Naga Markets

Jak Polska i światowa gospodarka poradzi sobie z kryzysem?Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni polska powoli odmraża różne gałęzie gospodarki. Polscy przedsiębiorcy powoli wracają do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Niewątpliwie ważnym elementem ich funkcjonowania może być eksport produktów. Należy się zatem zastanowić jak będzie wyglądała światowa gospodarka.

Niepewna przyszłość światowej gospodarki

Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że chińskie fabryki odczują zmniejszoną liczbę zamówień, ponieważ najwięksi globalni gracze przeniosą część swoich mocy produkcyjnych w inne rejony świata aby dywersyfikować ryzyko związane z podobną sytuacją, która może się wydarzyć w przyszłości.– Jeszcze dziś za wcześnie prognozować które gałęzie gospodarki w Polsce zyskają na zerwanych łańcuchach dostaw. Trzeba pamiętać iż Polska jest jednym z niewielu krajów gdzie jest jeszcze wysoki potencjał wytwórczy gospodarki. Z dzisiejszym dostępem do kapitału nie ma problemu aby wybudować nową fabrykę, jest za to problem, kto w tej fabryce będzie pracował. Dlatego będziemy obserwować odpływ inwestycji z Chin i odpływ zamówień z chińskiej gospodarki, jednak będzie to powolny proces. Każdy sektor, który jest dziś silnie wykorzystywany w Chinach przez duże globalne firmy będzie zyskiwał przy dywersyfikacji dostawców i tego możemy być pewni. – Zauważa Sebastian Sadowski-Romanov prezes firmy ITRO.

Niektórzy eksperci zastanawiają się czy w związku z izolacją chińskiej gospodarki w czasie koronawirusa zmniejszy swoją produkcję i jej część przeniesie na inne rynki aby w razie podobnej sytuacji dywersyfikować ryzyko.

– Obroty handlowe z Chinami w ostatnich miesiącach spadły, ale głownie było to spowodowane izolacją chińskiej gospodarki z powodu wirusa. Wiele firm, które opierały się na produkcji w Chinach lub na sprzedaży chińskich produktów z przerażeniem patrzyły na topniejące zapasy magazynowe i podnosiło ceny aby maksymalizować dochód nie wiedząc jak długo będą czekać na kolejne zamówione towary. Myślę że to kolejny czynnik, który uświadomi takim firmom że nie mogą być zależne od jednego dostawcy, czy od jednego rynku – Stwierdza Prezes ITRO.

– Szczególnie że nie wiadomo jak będzie wyglądał świat po korona wirusie. Już dziś pojawiają się głosy o chęci dochodzenia roszczeń od Chin za zamrażanie gospodarek. Jednak w mojej opinii to może tylko doprowadzić do polaryzacji stosunków handlowych i ewentualnych wojen handlowych z Chinami, co dla większości rynków może skończyć się dużymi problemami. Jak się okazało 60-70 % komponentów do produkcji leków w USA jest produkowane w Chinach i wyobraźmy sobie że Chiny mogą dokonać kontrolowanej awarii w takiej fabryce i wstrzymać dostawy – dodaje.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułEnerga Operator przyłączyła blisko 7 tys. mikroinstalacji w I kw. 2020 r.
Następny artykułS&P 500 powraca do wzrostów, cena ropy nadal w górę
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here