pracy za Ciebie, mogę pokazać Ci przysłowiowe „drzwi” do sukcesu, ale to od Ciebie zależy, czy przez nie przejdziesz.

Tak więc jeśli jesteś zmęczony tkwieniem w tym samym martwym punkcie, pozwól, że przedstawię Ci kilka punktów, które powinny Cię ukierunkować.

invest

Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

1. Dowiedz się, co tak naprawdę oznacza zjawisko tendencyjności i jak je powstrzymać

Ludzie mają tendencję do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości patrząc w przeszłość. Nie dzieje się to bez powodu. Jest to zazwyczaj bardzo pomocny nawyk, który może zapobiec powtarzaniu tych samych błędów w kółko.

Jednak, mimo że ten ewolucyjny instynkt pomagał nam iść naprzód przez wieki, w handlu ma on tendencję do działania przeciwko nam. Zazwyczaj nazywamy siebie „optymistami”, kiedy uczymy się z przeszłości, jednak w środowisku tradingu, gdzie występuje wiele czynników losowych, może to bardzo szybko uczynić z nas „pesymistów”.

Pozwólcie, że wyjaśnię to na przykładzie…

Mamy tendencję do myślenia, że to co wydarzyło się w przeszłości będzie miało wpływ na to co wydarzy się teraz, i w większości sytuacji jest to prawda. 

Jednak w handlu, istnieje losowy rozkład zwycięzców i przegranych dla każdej ze stron zawierających dane transakcje. Oznacza to, że nigdy nie wiesz na pewno, które transakcje wygrają, a które przegrają, nawet jeśli twoja krawędź jest powiedzmy w 80% zyskowna na przestrzeni czasu. 

Nawet jeśli weźmiemy bardzo małą próbę 3 wygrywających sygnałów i 2 przegrywających na losowo wybranym fragmencie wykresu, inwestor może akurat trafić na tą przegrywającą i zostać mentalnie “wytrącony z równowagi”. Oznacza to, że zamarza jak jeleń w świetle reflektorów i tym samym pomija kolejny doskonały sygnał. 

Innymi słowy, inwestorzy są pod nadmiernym wpływem przeszłych / ostatnich wyników transakcji, kiedy w rzeczywistości te wyniki mają niewiele lub nic wspólnego z wynikami następnej transakcji.

Przykład efektu świeżości: 

Przyjrzyjmy się teraz niedawnemu, rzeczywistemu przykładowi tego, jak efekt świeżości może negatywnie wpłynąć na Twój trading:

Jeśli Twoją główną przewagą handlową były pin bary (po polsku: pinezki; pin bar jest rodzajem formacji świec występujących na wykresie, przyjmuje on postać świecy o małym korpusie i długim cieniu) na wykresie dziennym, brałbyś pierwsze dwa sygnały oznaczone jako „zwycięskie pin bary” na poniższym wykresie. Były to pin bary z długim ogonem, jeden z moich ulubionych typów. Mógłbyś skorzystać z obu tych sygnałów lub w najgorszym wypadku, wyjść na poziomie progu rentowności.

Teraz, rzeczy stają się trochę bardziej interesujące…

Widzimy, że były tam dwa pin bary, które zakończyły się stratą. Tak więc, gdybyś zaczął wtedy działać, wówczas pozwoliłbyś aby efekt świeżości “złapał Cię”. Właśnie wtedy istniałaby BARDZO nikła szansa, że skorzystałbyś z ostatniego pin bara po prawej stronie na wykresie.

Jest to dowód na to, dlaczego należy kontynuować zawieranie transakcji, które spełniają kryteria Twojego planu handlowego, pomimo ostatnich niepowodzeń lub wyników. Ty (ani ja) nie możemy przewidzieć przyszłości, dlatego próba „odgadnięcia” wyniku następnej transakcji tylko na podstawie ostatniej jest nie tylko daremna, ale i głupia.

Jak przestać przegapić zwycięskie transakcje, których nie chciałeś zawierać?

Będę z Tobą szczery, omawialiśmy dwa „przegrywające” pin bary, które widzisz na powyższym wykresie – nie powiodły się one, jak to czasami bywa z transakcjami. Ale wtedy również zasugerowaliśmy inwestorom, aby rozważyli zakup najnowszego sygnału kupna pin bara po prawej stronie wykresu, który jak widać zadziałał całkiem nieźle, pomimo tego, że poprzednie dwa pin bary dały złe rezultaty. 

To, moi przyjaciele, nazywa się TRADING Z DYSCYPLINĄ. Jeśli pozwoliłbyś, aby ta tendencyjność Cię dopadła, obawiając się kolejnej straty, wówczas sytuacja skończyłaby się tak jak zawsze – byłbyś dręczony żalem widząc, jak ostatni pin bar działa bez Ciebie na pokładzie. 

