Naga MarketsMark Carney, BoE
Mark Carney, gubernator BoE

Najnowsza decyzja polityczna Banku Anglii zostanie podana do wiadomości publicznej w czwartek o godzinie 13:00. Oczekuje się, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, z naciskiem na komunikację członków Komitetu Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażoną w protokołach posiedzeń, a także na zaktualizowane kwartalne prognozy dotyczące PKB i inflacji. Odbędzie się również konferencja prasowa gubernatora Carneya, a jego uwagi mogą okazać się istotne dla obrania kierunku przez kurs funta szterlinga w następstwie decyzji o stopach procentowych.


Kolejna podwyżka dopiero pod koniec 2019 roku

Analitycy oczekują, że wszyscy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej (RPP) zagłosują za utrzymaniem kursu BoE na poziomie 0,75%, który to został ustalony w sierpniu, kiedy to Bank zdecydował się na podwyżkę stóp po raz drugi od ponad dekady. W rzeczywistości rynki swapów pokazują, że uczestnicy rynku nie oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych do grudnia 2019 roku – nawet jeśli nie są one w pełni wycenione – co odzwierciedla mniej stromą ścieżkę normalizacji w porównaniu do tej prognozowanej jeszcze kilka tygodni temu. Przyczyniając się do zmniejszenia oczekiwań co do wzrostu stóp wcześniej niż później, przyczyniliśmy się raczej do zmniejszenia oczekiwań co do wzrostu stóp wcześniej niż później, a także do dalszego spadku niepewności ws. Brexitu.

Stopy procentowe BoE
BoE utrzyma stopy bez zmian na 10-letnich maksimach. Kolejna podwyżka dopiero pod koniec 2019 r.?

W związku z faktem, że decyzja o podwyżce stóp procentowych jest praktycznie poza stołem, oświadczenie polityki pieniężnej, minutki z posiedzenia i nowe prognozy ekonomiczne publikowane również o 13:00 będą prawdopodobnie głównym motorem napędowym funta szterlinga. Przykładowo, optymizm w języku komunikacji BoE, który przedstawia bardziej agresywny cykl zacieśniania w porównaniu z poprzednimi wskazówkami dotyczącymi “ograniczonych i stopniowych” podwyżek stóp, może realnie umocnić GBP/USD. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że w oświadczeniu znajdą się negatywne perspektywy, które mogłyby wywrzeć presję na brytyjskiej walucie: inflacja przekracza roczną wartość docelową banku wynoszącą 2%, ale we wrześniu inflacja była słabsza niż oczekiwano, podczas gdy sprzedaż detaliczna w tym samym miesiącu również straciła. Poza tym, niepewność w sprawie Brexitu pozostaje mocno odczuwalna, ponieważ wyjście Wielkiej Brytanii z UE pod koniec marca jest coraz bliżej; czy dojdzie do zawarcia umowy z UE, czy też dojdzie do niekontrolowanego rozwodu? Pytanie to wyraźnie ciąży funtowi.

Ogólnie rzecz biorąc, niepokoje związane z brakiem debaty dotyczącej wyjścia UK z UE, w połączeniu z ostatnimi słabszymi niż oczekiwano danymi, sugerują, że bardziej prawdopodobna może być przez spadkowa korekta prognoz PKB autorstwa BoE niż podwyższenie projekcji. Jeśli chodzi o inflację, ryzyko wydaje się mniej więcej zrównoważone. Bardziej miękkie CPI mogą przechylać szalę w kierunku spadku, ale słabnący funt  stanowi zagrożenie dla presji cenowej i jest to coś, co może być podkreślane przez decydentów politycznych, być może przez samego Carneya podczas konferencji prasowej, która ma się odbyć o 13:30.

GBP/USD w kierunku spadkowym? Jak BoE wpłynie na kurs?

wykres funta szterlinga
Źródło: XM

Na rynkach walutowych oczekuje się, że stosunkowo optymistyczny BoE doprowadzi do zwiększenia długich pozycji inwestorów w funtach szterlingach. Biorąc pod uwagę, że wartość 1,2783 powyżej poprzedniego niskiego poziomu, uwaga zostanie zwrócona na strefę wokół dna października w wysokości 1,2919 jako możliwy obszar oporu. Ponadto powyżej, uchwyt 1.30, który może mieć znaczenie psychologiczne, może okazać się ważną barierą w przypadku silniejszych zysków; 50- i 100-dniowa średnia ruchoma linia nie znajduje się daleko powyżej tego punktu. Z drugiej strony, w przypadku pesymistycznego tonu Banku, wsparcie może zapewnić region, który w okolicach sierpnia jest niższy od poziomu 1,2660 w skali roku. Następnie, w czerwcu 2017 r. pojawi się koryto na poziomie 1,2587. Jeszcze niżej, dno z kwietnia 2017 r., wynoszące 1,2362, zaczęłoby w coraz większym stopniu wchodzić w zakres. Zauważmy, że obecnie mamy do czynienia z negatywną dynamiką, przy czym para ta handluje mniej więcej na najniższym poziomie od końca sierpnia.

Wreszcie, dane liczbowe dotyczące październikowego PMI dla przemysłu brytyjskiego również trafią na rynki przed decyzją o stawce w czwartek, na 0930 GMT; PMI dla przemysłu budowlanego zostanie opublikowany w piątek, a w poniedziałek odbędzie się odpowiednie czytanie na temat najważniejszego sektora usług.

Biorąc pod uwagę ostatni ruch powyżej historycznego minimum na 1,2783 uwaga rynków skupi się na strefie obserwowanej na początku października (1,2919), jako potencjalnej strefie oporu. Powyżej okrągły poziom 1,30 stanowi psychologiczną barierę w przypadku silniejszej zmienności wzrostowej – obok poziomu przebiegają też 50- i 100-dniowa średnia ruchoma.

Alternatywnie, pesymistyczny ton w wykonaniu Banku Anglii może doprowadzić do spadków w okolice rocznych minimów 1,2660, następnie do 1,2587. Niżej przebiega dołek z kwietnia 2017 na 1,2362.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here