Naga MarketsJak oszczędzać w banku czyli konta oszczędnościowe i lokatyW banku możesz nie tylko przechowywać pieniądze, z których na co dzień korzystasz i wykonywać transakcje finansowe. Bank to również możliwość oszczędzania pieniędzy. Wystarczy skorzystać z konta oszczędnościowego lub lokaty. Czym różnią się te produkty bankowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest rodzajem konta bankowego, na którym możesz gromadzić swoje pieniądze. Tym, co odróżnia konta oszczędnościowe od zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest wysokość oprocentowania. Po prostu środki na koncie oszczędnościowym są wyżej oprocentowane.

Konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą z jednej strony oszczędzać, ale z drugiej, zależy im na elastyczności. Przede wszystkim konto oszczędnościowe może założyć praktycznie każdy, bez względu na wysokość zarobków czy kwotę, jaką dana osoba chce zasilać taki rachunek każdego miesiąca. W tym przypadku wszystko zależy od ciebie. Jednego miesiąca możesz przelać na konto oszczędnościowe 1000 zł, a w innym 10 zł? Nie ma z tym żadnego problemu.

Poza tym środki gromadzone na koncie oszczędnościowym nie są zamrażane. Oznacza to, że możesz wypłacić je w dowolnej chwili. Planujesz oszczędzać na wakacje, ale okazuje się, że popsuł ci się samochód, a naprawa kosztuje krocie? Nie ma sprawy. Pieniądze na koncie oszczędnościowym możesz przelać na podstawowy rachunek w dowolnym momencie.

Co ważne, nie musisz zakładać konta oszczędnościowego w banku, w którym posiadasz zwykły rachunek bankowy. Jeśli inny bank oferuje ci lepsze warunki i wyższe oprocentowanie, możesz w nim założyć konto oszczędnościowe, bez konieczności otwierania tradycyjnego ROR-u.

Czym jest lokata?

Lokata, nazywana też depozytem bankowym, to umowa dotycząca lokowania środków klienta w banku przez określony czas. Gdy pieniądze są zdeponowane na lokacie, klient nie ma do nich dostępu. Korzysta z nich bank, udzielając kredytów innym swoim klientom. W zamian za to klient po upływie czasu, na jaki została zawarta umowa, otrzymuje z powrotem zdeponowaną kwotę, powiększoną o naliczone odsetki.

Jeśli klient będzie chciał wcześniej wypłacić środki z lokaty, nie tylko starci prawo do odsetek, ale i często będzie musiał uiścić dodatkową opłatę.

Banki oferują następujące rodzaje lokat:

  • lokata terminowa – np. lokata roczna, 6-miesieczna, a nawet jednodniowe,
  • lokata rentierska – dotyczy wysokich kwot, z których wypłacane są regularne odsetki,
  • lokata nocna – skierowana do klientów, którzy chcą zdeponować spore kwoty w zamian za atrakcyjne oprocentowanie,
  • lokata progresywna – o oprocentowaniu rosnącym z każdym miesiącem jej obowiązywania.

Oszczędzanie na lokacje czy koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie dysponują większymi środkami. Poza tym konto oszczędnościowe sprawdzi się, jeśli nie chcesz zamrażać na dłużej swoich pieniędzy, ponieważ boisz się, że w każdej chwili będziesz zmuszony z nich skorzystać. Jednak wadą tego rozwiązania jest to, że możesz czuć pokusę, aby wydawać pieniądze na różne zachcianki czy „okazje”, zamiast faktycznie je oszczędzać.

Natomiast jeśli dysponujesz środkami, z których bezwzględnie nie chcesz korzystać, postaw na lokatę. Przede wszystkim jest ona nieco wyżej oprocentowana niż konto oszczędnościowe, właśnie ze względu na ten brak elastyczności. Poza tym lokata bardziej sprawdzi się w przypadku większych kwot i osób, którym zależy na mało ryzykownych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Więcej informacji o kontach i lokatach znajdziesz na stronie www.kontomaniak.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here