Naga Marketspolska flagaWojna handlowa Chin i USA to spór, który bez wątpienia ma ogromny wpływ na światowy rynek. Natomiast jak ten konflikt oddziałuje na Polską giełdę? Czy mamy się czego obawiać? Bartosz Pawlak, zarządzający funduszami w firmie Baltic Capital TFI, odpowiada na to pytanie podczas rozmowy z Adamem Rakiem na antenie Comparic24.TV.


Za nami jeden z lepszych kwartałów jeżeli chodzi o stopy zwrotów na polskiej giełdzie. Przede wszystkim bardzo dobrze w tym kontekście wypadł indeks sWIG80, jeden z liderów wzrostów na GPW. Pytanie tylko, czy Polska giełda nie musi się już obawiać ryzyka związanego z wojną handlową? I czy czekają nas kolejne kwartały wzrostów? Aby móc lepiej odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba spojrzeć z nieco szerszej perspektywy.

Te artykuły również Cię zainteresują

Z punktu widzenia rynku globalnego, patrząc na amerykański indeks S&P 500, rzeczywiście można stwierdzić, że był to najlepszy kwartał od dekady. Jak więc można zauważyć, rynki dyskontują ten pozytywny scenariusz wojny handlowej pomiędzy Chinami i USA, aczkolwiek warto mimo wszystko zachować wobec tego pewien dystans. W tym momencie ciężko określić, czy obecna wojna handlowa zakończy się pozytywnie.

Istnieje wiele informacji, że negocjacje związane z próbą złagodzenia konfliktu idą w dobrym kierunku, natomiast nie ma żadnych większych szczegółów dotyczących przebiegu sporu pomiędzy USA a Chinami. Istnieją również pewne obawy, że wojna handlowa to coś więcej niż tylko krótkoterminowy konflikt pomiędzy dwoma krajami. Zdaje się, że Stany Zjednoczone w tym momencie uświadomiły sobie, że gospodarka Chin bardzo szybko się rozwija i zaczynają dostrzegać ryzyko detronizacji w dłuższej perspektywie czasu.

Patrząc z perspektywy polskiej giełdy, indeks WIG20 wcale nie notował rewelacyjnych wzrostów. Było nawet gorzej niż w przypadku pozoostałych rynków wschodzących. Natomiast rzeczywiście lepiej wypadł w tym przypadku indeks sWIG80, w którym autentycznie można było dostrzec pozytywy. Jednak czy hossa w drugim kwartale będzie nadal kontynuowana?

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPewDiePie dołącza do platformy streamingowej DLive od Lino
Następny artykułCena złota, srebra oraz ropy naftowej – 10 kwietnia 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here