Naga MarketsTemptation

Pokusa natychmiastowej nagrody jest jednym z elementów, który przyciąga do tradingu rzeszę ludzi. Jest to po części spowodowane reklamami brokerów oraz opowieściami zamieszczanymi w Internecie o tym jak szybko można pomnożyć swój kapitał nawet o kilka tysięcy procent. Szkoda tylko, że nikt nie wspomina przy okazji jak szybko można go stracić, ale to już temat na osobny artykuł.


Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zasilić rachunek brokerski i zanurzyć się w świat tradingu nic o nim nie wiedząc. Pokusa natychmiastowej nagrody sprawia, że nie dają sobie zbyt wiele czasu na naukę i przyswojenie choćby podstawowych informacji. Chcą zysków już, teraz i tu. Takie podejście może prowadzić do zawierania zbyt wielu transakcji (over-trading), spekulowania bez planu, a dla bardziej wprawionych… przedwczesnym zamykaniem pozycji i cieszeniem się z małych zysków lub małych strat. Właśnie na przedwczesnym zamykaniu pozycji skupię się w tym tekście.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odraczanie gratyfikacji

Odraczanie gratyfikacji, a więc odwrotność natychmiastowej nagrody może być lekarstwem na tę przypadłość. Polega ono na wyborze jakiegoś działania lub nagrody po upływie pewnego czasu i jest istotnym elementem samokontroli. We wspomnianym wyżej przypadku takim działaniem będzie wstrzymanie się z zamknięciem transakcji do czasu uruchomienia zlecenia stop loss lub take profit. Wiele osób ma z tym problem i gdy ich pozycja przynosi już zysk, zamyka ją przedwcześnie, zanim zostanie zrealizowane zlecenie TP, nie dając rynkowi czasu by dla nich pracował. Zaksięgowanie zysku daje satysfakcję, ale co z tego skoro ulega się pokusie i ogranicza zysk, a tym samym pogorszony zostaje stosunku ryzyka do zysku, który jest kluczowym elementem zarządzania pieniędzmi w tradingu.

Tytułowa pokusa towarzyszy nam od dzieciństwa. Już w latach 60 profesor Walter Mischel z Uniwersytetu w Stanford przeprowadził badania, które nazwane zostały ‘testem pianki’. Dzieci otrzymywały propozycję zjedzenia jednej słodki pianki (marshmallow) natychmiast albo mogły poczekać 15 minut w pokoju i w zamian otrzymać dwie pianki. Kiedy dziecko podejmowało decyzję o czekaniu, profesor wychodził z pokoju, a ono zostawało w nim sam na sam z pianką. W każdej chwili dziecko mogło skorzystać z dzwonka, po którym wchodził profesor, a ono mogło wtedy delektować się słodką pianką – niestety, drugiej już nie otrzymywało. Podobny eksperyment możesz zobaczyć na poniższym wideo:

Czy nie tak czasem wyglądamy prowadząc nasze transakcje? Myślisz sobie wtedy, a może by tak już ją zamknąć, przecież przynosi zysk, a co jak cena zawróci? Podobnie w przypadku transakcji stratnej, kiedy nie dajemy jej ‘miejsca na oddech’ i zamykamy przed osiągnięciem stop lossa, ciesząc się, że tak mało straciliśmy.

Większa szansa na sukces

Eksperyment przeprowadzony przez profesora Mischela dowiódł, że tylko 3 na 10 badanych dzieci było skłonnych do odroczenia gratyfikacji i w efekcie uzyskania dwóch pianek. Możesz sobie pomyśleć, ale przecież to dzieci, co to ma wspólnego z dorosłymi osobami, a w dodatku z tradingiem. Otóż nie był to koniec badania. Profesor po kilkunastu latach zbadał swoich podopiecznych pod kątem tego jak radzą sobie w życiu. Nie powinno być zaskoczeniem to, że dzieci, które poczekały na drugą piankę osiągały w późniejszym życiu znacznie większe sukcesy, a także lepiej przyswajały wiedzę.

Odroczoną gratyfikację trzeba zastosować także w tradingu. Nie tylko spowodujesz, że twoje transakcje będą docierały do zleceń take profit lub stop loss, ale patrząc w dłuższym terminie masz większe szanse na zyski, a to z dwóch powodów. Po pierwsze, dla transakcji zyskownych będzie to polepszenie stosunku ryzyka do zysku, a po drugie dajesz pozycjom stratnym ‘miejsce na oddech’, gdyż często dzieje się tak, że cena zawraca przeciwko nam, by za chwilę ruszyć w sprzyjającym kierunku. Poza wymienionymi wyżej powodami, warto też zwrócić uwagę na komfort psychiczny i zadowolenie z trzymania się obranej strategii, wszak gdy zamykamy pozycję bez logicznie uzasadnionych powodów, łamiemy zasady które przyjęliśmy w momencie jej otwarcia.

Garść wskazówek

Jeśli zdiagnozowałeś u siebie pokusę natychmiastowej gratyfikacji, kilka poniższych wskazówek może być pomocnych w pozostawieniu swoich transakcji w spokoju:
profit1. Po zajęciu pozycji i ustawieniu jej parametrów, skorzystaj z zasady Set & Forget (Ustaw i Zapomnij) – daj jej czas by mogła pracować.
2. Zależnie od przyjętego interwału czasowego, nie spędzaj czasu na ponownej analizie, aż do chwili kiedy masz to naprawdę zaplanowane.
3. Jeśli korzystasz z platformy Meta Trader 4, użyj skrótu ‘CTRL + T’ by zamknąć okno terminala i nie patrzeć na chwilowe zyski/straty jakie przynoszą twoje pozycje. W ten sposób nie pomożesz ani im, ani sobie.
4. Pomocne może być skorzystanie z automatu (Expert Advisor) do zarządzania otwartą pozycją.
5. Myśl w perspektywie długoterminowej i nie skupiaj się na pojedynczych transakcjach. Bądź świadom tego, że tylko seria transakcji ma tak naprawdę znaczenie i czas działa na twoją korzyść.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

  1. Dopóki nie przeszyjesz swojego życia pełną piersią, poznając wtedy samego siebie, dopóty będziesz ponosił klęski.
    Bo klęska to nie utrata kapitału. Klęska to brak umiejętności dostrzeżenia zachowań, sytuacji, zjawisk dających nam okazję, sposobność. Klęska to właśnie ten brak umiejętności dostrzegania “Momentu” połączony z brakiem chłodniej kalkulacji opartej na zdrowym rozsądku, który przemienia się w najzwyklejszy hazard gdy tylko większość z nas ma już zaksięgowane środki do gry…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here