Naga Markets

Słynne powiedzenie mówi, że Polak jest mądry po szkodzie. Dotyczy to również inwestowania w czasach kryzysu gospodarczego. Prawdopodobnie każdy inwestor w pewnym momencie zakwestionował swoje sumienie, że nie sprzedał akcji na czas, aby uniknąć dużych strat. Z perspektywy czasu łatwo jest powiedzieć, jak inwestor powinien postąpić, aby uniknąć utraty pieniędzy w czasie kryzysu. Jednak wyczucie czasu na rynku jest bardzo trudne.

  • Przyjrzyjmy się więc kilku strategiom, które mogą ograniczyć wielkość straty inwestora lub nawet doprowadzić do potencjalnego zysku podczas kryzysu gospodarczego.
  • Partnerem artykułu jest Purple Trading

Hedging jako metoda „antykryzysowa”

Jest używany przez handlowców detalicznych, a także międzynarodowe korporacje i instytucje finansowe. Jego celem jest łagodzenie potencjalnych zagrożeń wynikających np. z kryzysów gospodarczych, a tym samym ochrona inwestycji. Mowa oczywiście o hedgingu, czyli metodzie, w której inwestor utrzymuje pozycje w aktywach/kontraktach, które mają do siebie odwrotną relację – czyli gdy jeden instrument rośnie, drugi spada i odwrotnie.Podczas gdy istotną zaletą hedgingu jest zdolność inwestora do aktywnego ograniczania ryzyka, a tym samym przygotowania się na niekorzystne zmiany na rynku, niższy potencjalny zysk spowodowany hedgingiem może wydawać się niektórym niekorzystny. W końcu mówimy tu o inwestowaniu w dwa przeciwstawne instrumenty, gdzie znacznemu sukcesowi handlowemu na jednym końcu zawsze towarzyszy nieco gorzki posmak spowodowany stratą na drugim. Ale tak właśnie jest z tego rodzaju ubezpieczeniem.

CFD na indeks VIX i S&P 500

Opublikowaliśmy już artykuł o indeksie VIX, który mierzy strach i zmienność na giełdzie w USA tutaj. Wspomnieliśmy również, że indeks VIX może być używany jako instrument zabezpieczający podczas inwestowania w akcje amerykańskie lub bezpośrednio w indeks S&P 500. W rzeczywistości istnieje odwrotna zależność między VIX a S&P 500 – gdy indeksy akcji w USA rosną, a perspektywy na przyszłość również są pozytywne, indeks VIX spada. Gdy perspektywa jest negatywna z powodu zbliżającej się recesji lub niestabilności geopolitycznej, indeks VIX generalnie wzrośnie. Należy pamiętać, że VIX jest indeksem perspektywicznym – nie mierzy rzeczywistego strachu i zmienności, a jedynie oczekiwany strach i zmienność.

Traderzy mogą zatem wykorzystać tę odwrotną zależność jako formę zabezpieczenia lub spekulacji. Idealnym instrumentem są kontrakty futures na VIX, którymi można handlować za pomocą kontraktów CFD, opcji lub ETF-ów.

Praktyczna demonstracja: COVID szaleje na rynkach USA (marzec 2020)

Spójrzmy na przykład z najnowszej historii. W marcu 2020 r. indeksy giełdowe w USA doświadczyły znacznej korekty po wybuchu pandemii. Panika „osiągnęła szczyt” w poniedziałek 16 marca, kiedy indeks S&P 500 spadł o prawie 13%, podczas gdy indeks VIX ustanowił rekord ceny zamknięcia wszechczasów przekraczający 80 punktów. Poniższy wykres pokazuje wykres D1 indeksu VIX, który rósł dość znacząco od 22 lutego. Nawet w późniejszym czasie na rynku inwestorzy mieli mnóstwo czasu na zabezpieczenie się przed znacznymi stratami, kupując kontrakty CFD lub opcje kupna na VIX.

