Naga MarketsMoneta Bitcoin i dolarWyliczanie podatku od zysków uzyskanych na handlu kryptowalutami stanowiło przez lata nielada wyzwanie. Głównie przez nieuregulowany charakter samego rynku. Polski ustawodawca co prawda uregulował już powyższą kwestię, ale członek społeczności popularnego polskiego forum dotyczącego bitcoina, postanowił jeszcze bardziej ułatwić sprawę całej społeczności.


Na forum.bitcoin.pl 2 stycznia pojawił się wątek dot. kalkulatora podatkowego. Całość dostępna jest tutaj.

Użytkownik o nicku gr0g przedstawił tam projekt tworzonego przez siebie “Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami“. Jak sam przyznaje zamierza w tym roku ukończyć swój pomysł. Wszystko w celu ułatwienia innym wyliczania i rozliczania się z podatku dochodowego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jak to będzie działać?

Sam najbardziej zainteresowany prezentuje zasadę działania kalkulatora i pierwsze screeny:

“Po wczytaniu historii transakcji, w pierwszej tabelce widoczne są użyte assety, których źródło pochodzenia nie jest znane – np. wpłaty gotówki, wykopane lub nigdy nierozliczone kryptowaluty. Następnie widoczne są rozliczenia z podziałem na lata. Domyślnie raz do roku można zmienić zasady rozliczania lub rezydencję podatkową. Na samym końcu widoczne jest saldo końcowe oraz przycisk do pobrania paczki wraz z raportem w formacie zaproponowanym przez HMRS (jako jedyni prowadzą jakiś dialog).
Środki pochodzące z nieznanego źródła, można zaakceptować podając koszt nabycia. W przypadku wpłat gotówki na giełdę, która zazwyczaj jest już opodatkowana – koszt nabycia jest równy wartości przelewu.
Wykopane kryptowaluty pewnie będą miały koszt równy 0.”
W kalkulatorze znajdzie się też opcja wyliczania dochodu z transakcji krypto-krypto, co jednak – zgodnie w nowymi przepisami – nie będzie już konieczne.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here