Naga MarketsPortfele krypto z algorytmem w środku – zapala się czerwone światłoPlus Token – „magiczny” portfel do rzekomego pomnażania kryptowalut, obiecujący zyski na poziomie kilkunastu procent miesięcznie, powiązany z tokenem o tej samej nazwie, zakończył swoją działalność w niesławie i jest jedną z największych piramid finansowych w krótkiej historii rynku kryptowalut. Uznaje się, że łupem oszustów mogło paść ok. 3,5 mld USD. Chińska policja musiała pokonać dystans ponad 6 tys. kilometrów na wyspy Vanatu by aresztować sześciu twórców tej piramidy finansowej. Natomiast analitycy z portalu LongHash postanowili prześledzić dwa adresy Ethereum, którymi posługiwali się oszuści pod kątem przeprowadzanych na nich transakcji.


Transfery w Plus Token zobrazowane w formie grafiki

Swego czasu pod wspomnianymi adresami znajdowało się ponad 800 tys. ETH, co po obecnym kursie daje kwotę ok. 140 mln USD, zaś jeśliby wykorzystać notowania Ethereum w lipcu i sierpniu, kiedy Plus Token jeszcze funkcjonował, suma ta byłaby jeszcze większa. Okazuje się, że pod pierwszym adresem nadal przechowywanych jest ponad 789 tys. ETH, zaś na drugim, z pierwotnej kwoty 20 tys. ETH nie pozostało obecnie już prawie nic.

Analitycy z LongHash przedstawili to, co działo się ze środkami zgromadzonymi przez oszustów w formie grafiki. Każda z widniejących na niej kropek reprezentuje portfel Ethereum, zaś każda z linii – transfery. Kolory odpowiadają liczbie transferów wychodzących z poszczególnych portfeli: różowy: 1 transfer, jasno niebieski: 3, zielony: 4, niebieski: 5 oraz czarny – brak transferów wychodzących.

Przepływy środków w ETH w ramach adresów Plus Token. Źródło: www.longhash.com

Cztery fazy oszustwa

Jak wynika z analiz, przeprowadzono łącznie 7722 transferów w ramach 4592 adresów. Analitycy z LongHash podzielili je na cztery fazy. W pierwszej fazie z portfela początkowego przelano 20008 ETH na ten adres, po czym w drugiej fazie rozesłano je na 199 oddzielnych portfeli. Z kolei w trzeciej fazie środki z tychże portfeli trafiły na jeszcze większą liczbę adresów (na rysunku przedstawione zostały jako zewnętrzne skupisko kropek).

Podczas ostatniej, czwartej fazy, rozproszone wcześniej środki trafiły na portfele oznaczone czarnymi kropkami będące punktami końcowymi, z których do tej pory nie wykonano żadnych transferów na zewnątrz. Jest ich 237 i na większości z nich zdeponowane są środki w przedziałach kwotowych 10-100 ETH.

Zobacz również: Oszuści z Plus Token mogli zgarnąć aż 10 mln ETH

Zdaniem LongHash ta skomplikowana siatka połączeń została stworzona w celu ukrycia dokąd ostatecznie trafiły środki. Twórcy Plus Tokena stosowali podobną taktykę w przypadku środków zgromadzonych w bitcoinie, jednak część z nich została już spieniężona. Duża część środków w ETH znajduje się nadal na wskazanym wcześniej przez analityków portfelu, gdzie nie dokonywano opisywanych wyżej manewrów.

Analitycy z LongHash zapowiedzieli, iż nadal będą obserwować powiązane z Plus Token portfele i informować na bieżąco o swoich wnioskach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here