Wykres 1: Indeks VIX na platformie MT4 w przedziale czasowym D1

Dzięki kontraktowi terminowemu S&P 500 ten słynny amerykański indeks giełdowy może być również wykorzystywany w oczekiwaniu na kryzys. Traderzy mogą zatem handlować kontraktami CFD, opcjami lub funduszami ETF w sposób podobny do indeksu VIX. Od niedawna oferujemy oba instrumenty (indeks S&P500 i VIX) w formie kontraktów terminowych, dzięki czemu klienci Purple Trading mogą je wykorzystać do zabezpieczenia na wypadek, gdyby nerwowość na rynkach zaczęła narastać. Sprawdź specyfikacje handlowe kontraktów terminowych S&P500 i VIX.

Zabezpieczenie rynku niedźwiedzia w pierwszej połowie 2022 r.

Nie musimy iść daleko do kolejnego znaczącego spadku na rynkach akcji – pierwsza połowa 2022 roku była jedną z najgorszych w historii akcji amerykańskich, ze spadkiem indeksu S&P 500 o ponad 20%. Uderzyły portfele wielu inwestorów długoterminowych. Mogło to jednak nie mieć miejsca, gdybyśmy zastosowali odpowiedni hedging. Na przykład poprzez sprzedaż indeksu S&P 500 za pomocą kontraktów CFD. Można je wykorzystać na większości światowych indeksów akcji, które są również częścią oferty Purple Trading.

NED

Dowiedz się, jak handlować indeksami giełdowymi z ebookiem Purple Trading

POBIERZ ZA DARMO

Wykres 2: Indeks S&P 500 na platformie MT4 w przedziale czasowym D1

Zabezpieczanie złotem

W czasach kryzysu gospodarczego złoto i akcje spółek wydobywczych złota, jest dość interesującym instrumentem zabezpieczającym. Złoto od dawna znane jest jako „bezpieczna przystań” – aktywo, dzięki któremu inwestorzy zabezpieczają swoje fundusze w czasach niepewności. Nie oznacza to jednak, że należy od razu kupować sztabki złota. Złoto ma również kilka wad, ponieważ nie przynosi regularnych zysków, a jego przechowywanie może zniechęcić niektórych inwestorów. Z pewnością nie jest też prawdą, że jeśli zacznie się kryzys gospodarczy, cena złota natychmiast wzrośnie. Podobnie jak na inne aktywa, na złoto ma wpływ szereg czynniki i jego cena inaczej reaguje na każdy kryzys.

Przykład praktyczny: ponownie marzec 2020, ale tym razem ze złotem

Ale spójrzmy jeszcze raz na sytuację w 2020 roku, kiedy koronawirus znacząco wstrząsnął giełdami. Złoto również przeszło dość znaczną korektę w marcu, kiedy jego cena spadła z 1 700 USD za uncję do około 1 500 USD za uncję. Jednak złoto szybko odzyskało swój główny trend i do sierpnia osiągnęło nowy rekord wszech czasów, osiągając 2100 USD. Indeks giełdowy S&P 500 zdołał jedynie odrobić straty w tym samym okresie, powracając do poziomów z końca lutego. Tak więc zakup opcji lub kontraktów CFD na złoto w odpowiednim czasie może znacznie ograniczyć potencjalne straty z inwestowania w akcje podczas kryzysu.

Wykres 3: Złoto na platformie MT4 w przedziale czasowym D1

Dowiedz się, jak handlować złotem i zakotwiczyć w bezpiecznej przystani

POBIERZ ZA DARMO

Analitycy są zgodni – kolejny kryzys może być tuż za rogiem

Gospodarka działa cyklicznie, więc nadejście kryzysu jest nieuniknione. Oczywiście pytanie brzmi, kiedy to się stanie i jak poważne będą konsekwencje. Jeśli chcesz być przygotowany na kryzys i zabezpieczyć swoje pozycje, wszystkie powyższe instrumenty znajdziesz w ofercie Purple Trading. Życzymy udanego handlu!Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here