Naga MarketsPrzypominamy wywiad z Maksymem Chróstem, CEO oraz założycielem Prudensolve – firmy specjalizującej się w cyberbepieczeństwie oraz rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z utratą lub ograniczeniem dostępu do walut kryptograficznych. W rozmowie poruszono ciekawe wątki techniczne, a także tematykę związaną z funkcjonowaniem giełd kryptowalutowych, ICO oraz rozmawiano o tym, czy w przyszłości będzie można wyeliminować problemy techniczne nękające współczesnych użytkowników kryptowalut.


Skąd wziął się pomysł?

Pomysł na założenie firmy wziął się z tego, że gość programu sam wielokrotnie doświadczył problemów związanym z użytkowaniem kryptowalut, które nie wynikały z jego niewiedzy lub braku umiejętności, lecz kwestii technologicznych dotyczących danego projektu, w tym portfeli sprzętowych takich jak Ledger Nano S Nano czy Trezor. Motywacją była też chęć wprowadzenia usług, które będą miały realną wartość na rynku. Najczęściej dotyczą one odzyskiwania danych powiązanych z dostępem do kryptowalut, które zostały utracone lub uwięzione. Firma wykorzystuje swoje narzędzia oraz informacje przekazywane przez klientów pomocne przy odzyskiwaniu danych. Pobiera i ustala wynagrodzenie w wymiarze procentowym, wypłacane, gdy rozwiąże konkretny problem i uzyska dostęp do środków. Najdłużej łamanie hasła zajęło im ponad 2 miesiące.

Kiedy są w stanie pomóc?

Po pierwsze w problemach, które są w stanie rozwiązać przy pomocy swoich umiejętności i wiedzy, np. gdy ktoś wyśle Bitcoiny (BTC) na adres Bitcoin Cash (BCH) czy zapomniał hasła do portfela online. W tym drugim przypadku, jeśli użytkownik wie jak ono mniej więcej brzmiało, możliwe jest stworzenie algorytmu, który pomoże to hasło złamać. Jeśli w grę wchodzi odzyskiwanie dużych kwot, algorytm taki może wykorzystać odpowiednio dużą moc obliczeniową, nawet miliardy kombinacji na sekundę.

Inne przykłady to sytuacja, gdy ktoś nie jest w stanie uzyskać środków przy forku np. Bitcoin Cash, mamy do czynienia z uszkodzonym seedem czy usunięty został portfel bądź inne pliki z komputera. W najbardziej skomplikowanych przypadkach Prudensolve współpracuje z laboratorium, które pozwala na dość zaawansowane odzyskiwanie tych danych, nawet jeśli plik został kilkakrotnie nadpisany. Chróst zwraca uwagę na częsty brak elementarnej wiedzy wśród użytkowników kryptowalut:

“Niestety, ale większość użytkowników nie wie czym jest klucz publiczny, czym jest adres, a czym jest klucz prywatny (…) ten brak wiedzy zwiększa ryzyko utraty środków co jest potencjalnym problemem, który jesteśmy w stanie rozwiązać.”

Problemy związane z działalnością przestępczą

Druga kategoria to problemy bezpośrednio związane z czynnościami przestępczymi: fraudy, oszustwa oraz usługi na rzecz podmiotów trzecich takich jak giełdy czy kantory. W takich przypadkach zadanie firmy jest utrudnione, bo nie może polegać tylko na swojej wiedzy i umiejętnościach. Giełda przechowując klucze prywatne na serwerach jest odpowiedzialna za ich bezpieczeństwo. W przypadku, gdy ktoś je wykradnie, często bardzo ciężko cokolwiek zrobić. Przy kradzieżach nierzadko policja umarza sprawy (więcej o oszustwach w branży krypto dowiesz się z artykułu Wall Street Journal: ponad 15% kryptowalutowych projektów to scamy).


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Przy okazji zostaje wspomniany wątek giełdy QuadrigaCX, gdzie w związku ze śmiercią jej założyciela, Gerry’ego Cottena, utracono dostęp do portfela offline, gdzie zdeponowane były kryptowaluty o wartości 190 mln USD. Dla Chrósta cała sytuacja jest niezrozumiała, gdyż w przypadku giełdy powinny działać odpowiednie procesy, procedury w tego typu sytuacjach. Przywołuje tutaj przykład giełdy Bitmex, która przechowuje swoje środki na cold wallecie, przez co wypłaty realizowane są raz na 24 godziny. Zapytany czy jego firma byłaby w stanie pomóc odzyskać dostęp do środków zablokowanych na QuadrigaCX, odpowiada, iż zależy to od tego, czy hasła były zahashowane i czy ktoś byłby w stanie określić jak mniej więcej one wyglądały. Trzeba by uruchomić odpowiedną moc koparek w celu złamania hasła, choć warto byłoby ponieść koszty z tym związane z uwagi na wysokość zablokowanych środków.

Problemy z ICO oraz perspektywy na przyszłość  

Zdaniem gościa programu większość – ponad 80% ICO „okazuje się tylko projektami – wydmuszkami”.  Wynika to z tego, że osoby, które tworzą te projekty i przeprowadzają tokenizację często opierają się tylko na wierze w to, co chcą stworzyć. Zbierając ogromne środki i nierzadko w tym momencie dla nich projekt jest skończony. Wówczas spada motywacja i realizacji idei zawartych w white paper, nawet jeśli mieli dobre intencje Tak naprawdę 2-3% z tego co pozyskali – a nie 10, 20 czy 30 mln USD, wystarczyłoby do rozwinięcia projektu (o środkach zebranych w ramach ICO w roku 2019 dowiesz się z artykułu W tym roku w ramach ICO zebrano 58 razy mniej niż w analogicznym okresie rok temu).


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Zdaniem Chrósta problemy, o których wspomniano w rozmowie pozostaną, mimo tego, że rozwój i adopcja kryptowalut zmierza ku temu, by były one jak najbardziej optymalne i przyjazne dla użytkowników. Wówczas zminimalizowane zostanie ryzyko związane z popełnieniem błędu. Ale, jak zauważa, „to jak funkcjonują użytkownicy kryptowalut raczej się nie zmieni o 180 stopni i te problemy mimo wszystko będą miały miejsce.”  Na ten moment jest ich bardzo dużo i Prudensolve nie narzeka na brak zleceń. Zachęca by zgłaszać do nich przypadki związane z działalnością przestępczą, gdyż jego firma uruchomiła partnerstwo z Coinfirm, której będą dostarczać informacji o fraudach i oszustwach, dzięki czemu będzie można ostrzegać użytkowników przed zagrożeniami (więcej na temat problemów związanych z cyberbezpieczeństwem w branży kryptowalut dowiesz się z artykułów Cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane narzędzia oraz Cyberprzestępcy opanowują rynek kopania kryptowalut).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here