Naga MarketsJak oszczędzać poprzez odpisy podatkowe? Nowy cykl nagrań prowadzony przez Michała StankaWe wtorek, odbył się pierwszy program z nowego cyklu “Uratuj swoje oszczędności”. Na początek pod lupę wzięte zostały odpisy podatkowe, jako sposób do zaoszczędzenia nawet ponad 2000 zł. Program poprowadził redaktor naczelny Comparic24.tv Marcin Wenus, a jego gościem był Michał Stanek, prezes zarządu Q Value, który będzie prowadzącym w kolejnych programach z nowej serii.

  • Kończący się już rok 2020 niósł możliwość obniżenia podatku dochodowego o ponad 2000 zł, z tytułu wpłat do IKZE.
  • Rozróżnienie pomiędzy produktami emerytalnymi IKE oraz IKZE.
  • Z jakiego powodu nie warto zwlekać z chwilą skorzystania z nich?

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: BM Pekao jako pierwsze wprowadziło dostęp do pre-marketu Wall Street, mówi Piotr Kozłowski

Zarówno IKZE jak i IKE wiążą się z ulgami podatkowymi

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w skrócie IKZE, to najefektywniejszy i najbardziej motywujący sposób oszczędzania bez zobowiązań. IKZE to nowa forma oszczędzania wprowadzona przez rząd, zachęcająca do oszczędzania. Tworząc IKZE planem rządu była rekompensata dla podatników w formie obniżenia składki przekazywanej do OFE. W 2010 roku została ona zmniejszona z 7,3% do 2,3% z wynagrodzenia.

IKZE powstało w styczniu 2012 r. Była to pierwsza wersja IKZE, która w tamtej formie i czasie okazała się zdecydowanie nieatrakcyjna dla potencjalnych nabywców. Dopiero nowelizacja prawa w 2013 roku sprawiła, że IKZE stało się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla oszczędzania oraz gromadzenia kapitału na emeryturę. Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. “o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych” wprowadza pozytywne dla podatników zmiany w funkcjonowaniu IKZE.

Zobacz również: Krzysztof Czaplicki (Noctiluca): Pracujemy nad świętym graalem emiterów w ekranach OLED

Skrót IKE oznacza Indywidualne Konto Emerytalne. IKE jest to produkt emerytalny, który pozwala samodzielnie budować poduszkę finansową na jesień życia. IKE obok IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) oraz PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) tworzą III filar systemu emerytalnego – wpłaty do każdego z tych produktów są odprowadzane dobrowolnie a gromadzony kapitał jest prywatny i podlega dziedziczeniu.

Warto dodać, że środki w IKE są zarządzane przez ekspertów, tak by w długim terminie ich wartość wzrosła. Oszczędzając w IKE korzystamy z preferencji podatkowych, jedną z nich jest fakt, iż nie płacimy podatku Belki przy wypłacie kapitału.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here