Naga Markets

Jak legalnie uniknąć podatku od kryptowalut?O tym, że kryptowaluty to jedna z najpopularniejszych form inwestycji wiemy wszyscy. O tym, że to właśnie w nich leży potencjał do osiągania ponadprzeciętnych zysków inwestycyjnych również. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób podejść do tematu podatku od kryptowalut.

Optymalizacja podatkowa – czy jest legalna?

Czy istnieje w Polsce mechanizm, który w legalny sposób umożliwia nam obniżenie wartości podatku? To wielowymiarowy temat, który należałoby przeanalizować od kilku różnych stron. Z jednej strony podatnik nie może stosować działań sprzecznych z prawem, które przynoszą mu korzyść podatkową. Z drugiej jednak podatnik nigdy nie stanie przed obowiązkiem zapłaty podatku w jak najwyższej kwocie.Spośród różnych aspektów wyłania się jeden wniosek – o ile podatnik działa w zgodzie z prawem, oznacza to, że nie uchyla się od płacenia podatku, a raczej stosuje w pełni legalną optymalizację podatkową. Form takiej optymalizacji może być wiele, a co więcej, są ona promowane przez Państwo. Stosowanie ulg, odliczeń czy zwolnień to także forma optymalizacji podatkowej.

Sposób na optymalizację podatku od kryptowalut

Przejdźmy zatem płynnie do tematu optymalizacji podatkowej w sferze inwestycji kryptowalutowych. Tutaj mamy dwa wyjścia:

  • zmiana rezydencji podatkowej podatnika
  • przeniesienie obowiązku podatkowego na inny rok podatkowy

Pierwszy wariant wiąże się z potrzebą zmiany otoczenia i modyfikacji centrów interesów życiowych. Drugi wariant natomiast zakłada potrzebę wygenerowania kosztów, które przekroczą lub zrównoważą przychód, eliminując tym samym wymóg uiszczenia podatku.

Pamiętajmy, że przychód od kryptowaluty zostanie zaewidencjonowany w momencie, gdy ta wymieniona zostanie na towar, FIAT czy usługę. Jeśli zatem w danym roku zakupiliśmy kryptowaluty o wartości zsumowanego przychodu za ten sam rok, obowiązek zapłaty podatku nie zaistnieje.

Cryptiony – efektywny sposób na zoptymalizowanie podatku

Nie da się ukryć, że dla każdego inwestora największym wyzwaniem będzie zorganizowanie swojego rocznego bilansu w taki sposób, by jednoznacznie stwierdzić, czy w danym roku podatkowym istnieje wymóg płacenia podatku i jeszcze zdążyć to zrobić do końca grudnia.

W sprawnym monitorowaniu kwestii podatkowych od kryptowalut pomoże nam aplikacja Cryptiony. To jest narzędzie, które automatyzuje proces kontroli bieżących zobowiązań podatkowych z tytułu zbycia kryptowalut.

Aplikacja w przejrzysty sposób pokazuje sumaryczny przychód, dochód i koszt uzyskania przychodu i podatek należny. Co nam to daje? Przede wszystkim jasną informację, ile stablecoinów należy dokupić, by zastosować optymalizację podatkową za dany rok.Dzięki funkcji integracji narzędzia z najpopularniejszymi giełdami kryptowalut zawsze będziesz na bieżąco zeswoimi finansami.

Redakcja poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj