Naga MarketsJak powstawała teoria fal? Na zdjęciu
Jak powstawała teoria fal? Na zdjęciu Ralph Nelson Elliott

Ralph Nelson Elliott jest twórcą teorii fal, powszechnie bardziej precyzyjnie nazywanej teorią fal Elliotta. Urodzony 28 lipca 1871 r. w Marysville w stanie Kansas Elliott doszedł do swojego najważniejszego osiągnięcia w późnym okresie życia, po długotrwałych badaniach.


Po długiej karierze na różnych stanowiskach związanych z księgowością i biznesem R.N. Elliott został zmuszony do przejścia na emeryturę w wieku 58 lat z powodu choroby, którą zaraził się pracując w Ameryce Środkowej. W trakcie rekonwalescencji potrzebował zajęcia, dlatego poświęcił całą uwagę badaniom zachowań rynku akcji.

Teoria fal Elliotta

Elliott badał zachowania rocznych, miesięcznych, tygodniowych, dziennych, godzinnych i półgodzinnych wykresów różnych indeksów na przestrzeni 75 lat działania giełdy. Do listopada 1934 r. wiara R.N. Elliotta w teorię, którą nazwał teorią fal, była tak silna, że zdecydował się ją zaprezentować Charlesowi J. Collinsowi z Investment Counsel, Inc. z Detroit.

Collins zazwyczaj zbywał licznych korespondentów przedstawiających mu systemy, które miały być niezawodne w osiągnięciu procentu zysku większego od wzrostu indeksu giełdowego w tym samym czasie. I nic dziwnego, ponieważ większość tych systemów okazywała się fatalną pomyłką, w przeciwieństwie do teorii fal Elliotta.

Notowania indeksu Dow Jones spadały na początku 1935 r. Doradcy finansowi przewidywali negatywne nastroje na giełdzie, mając w pamięci niedawny krach z lat 1929-1932. W środę 13 marca 1935 r. zaraz po zamknięciu – przy średnich indeksu Dow Jones blisko dołka – Elliott, cytując wyniki analizy teorii fal, wysłał telegram do Collinsa, w którym bez emocji stwierdzał:

„MIMO SKUTKÓW BESSY (INDEKS DOW) WSZYSTKIE ŚREDNIE DOCHODZĄ DO OSTATNIEGO DOŁKA.”

Następny dzień, czwartek, 14 marca 1935 r. zamknął się na najniższym dołku dla indeksu Dow Industrials tego roku. Trzynastomiesięczna korekta notowań zakończyła się i notowania natychmiast ruszyły w górę. Dwa miesiące później, gdy notowania dalej pięły się w górę, Collins zgodził się na współpracę nad książką dotyczącą teorii fal. Książka pt. „The Wave Principle” (pol. „Zasady teorii fal”) została opublikowana 31 sierpnia 1938 r.

Teoria rozwinęła się na początku lat czterdziestych dwudziestego wieku. Elliott powiązał wzorce zachowania zbiorowości z ciągiem Fibonacciego i złotym podziałem, zjawiskiem matematycznym znanym przez tysiąclecia, jako jedno z powszechnych praw natury związanych z formą i postępem.

Sprawdź analizy dla Fal Elliotta publikowane na Comparic.pl!

Ostatnim dziełem Elliotta jest “Nature’s Law — The Secret of the Universe” (pol. “Prawo natury – tajemnica wszechświata”). Tom zawiera prawie wszystkie przemyślenia Elliotta na temat teorii fal.

W wyniku pionierskich badań Elliotta nad teorią fal, dzisiaj tysiące zarządzających portfelami inwestycyjnymi funduszy, tysiące traderów i prywatnych inwestorów podejmują decyzje inwestycyjne na podstawie teorii fal.

Powyższy artykuł dotyczący historii teorii fal jest fragmentem szczegółowej 64-stronicowej biografii zawartej w książce pt. „R.N. Elliott’s Masterworks(wyd. New Classics Library, 1994). Książka zawiera wszystkie dzieła R.N. Elliotta i fragmenty jego krótkich publikacji branżowych na temat teorii fal.


Artykuł pochodzi z największego na świecie serwisu analizy technicznej został udostępniony dzięki współpracy Elliott Wave International & Infoinwestor.pl.

Rozwinięciem Tematyki będzie Wykład Michaela Maddena z Elliott Wave International (tłumaczony na język polski) podczas konferencji FxCuffs 2016 oraz Warsztatów na temat:

“HOW TO MAXIMIZE YOUR FOREX TRADING SUCCESS USING THE ELLIOTT WAVE MODEL”tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. To śa 20 wieczne teorie dziwne ze analitycy sie na nich opierają , zresztą ta teoria jest błedna mamy 7 fal jak juz a poza tym juz 21 wiek i czas zmienic myslenie
    Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here