Żal, jest bardzo, bardzo niebezpieczny, może to doprowadzić do tego, że wskoczysz z powrotem na rynek i będziesz chciał dokonać „zemsty” w handlu (over-trading), a to oczywiście skutkuje jeszcze większą stratą.

Ponownie, koncepcja, którą próbuję Ci przekazać to wiara w swoją strategię i trzymanie się jej. Musisz zrozumieć, że wynik każdej transakcji jest w pewnym sensie losowy, a zwycięzcy i przegrani są losowo rozmieszczeni na wykresie, jak wspomniano powyżej. Jedynie konsekwentne osoby będą umiały w długiej perspektywie czasu zawierać stosunkowo więcej zwycięskich transakcji od tych stratnych.

2. Nie pozwól, by strach przed stratą psychicznie cię wyłączył

Strach przed utratą bądź ponowną przegraną, jest bardzo silnym katalizatorem, który sprawia, że tracimy na doskonale dobrych transakcjach. Nie zaprzeczam, że trudno jest otworzyć nową pozycję po stracie, ale musisz dojść do punktu, w którym będziesz konsekwentnie realizował swoją strategię. Jak wspomniałem wcześniej, głupotą jest myśleć, że nadal będzie się tracić tylko dlatego, że ostatnia transakcja była przegrana.

Aby uniknąć tego strachu, lub go częściowo ugasić, musisz naprawdę traktować każdą transakcję jako własne wydarzenie i unikalne doświadczenie. Zdecydowanie nie należy przesadnie angażować się w jedną transakcję, to znaczy nie ryzykować zbyt wiele pieniędzy! 

Musisz chronić swój bankroll (kapitał handlowy), abyś zawsze mógł czuć się pewnie i pozytywnie, abyś wiedział, że możesz przegrać jedną lub kilka transakcji z rzędu i dalej kontynuować swój trading. Pamiętaj, że Twój kapitał handlowy jest Twoim „tlenem” na rynku, więc upewnij się, że zawsze masz go pod dostatkiem, abyś mógł prawidłowo „oddychać”.

Wielu traderów często łączy negatywne doświadczenia lub wydarzenia w ich życiu osobistym z ich tradingiem. Te „złe rzeczy” w naszym życiu osobistym mogą przejawiać się w naszym tradingu lub finansach (pomyśl o nałogowym hazardziście tracącym wszystkie swoje pieniądze w kasynie).

Z psychologicznego punktu widzenia może to się wydawać skomplikowane, ale po prostu wiedz, że musisz być w stanie „oddzielić” swoje życie osobiste i negatywne rzeczy, które się w nim dzieją, od swojego tradingu.

3. Nie pozwól, by nadmierna pewność siebie doprowadziła do braku pewności siebie

Wszyscy zaczynamy z optymizmem i pewnością siebie, ale rynek zazwyczaj szybko to weryfikuje. Możemy wystawić się na lata cierpienia, jeśli spróbujemy handlu bez odpowiedniej nauki i praktyki.

Zaczynamy podekscytowani i zmotywowani, czytamy kilka książek, oglądamy kilka filmów, robimy kurs, a następnie wchodzimy i ryzykujemy gigantyczną część naszych ciężko zarobionych pieniędzy.  

To może być zgubne nawet dla doświadczonego tradera, który nie szanuje rynku i procesu. Jeden gigantyczny cios może zabrać nam finanse i psychikę nawet na kilka lat. Pamiętaj, że jedna seria tracących transakcji może psychicznie wyłączyć nawet najbardziej utalentowanych i najmądrzejszych traderów.

Musisz używać swojej głowy od samego początku swojej kariery i przez cały czas jej trwania. Oczywiście bądź pewny siebie, ale najpierw chroń kapitał, studiuj wykresy i trzymaj się swojej codziennej rutyny. Bądź w jedności z wykresami.

4. Rozwijaj swoją intuicję i przeczucie

Złamani traderzy nie mają przeczucia i intuicji, przestali ufać samym sobie. Kluczowym jest, aby  powrotem się podnieść po porażce i ponownie uruchomić swój szósty zmysł. Jesse Livermore, w swojej książce „Reminiscences of a stock operator”, często mówił o „wyczuciu rynku” i „wiedzeniu, co ma się wydarzyć przez przeczucie”. Oto jeden z cytatów:

Człowiek musi wierzyć w siebie i swój osąd, jeśli spodziewa się, że zarobi na życie w tej grze. Dlatego właśnie nie wierzę w napiwki – napisał Jesse Livermore.

Jeśli zidentyfikujesz i rozwiążesz trzy problemy, które omówiłem powyżej, wtedy Twoje przeczucie i intuicja będą się rozwijać powoli, ale pewnie, tak jak wytrzymałość sportowca. Kiedy to się stanie, za każdym razem jak będziesz otwierał nową pozycję, zaczniesz automatycznie “malować” mentalną mapę przyszłości na podstawie słupków na wykresie, a Twoje przeczucie będzie Ci dobrze służyć w budowaniu zaufania do zawartej transakcji.

Dla tradera price action, takiego jak Ty i ja, droga zaczyna się od nauki odczytywania śladu rynkowego pozostawionego przez ruch cenowy/price action.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby pomóc rozwinąć swoje przeczucie handlowe lub intuicję jest stworzenie listy codziennych mantr handlowych, które będziesz mógł sobie czytać. Oto kilka przykładów:

– Jestem pewny swojej strategii handlowej i zdolności do jej realizacji

– Będę szanował swoje zasady otwierania pozycji i pociągał za spust we wszystkich ważnych transakcjach

– Nie będę chował się za swoimi zasadami handlowania, aby usprawiedliwić się przed pociągnięciem za spust

– Ufam swojej intuicji i przeczuciu

– Nie będę się zbytnio zastanawiał nad kolejną transakcją

– Nie dbam o wynik mojej ostatniej transakcji. Jest on nieistotny dla mojej następnej transakcji

5. Zrozum, że statystyki nie kłamią

Wiele razy traderzy przegapiają zyskowne transakcje, ponieważ po prostu myślą, że nie mają racji bytu w wyniku braku zaufania lub zrozumienia rzeczywistych faktów i statystyk dotyczących handlu. Pozwól mi wyjaśnić…

Jak już wspomniałem wcześniej podczas tej lekcji, istnieje losowy rozkład wygranych i przegranych dla każdej handlowej strony. Oznacza to, że pomimo tego, że Twoja strategia ma XYZ procent wygranych, nadal nie wiesz „na pewno”, KTÓRA transakcja będzie zyskowna, a która stratna. Oto trzy konsekwencje tego faktu:

– Nie ma sensu znacząco zmieniać podejmowanego ryzyka pomiędzy kolejnymi transakcjami, ponieważ nie wiesz, czy następne rozegranie wygra czy przegra, pomimo tego “jak dobrze” wygląda

– Nie można uniknąć stratnych transakcji. Jedynie co można zrobić to nauczyć się prawidłowo je rozgrywać. Kiedy traderzy próbują uniknąć strat poprzez np. nadmierne myślenie o nich, wówczas znajdują się na prostej drodze do wyzerowania swojego konta, ponieważ próbują w tym momencie przewidzieć to, co jest nieprzewidywalne. Prowadzi to do całego szeregu innych handlowych błędów i niepowodzeń

– Każda transakcja jest po prostu nieistotna z punktu widzenia Twojej całej kariery handlowej, a przynajmniej POWINNA BYĆ. Jeśli sprawiasz, że każda transakcja jest zbyt istotna, ryzykując zbyt wiele pieniędzy i przywiązujesz się do niej zbyt mocno, to nastawiasz się na pewną „śmierć” w świecie tradingu.

Wnioski

W tradingu nie chodzi o to, by nigdy nie przegapić żadnej dobrej transakcji lub nigdy nie mieć stratnej transakcji. Jednakże, jeśli stwierdzisz, że chronicznie tracisz transakcje i żałujesz swojego sposobu rozgrywania, wtedy musisz dokonać pewnych zmian.

Jako traderzy, naszym „wrogiem” i „konkurentem” numer jeden na rynku jesteśmy my sami. To jak długo zajmie Ci uświadomienie sobie tego, zaakceptowanie i zrobienie czegoś w tym kierunku, będzie decydować o tym jak długo zajmie Ci rozpoczęcie zarabiania pieniędzy na rynku. 

Dzisiejsza lekcja diagnozuje i oferuje wiele rozwiązań dla jednego aspektu tradingu, który zazwyczaj powoduje, że ludzie „strzelają sobie w stopę”; tracąc na zwycięskich transakcjach.

Twoją misją jako tradera jest całkowite przezwyciężenie i wyeliminowanie wszystkich różnych zachowań samozniszczających, które każdy trader musi przezwyciężyć, aby osiągnąć sukces.

To jest to, czego nieustannie próbuję nauczyć studentów poprzez moje profesjonalne kursy handlowe i mam nadzieję, że podążając za mną i ucząc się ode mnie, w końcu będziesz w stanie wykorzystać potężne ruchy cenowe, które rynek oferuje co jakiś czas.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – „How To Stop Missing Winning Trades You Convinced Yourself Not To Enter


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here