Naga MarketsJeśli chodzi o wskaźniki, możemy podzielić je na trzy klasy:
  • wskaźniki momentum
  • wskaźniki trendu
  • wskaźniki zmienności

Wiedza o tym, który z nich należy do danej kategorii oraz jak połączyć najlepsze wskaźniki może w znaczący sposób pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji tradingowych. Z drugiej strony, łączenie wskaźników w niewłaściwy sposób może prowadzić do dużego zamieszania, błędnej interpretacji cen, a co za tym idzie, do błędnych decyzji handlowych. Niedobrze!

Redundancja wskaźnika – zduplikowane sygnały

Redundancja wskaźnika oznacza, że ​​trader używa różnych wskaźników należących do tej samej klasy, które z kolei ukazują te same informacje na jego wykresach.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje wykres z 3 wskaźnikami momentum (MACD, RSI i Stochastic). Zasadniczo, wszystkie 3 wskaźniki dostarczają tych samych informacji, ponieważ badają dynamikę cen.

Widzimy, że wszystkie te wskaźniki rosną oraz spadają jednocześnie, wspólnie zmieniają kierunek, a także są wypłaszczone w okresach braku momentum (czerwone pola).

Kolejny zrzut ekranu pokazuje wykres z 2 wskaźnikami trendu (ADX i Bollinger Bands). Ponownie, zadanie obu wskaźników jest takie samo: określenie siły trendu.

Widać, że podczas trendu, wstęgi Bollingera poruszają się w dół, a cena znajduje się blisko zewnętrznych wstęg. Jednocześnie wskazania ADX są wysokie i rosną, co również potwierdza trend.

W trakcie konsolidacji, wstęgi Bollingera zwężają się i kierują w bok, a cena po prostu krąży wokół ich środka. ADX jest wtedy płaski lub podąża w dół dając ten sam sygnał.

Przecenianie informacji – oszukiwanie samego siebie

Problem z nadmierną ilością wskaźników polega na tym, że gdy trader wybiera wiele wskaźników, które pokazują te same informacje, kończy się to na tym, iż przypisuje zbyt dużą wagę informacjom dostarczanym przez indykatory i może łatwo pominąć inne rzeczy.

Trader, który stosuje 2 lub więcej wskaźników trendu, może uważać, iż trend jest silniejszy niż ma to miejsce w rzeczywistości, ponieważ oba wskaźniki dają mu zielone światło przez co może przegapić inne, ważne wskazówki, które zapewniają wykresy.

Kategorie wskaźników

Poniższa tabela przedstawia najczęściej używane wskaźniki według kategorii. Możesz teraz uniknąć używania wskaźników z tej samej kategorii i łączyć wskaźniki różnych klas, które wzajemnie się uzupełniają.

Momentum

Trend

Zmienność

Badanie wykresu

Stochastic ADX Wstęgi Bollingera Linie horyzontalne – trading w zakresie i wybicia
RSI Średnie kroczące Odchylenie standardowe Zniesienia Fibonacciego i korekty
CCI ATR Zasięgi Fibonacciego – ustalanie celów przy podążaniu za trendem
Williams % MACD Kanały Keltnera Linie trendu – podążanie za trendem i wybicia
MACD Parabolic SAR Koperty
Wstęgi Bollingera
Chmury Ichimoku

Układanie przewagi na swoją korzyść – łączenie najlepszych wskaźników

Teraz przechodzimy do najbardziej interesującej części.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje wykres z trzema różnymi wskaźnikami, które wspierają się i uzupełniają. RSI mierzy i określa momentum, ADX wyszukuje trendy, a wstęgi Bollingera mierzą zmienność. Zauważ, że nie używamy wstęg Bollingera jako wskaźnika trendu, a jedynie do określenia zmienności.

Przejdziemy teraz przez punkty od 1 do 5, by zobaczyć, jak wskaźniki się uzupełniają oraz jak wybór wskaźnika dla każdej kategorii pomaga lepiej zrozumieć cenę.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

Punkt 1: Przed punktem 1, ADX wskazuje na trwający trend, a RSI potwierdza wzrostowe momentum. Podczas tego trendu wsparcie i opór wytrzymywały dopóki ADX utrzymywał się ponad poziomem 30 i wzrastał.

Punkt 2: ADX zawrócił i wskazuje na słabnącą siłę (byczego) trendu – wskazanie, że poziom wsparcia może nie zostać przełamany. Cena nie pokonała wstęg Bollingera i odbiła się od jej zewnętrznej bandy.

Punkt 3: W punkcie 3 cena porusza się w zakresie, a ADX traci swoją ważność – ADX poniżej poziomu 30 potwierdza ruch w konsolidacji. W zakresie, wskaźnik RSI wraz ze wstęgami Bollingera może pomóc zidentyfikować punkty zwrotne.

Punkt 4: To samo odnosi się do punktu 4 – ADX jest nadal poniżej 30. W zakresie, trader musi wypatrywać linii trendu oraz odrzucenia zewnętrznych wstęg Bollingera; RSI pokazuje momentum zmieniające się w ograniczeniach zakresu.

Punkt 5: Punkt ten pokazuje dywergencję momentum na linii trendu i oporu, wskazując na wysokie prawdopodobieństwo utrzymania ceny w tym zakresie. Cena nadal nie może wyjść poza wstęgi Bollingera, a ADX jest płaski.

Przykład #2

Następny wykres pokazuje, że łącząc RSI ze wstęgami Bollingera, również można uzyskać uzupełniające się informacje.

RSI dostarcza informacji na temat momentum: niski i opadający wskaźnik RSI wskazuje na wzrastające momentum spadkowe; RSI w okolicach poziomu 50 sygnalizuje brak momentum; wysoki i rosnący wskaźnik RSI informuje o silnym momentum wzrostowym.

Wstęgi Bollingera nie tylko dostarczają informacji o zmienności, ale także sporo mówią o trendach: cena między środkowymi i zewnętrznymi pasmami pokazuje fazę trendu; cena przełamująca środkową wstęgę wskazuje na potencjalne odwrócenie; a kiedy cena nie dociera już do zewnętrznej wstęgi wskazuje to na wygasanie trendu.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej – liczy się właściwe połączenie narzędzi

Idealna kombinacja wskaźników to nie ta, która zawsze wskazuje ten sam kierunek, ale ta, która pokazuje uzupełniające się informacje. Wiedza o tym, który wskaźnik stosować oraz w jakich okolicznościach to bardzo ważna część tradingu.

Łączenie wskaźników obliczających różne pomiary w oparciu o tę samą akcję cenową, a następnie łączenie tych informacji z analizą wykresów bardzo szybko wywrze pozytywny wpływ na twój trading.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here